Elon Musk 2024’te Mars’a İlk Uzay Gemisini Göndermek İstiyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Elon Musk 2024'te Mars'a İlk Uzay Gemisini Göndermek İstiyor

Elon Musk’ın SpaceX’in devasa 165 metrelik Starship roketini kullanarak Ay’a ve Mars’a yolcu göndermek için bazı iddialı planları var.

Mars’a ilk gezi düşündüğünüzden daha erken gerçekleşebilir. Geçen hafta kar amacı gütmeyen kuruluşun uluslararası kongresinde Mars Society’nin kurucusu Robert Zubrin ile konuşan Musk, “Mars’ın ikinci transfer penceresini yapma şansımız olduğunu” iddia etti.

Üç ülke ABD , Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri bu yaz önceki transfer penceresinden yararlandı ve Kızıl Gezegene kara araçları, geziciler gönderdi. 

SpaceX Starship’i geliştirmede büyük adımlar atıyor. Yaz boyunca uzay şirketi erken prototipleri 150 metre yüksekliğe kadar başarıyla uçurdu. SN8 prototipinin erken testleri herhangi bir gösterge ise, önümüzdeki haftalarda 12 mil yüksekliğe bir test uçuşu planlanıyor.

Zubrin kongrede “SpaceX en büyük zorluk olan ulaşım sistemi ile uğraşıyor” dedi. “Kişisel umudum, Starship’i bu yıl bitmeden stratosferde göreceğimiz ve Elon haklıysa gelecek yıl veya sonraki yıl yörüngeye ulaşacağımızdır.”

NASA Ve Nokia Ay'a 4G İnternet Ağı Kuruyor
NASA Ve Nokia Ay’a 4G İnternet Ağı Kuruyor

NASA ayrıca Starship’in Ay versiyonunu geliştirmek için SpaceX’i (üç şirket arasından) seçti bu da Mars’a gitmeden önce Ay’a da bir yolculuk yapabileceğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Google Ay İçin Çiftlik Robotu Yapıyor

SPACEX’in Starlink Uydularının %3’ü Öldü

reklam

SPACEX Uzay Limanının Komşularıyla Sorun Yaşıyor

İtfaiyeciler Ateş Topu Fırlatan Dronelar Kullanıyor

Uzayda Tuvalet Nasıl Yapılır? Banyo Nasıl Kullanılır? (Video)

Kaynak: futurism.com/the-byte/elon-musk-wants-to-send-first-starship-to-mars-in-2024


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.