NASA Elektrikli Uçaklar Üzerinde Çalışıyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

NASA Elektrikli Uçaklar Üzerinde Çalışıyor

NASA uzay ajansının tamamen elektrikle çalışan ilk uçağı olan X-57 Maxwell üzerinde testlere başlamak için hazırlanıyor.

NASA Elektrikli Uçak Geliştiriyor

NASA Elektrikli Uçaklar Üzerinde Çalışıyor

Şimdilik NASA mühendisleri X-57 Maxwell‘in elektrik sistemlerini ve motorlarını test ediyor. NASA basın açıklamasına göre, Ön testler elektrikli uçakların geliştirilmesinde önemli bir dönüm noktası olacak ve her şey yolunda giderse, uçağın gökyüzüne çıkmasına olanak verecek.

Yeterince ilginç bir şekilde NASA, uçuşlar için beklenen pil kontrol sisteminin hala hazır olmadığını söylüyor. Bu nedenle, X-57‘yi prototip aşamasından çıkarmak için çok önemli bir adım olan toprak voltaj testi, uçağın yüksek voltajlı bir güç kaynağına bağlanıp bağlanmadığını test edecek.

Mühendisler pilleri bitirmek için acele ederken, NASA uçağın motorunun sonunda kendi güç kaynağına bağlandığında pervanelerini başarılı bir şekilde döndürmesini sağlayacak.

NASA’nın X-57 baş araştırmacısı Sean Clarke, “Bu testi gerçekleştiren ekip üyelerinin çoğu, uçuş için kontrol odasında oturacak ekip olacak bu yüzden heyecanlıyım” dedi. “Sistem tasarımı ve laboratuvar testlerinden bir köşeyi, aracı fiilen çalıştırmak için NASA uçuş sistemlerine ve operasyon mühendislerine devrettik. Bu testte öğrendiklerini, ilk uçuş için yanlarında kontrol odasına götürecekler.”

İlginizi Çekebilir: Google Neden İnsanlara Araba Akülerini Okyanusa Atmalarını Söylüyor?


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.