Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z
GGDROP

Bitcoin Nedir? Bitcoin Kumar Mıdır?

Avatar for Enes

Son güncelleme:

Yazar:

Bitcoinin gerçekleri

2008 yılına kadar hiçbir sözlükte olmayan Bitcoin kelimesi nasıl oldu da kısa bir sürede tüm dünyanın en az bir kere bile olsa duyduğu bir kelime haline geldi? Bir kelimeden çok dünyanın en değerli para birimleri arasına nasıl girdi? Tamamen var olmayan, fiziksel hiç bir değeri olmayan bu “Bilinmeyen” şey ne tuhaftır şu an en değerli para birimi. Gelin Bitcoin gerçekleri ve Bitcoin nedir, yazımızda herkesin anlayacağı dilde anlatalım.

Bitcoin Nedir?

bitcoin aslında nedir
Bitcoin Nedir?

2008 yılında yaşanan krizler sonrasında Satoshi Nakamato adlı kişi veya bireyler tarafından yayınlanan yazıyla Bitcoin hayatımıza girmiş oldu. Aslında ilk başta deneysel olarak başlatılan Bitcoin para birimi hiçbir merkez bankasına, veya 3. taraf aracılara bağlı kalmadan ortaya çıktı. Bu sayede bu para birimi takip edilemez hale geldi ve asıl bu para birimini büyüten şey bu oldu.

Bitcoin kolay dönüştürülebilir, üretilebilir, yüksek güvenlik önlemlerine sahip, hiçbir enflasyondan etkilenmeyen ve en önemlisi takip edilemez bir para birimidir. Oluşturduğunuz sanal cüzdan sayesinde milyonlarca lirayı hesabınızda tutabilir ister nakit ister sanal şekilde istediğiniz gibi harcayabilirsiniz.

2008-2009 yıllında Bitcoin ilk çıktığında tamamen değersiz ve 0 noktasından başlayan bir para birimiydi. Yukarıdaki saydığımız nedenler ve finansal düzene karşı bir sistem olduğu için yükselişe geçti. Aslında ne kadar böyle nedenler saysakta Bitcoin’in bu hale gelmesinin en önemli basit bir nedeni var “Rekabet”

Bitcoin Gerçekleri

Bitcoin'in Gerçekleri - Bitcoin Aslında Nedir
Bitcoin Gerçekleri

Bitcoin yani BTC ilk çıktığında kimse BTC depolamadı veya saklamadı. Yeni nesil ve elle tutulamayan bu para birimine ilk başta kimse güvenemedi. Ancak başta beş para etmeyen BTC temsili rakamlarla örneklersek önce 100 liraya satışa çıktı.

Bunu görenler bu fiyata koyulmuşsa bir nedeni vardır diye aldılar, bu sefer satanlar bu fiyata satılmışsa nedeni vardır diye bu sefer 200’e yükselen piyasadan satın aldılar. Bu böyle giderken BTC olmuş size binlerce dolar. Gelin bide bu söylediğimizi halk dilinden bir fıkrayla anlatalım.

Temel ve Dursun bir köyün saygı değer ağalarından ve beylerindendir. Bu köyde her hafta köylülerin ihtiyacı olan katır, eşek, araç, gereç gibi ürünlerin satıldığı bir pazar kurulur. Temel bir gün 50 lira etmeyecek eşeği için pazarlık payı bırakarak 100 liraya satışa sunmuştur.

Tam o sırada ise Dursun’un çok acil bir eşeğe veya katıra ihtiyacı vardır. Pazarda satılan 3 4 eşek içerisinde en uygun ve işini görecek olan Temel’in eşeğini pazarlık yapmadan 100 liraya satın alır. Tam da fıkra burada başlar..

Temel 50 lira etmeyecek hayvanın 100’e satılmasında bir mana arar ve sattığına pişman olur. Diğer hafta bu eşeği geri almaya kafasına koyar ve pazara gittiğinde Dursun eşeğe pazarlık payıyla 200 lira fiyat biçmiştir. Temel hiç pazarlık yapmaz eşeği 200 liraya satın alır.

Bu sefer de Dursun “Ulan bu 50 liraya satılmazdı şimdi 200’e satıldı ” der o da bir mana arar ve pişman olur. Diğer hafta ise eşek 400’e satılır. Her seferinde artık tarlada bahçede kullanılmayan eşek pazara gider gelir ve bir kaç ay sonra eşek 1000 lira fiyatla pazara çıkar. Bu sefer başka köyden gelen bir tüccar bir eşeğe bakar bir fiyata ve aklı almaz.

‘Hemşerim nedir bu iş? Bu eşek 1000 lira eder mi hiç!’ der ve cevap olarak “Valla hemşerim grafikler ortada, eşeğin fiyatı 1 haftada 50 liradan 950 liraya geldi. 1000 lirayı kırarsa 1500 liraya kadar yolu var’ ile karşılaşır. [Eşeğin akıbeti hala bilinmiyor..]

“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Mustafa Kemal Atatürk

İlginizi Çekebilir

Dünyanın En Büyük 7 Türk Yazılım Şirketi

Çin’in En Büyük 5 Yazılım Şirketi

Instagram Yıldızı, Kuzey Koreli Hackerların 1,3 Milyar Doları Çalmasına Yardımcı Oldu

Bitcoin Madencileri Ekipmanlarıyla Tavuk Kümeslerini Isıtıyor

Tesla Bitcoin ile Otomobil Satma Planını Açıkladı

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.