Apple GLASS Fiyatı, Özellikleri Ve Çıkış Tarihi

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik uygulamaları ile uyumlu, fotoğraf çekebilmesi, arama yapabilmesi ve
daha fazlasını gerçekleştirebilmesi beklenen bir gözlük çıkarması bekleniyor. Fiyatı, tahmini çıkış tarihi…

Avatar for Kemal Öztürk

Tarih:

Sanal gerçeklik gözlükleri yakın zamanda hayatımıza girdi ve teknolojide yeni bir boyut açtı. Şimdi ise bu teknolojinin Apple tarafından geliştirilmesi bekleniliyor. Bu konu hakkında tartışmalar gerek sosyal medyada gerek forumlarda konuşuluyor. Hepsi ve daha fazlası yazımızda…

YENİ BİR TEKNOLOJİ: ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

Sanal gerçeklik gözlüklerinden sonra Augmented Reality yani Artırılmış Gerçeklik kısaca (AR) denilen bir kavram ortaya çıktı .Öncelikle AR kavramına bir göz atalım. Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünümüdür. (Wikipedia) Daha basitleştirmek gerekirse bu teknoloji gözle görülmesi zor olan şeyleri görselleştiriyor.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK (AR) UYGULAMALARI İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN

Bu teknolojinin pazarlanması ve geliştirilmesindeki öncülerden biri de Apple. Şu an Apple Store’da AR destekleyen bir sürü oyun ve uygulama mevcut.

Apple’ın bu uygulamaların daha iyi ve etkili bir şekilde kullanılabilmesi için bir gözlük tasarladığı iddia ediliyor. Bu gözlük ise size bahsettiğim uygulamaların daha etkili bir biçimde çalışabilmesi için adeta biçilmiş kaftan.

NE GİBİ KOLAYLIKLAR SAĞLAYACAK?

Bu gözlüğün bir bakıma geliştirilmiş bir sanal gerçeklik gözlüğü olması bekleniyor. Bu gözlük tahminimce bakmakta olduğunuz görüntünün fotoğrafını çekebilecek, saati ve hava durumu gösterebilecek,arama yapabilecek ve Apple Store’daki (AR) uygulamaları ile uyumlu olacak. Büyük ihtimalle bu cihazı Apple Watch gibi bir telefona bağlı bir şekilde kullanacağız.

Gözlük ile ilgili fazla bilgi sahibi olmadığımızdan dolayı biraz önce verdiğim örnekler sadece bir tahminden ibaret. Belki bu gözlük bahsettiklerimden çok daha fazlasını yapabilecek. Kim bilir? 

reklam
Ücretsiz akıllı telefon, apple, cep telefonu stok fotoğrafı

BU TEKNOLOJİ İLE NE ZAMAN TANIŞACAĞIZ?

Aslında (AR) uygulamaları şu anda Apple Store’da mevcut. Eğer Apple kullanıcısı iseniz bu uygulamalar erişebilirsiniz. Ancak tabi ki bu gözlük çıktıktan sonra bu uygulamaların çeşitliliği artacaktır. Gözlüğün çıkış tarihinin ise tahminen  2021 yılının Mart ayı olduğu söyleniyor.

FİYATI

Bildiğiniz gibi her ürünün bir bedeli var. Şimdi çoğu kişinin beklediği kısıma geldik. Fiyat. Bu gözlüğün fiyatının 499 Amerikan Doları olması bekleniyor. Tabi ki bu vergisiz fiyatı. Vergiler ile tam fiyatının ne kadar olacağı bilinmiyor.

Size kısaca Apple Glass ile ilgili bilgi verdim. Ancak şunu unutmayın ki bu gözlük ile ilgili internette çok fazla şey dolaşıyor o yüzden araştırmadan beklenti içine girmek ve her söylenene inanmak doğru olmaz. Bu konu ile ilgili gelişmelere haber sitemizi takip ederek doğru ve hızlı bir biçimde ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın 🙂

İPhone 12 Ne Zaman Çıkacak? Apple’ın Lansman Tarihini Tahmin Ettik

Diğer Teknoloji Yazılarımız

İkon Tasarımcısı Bir Haftada iPhone Simgelerinden 77.000£ Kazandı

PS4 Ve Xbox One’ınızın Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz? 5 Basit Yöntem

İnstagram 10. Yaş Gününü Kutlamak İçin Klasik Simgeleri Geri Getiriyor

Cyberpunk 2077: Çalışanlar Oyunu Bitirmek İçin Fazla Mesai Yapacak

Sizin düşünceniz nedir? Siz alacak mısınız? Sorunuz olursa yorumlarda belirtin

Kaynaklar: www.wikipedia.org/

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.