Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
eTail.com.tr

Google Neden İnsanlara Araba Akülerini Okyanusa Atmalarını Söylüyor?

Bu hafta sonu Google’ın arama motorunda bir tuhaflık ortaya çıktı.

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Google Neden İnsanlara Araba Akülerini Okyanusa Atmalarını Söylüyor?

Cumartesi gecesi muhabir ve yazar Violet Blue “İnsanlar neden okyanuslara araba aküleri atıyor?” sorusunu arattığı zaman karşısına bu tuhaf tavsiye çıktı.

Google Neden İnsanlara Araba Akülerini Okyanusa Atmalarını Söylüyor?

Google, Avustralya'yı Tehdit Ediyor
Google Neden Araba Akülerinizi Okyanuslara Atmanız Gerektiğini Söylüyor?

Google ipuçlarında “Araba akülerini okyanusa atmak, elektrikli yılan balıklarını şarj ettiği ve Körfez nehrine güç sağladıkları için yararlıdır” yazıyordu.

Bu tavsiye komik ve tuhaf olarak karşılandı. Aynı zamanda, her gün güvendiğimiz algoritmaların nasıl hata yapabileceğini ve bundan daha az komik olan dezenformasyonu nasıl teşvik edebileceğini de gösteriyor.

Google İpucu

The Outline ajansı, 2017’de Google sonuçlarının kullanıcılara daha önce Başkan Obama’nın sıkıyönetim yasalarını yürürlüğe koymayı planladığını, diğer birçok ABD başkanının KKK üyesi olduğunu, çeşitli tıbbi yanlış bilgiler verdiğini ve Monty Python şakasından alıntı yaptığını söyledi.

Başka bir deyişle, Google’ın denetimsiz algoritması, internetteki yazılardan elde edilen, sorunun metinle eşleştiği tavsiyeleri öne çıkarır ancak bu her zaman doğru olmaz.

Google İpuçları’nın Tehlikesi

Google, Avustralya'yı Tehdit Ediyor
Google İpuçları’nın Tehlikesi

Bu düşük riskli bir örnek, internet alemi araba akülerini okyanusa atma konusunda şakalaşmaya başladı bile. Okyanusa pil atıp atmayacağı konusunda kimsenin emin olmaması pek olası değil. Yine de biz söyleyelim, denizlere, okyanuslara, hiç bir yere araba akünüzü veya pilinizi atmayın, bu maddeleri sadece atık pil toplama kutularına atabilirsiniz.

Bununla birlikte, Google’ın, bir şakadan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılmaksızın, en önemli sonucu olarak araba akülerinin elektrikli yılan balıklarını şarj ettiği iddiasını öne sürmesi rahatsız edici. Pazartesi sabahı itibariyle sorun bir şekilde düzeltilmiş.

İlginizi Çekebilir: Sony’nin Tarihçesi, Geçmişi ve Kuruluş Hikayesi

Kaynak: futurism.com/google-car-batteries-ocean

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.