Sony’nin Tarihçesi, Geçmişi ve Kuruluş Hikayesi

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Sony'nin Tarihçesi, Geçmişi ve Kuruluş Hikayesi

Sony dünyanın en çok bilinen elektronik şirketlerinden biridir. Japonya’da kurulan şirket, mütevazı köklerden çok uluslu bir dev haline geldi. Kasetçalardan Walkman‘e ve OLED TV’ye, Sony’nin yenilik geleneği onu 60 yılı aşkın süredir kârlı bir şirket haline getirdi. Şirkete 1984 yılında katılan ve medya ve tüketici elektroniği bölümlerinde yükselen Kazuo Hirai, 2012’de başkanı ve CEO‘su oldu.

Sony’nin Kuruluş Hikayesi

Sony’nin Kuruluş Hikayesi

Sony, II.Dünya Savaşı’ndan sonra 1946’da Tokyo’da Tokyo Telekomünikasyon Mühendisliği Şirketi adı altında Masaru Ibuka ve Akio Morita tarafından kuruldu. Şirket 200.000 yen’in altında – 1.500 $ ‘dan biraz fazla olan bir güç megafonunu piyasaya sürdü. 1950’de Japonya’nın ilk kayıt cihazını piyasaya sürdü.

Sony Nasıl Global Oldu?

Sony Nasıl Global Oldu?

Sony, 1950’lerin ortalarında ürünleriyle dünyaya açılmak istediğinde, yeni bir isim aradı çünkü TTK‘nın baş harfleri çoktan alınmıştı. Şirket adını Latince ses “sonus” ve İngilizce “sonny” sözcüğünü birleştirerek buldu. 

Şirket, ticari marka nedenleriyle hiçbir dilde bulunmayan bir kelime istedi. Şirketteki pek çok kişi, orijinal ismini iş dünyasında duyurmak için harcanan zaman nedeniyle değişikliği sorguladı ancak 1958‘de isim resmi olarak Sony Corp olarak değiştirildi. 1960 yılında Sony ABD şubesini açtı. Sony, sekiz yıl sonra Birleşik Krallık’ta bir şube açtı. Şirket, 1973’te İspanya ve Fransa’ya genişlediği 1970′lerde büyümeye devam etti. 1986’da Almanya operasyonlarına başladı.

Sony’nin Orjinal Ürünleri

Sony, PS5'in web tarayıcısı ve 1440p desteği eksikliğini gideriyor
Sony’nin tarihçesi

Sony, teknolojiyi tanıtma konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. 1955’te Sony, Japonya’nın ilk transistörlü radyosu TR-55‘i tanıttı. Kısa süre sonra şirket cep boyutunda bir transistörlü radyo piyasaya sürdü. 1960 yılında Sony, dünyanın ilk doğrudan görüntülü taşınabilir TV‘si olan TV8-301‘i piyasaya sürdü. 

Sony, TV‘yi geliştirmeye devam etti ve iki yıl içinde en küçük tam transistörlü TV‘yi üretti. 1989’da Sony, taşınabilir, kullanımı kolay, 8 mm‘lik bir video kamerası olan Handycam‘i piyasaya sürdü. 2003 yılında şirket dünyanın ilk Blu-ray disk oynatıcısını piyasaya sürdü. 2005 yılında Sony, Handycam’i High Definition Handycam‘e yükselterek dünyanın en küçük video kamerasını yarattı.

Sony Walkman’in Tarihi

Sony Walkman

Muhtemelen Sony’nin en etkili ürünü olan Walkman, ilk olarak 1979’da piyasaya sürüldü. Küçük, hafif taşınabilir kaset çalar, kişisel bir deneyim sunarak insanların müzik dinleme biçiminde devrim yarattı. 1984 yılında Sony, şirketin ilk taşınabilir CD çaları olan Discman‘ı piyasaya sürerek bu başarıyı takip etti. Kasetler ve CD’ler yerini dijital müziğe bıraktıkça şirketin hakimiyeti azaldı ancak Walkman‘in etkisi modern mobil cihazlarda bile görülebilir.

Sony İçerik ve Medya Yönetimi

Sony’nin tarihçesi

Sony ayrıca, Sony Music ve Sony Pictures bölümleri aracılığıyla müzik ve film endüstrilerinde önemli bir rol oynar. Sony Music, 1968’de Amerikalı CBS ile ortak bir girişim olarak başladı ancak 1988′de Sony’nin %100 iştiraki oldu.

reklam

Sony, 1989’da film yapımcısı Columbia Studios‘u ve arka film kataloğunun haklarını satın alarak Sony Pictures Entertainment‘ı oluşturdu. Bu iki firma, Sony’nin kurumsal stratejisinin gücünü temsil ediyor. Blu-ray‘in rakip HD-DVD formatına karşı kazandığı zaferin de göstereceği gibi Sony, kendi içeriğini başarılı bir şekilde kontrol ediyor.

Sony’nin Bugünkü Durumu

Sony’nin tarihçesi

Mart 2013 itibariyle Sony, dünya çapında 146.000 fazla kişiyi istihdam etti. Mart 2014’te şirketin yıl sonu geliri 7,5 milyar doların üzerindeydi, 1,2 milyar dolarlık bir işletme zararı etti. Bu kaybın çoğu şirketin sorunlu bilgisayar üretim operasyonunu durdurma kararının yanı sıra, beklenenden düşük akıllı telefon satışları, ses ve video bölümlerindeki düşük maliyetli rakiplerin devam eden fiyat baskısından kaynaklandı. 

Mobil iletişim bölümü, oyun bölümü, görüntüleme ürünleri bölümü ve Sony Pictures bölümü, şirketin 2015 yılı için öngörülen gelir artışının büyük kısmını sağlayarak güçlü olmaya devam ediyor.

Diğer Teknoloji Yazılarımız

Apple’ın Gerçek Sahibi Kimdir? Steve Jobs’un Hisselerine Ne Oldu?

Ünlü Hacker Grubu Anonymous Kimdir?

Elon Musk Tarafından Kurulan Firmaların Tam Listesi

Microsoft İle Facebook Haber Savaşına Girdi

Apple GLASS Fiyatı, Özellikleri Ve Çıkış Tarihi


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.