Cyberpunk 2077: Çalışanlar Oyunu Bitirmek İçin Fazla Mesai Yapacak

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Cyberpunk 2077: Çalışanlar Oyunu Bitirmek İçin Fazla Mesai Yapacak

Merakla beklenen Cyberpunk 2077 video oyunu üzerinde çalışan çalışanlar, çıkış tarihinde oyunu hazırlamak için haftada altı gün çalışmak zorunda kalacaklar.

Polonyalı geliştirici CD Projekt Red, oyunun Kasım tarihinde çıkması için geçen haftalarda personele zorunlu fazla mesai yapılacağını söyledi.

Şirket bunun vermesi gereken “en zor kararlardan biri” olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl, genel müdürü personele fazladan çalışma saatlerinden vazgeçme izni vereceğine söz vermişti.

Duyuru, oyunda aylarca süren gecikmelerden sonra geliyor.

Cyberpunk 2077’nin başlangıçta Nisan ayında piyasaya sürülmesi planlandı ancak bu tarih başlangıçta Eylül ayına ertelendi ve şimdi Kasım ayında piyasaya sürülecek.


CD Projekt Red’in stüdyo Başkanı adam Badowski, Twitter’daki bir yazısında, “bu son altı hafta, hayatımızın çoğunu harcadığımız bir projedeki son dokunuşlarımız ” dedi.


Anonim bir çalışan Bloomberg’e verdiği röportajda, bazı personel zaten bir yıldan fazla bir süredir gece ve hafta sonları çalışıyor dedi.

Polonya yasalarına göre, standart bir çalışma haftası, beş iş günü içinde 40 saattir ve bu da günde ortalama sekiz saate karşılık gelmektedir ancak işverenin özel ihtiyaçları varsa bu kuralın bir istisnası vardır.

reklam

Bay Badowski, çalışanların yasaların gerektirdiği şekilde “işe koydukları her ekstra saat için iyi bir ücret alacaklarını” söyledi.

Son yıllarda geliştiriciler bir oyunun piyasaya sürülme sürecinde genellikle ek ücret ödemeden, mesai saatleri dışında fazla çalışan personel nedeniyle eleştiriliyorlar.

Electronic Arts, Rockstar Games ve Epic Games dahil olmak üzere büyük şirketlerin hepsinin suçlandığı bir şey.

Geçen yıl, CD Projekt Red’in kurucu ortağı Marcin Iwinski ve Bay Badowski, şirketlerini çalışmak için daha “insani” bir yer haline getirmek istediklerinden, fazla çalışan personelden kaçınmaya söz verdiler. Iwinski, Kotaku haber sitesine “Oyunculara saygılı davranmamızla tanınıyoruz” dedi ayrıca “Aslında geliştiricilere saygılı davranmamızla da tanınmamızı istiyorum.” dedi.

CD Projekt Red Nedir? Kimdir?

CD Projekt, video oyun geliştiricisi ve yayıncısı . Şirket 1994 yılında Marcin Iwiński ve Michał Kiciński tarafından kurulmuştur ve 2002 yılında oyun stüdyosu CD Projekt Red tarafından açılan “Witcher” video oyunu serisiyle ünlüdür. Aynı zamanda internet üzerinden video oyunu satan GOG.com adlı site de bu firmaya bağlıdır.

Üzücü Haber: PlayStation Türkiye’den Oyun Fiyatlarına Zam Geldi için tıklayın.

Sizin düşünceniz nedir? Siz Cyberpunk 2077 oynayacak mısınız? Siz CD Projekt’te çalışmak ister miydiniz? Yorumlar kısmında belirtin

Kaynak: www.bbc.com/news/technology-54360182


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.