Instagram Yıldızı, Kuzey Koreli Hackerların 1,3 Milyar Doları Çalmasına Yardımcı Oldu

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Instagram Yıldızı, Kuzey Koreli Hackerların 1,3 Milyar Doları Çalmasına Yardımcı Oldu

ABD Adalet Bakanlığı, Nijeryalı bir Instagram yıldızının, Koreli bilgisayar korsanlarının ABD’deki ve diğer ülkelerdeki finans kurumlarından ve şirketlerden 1,3 milyar dolardan fazla para ve kripto para çalmasına yardımcı olduğunu söyledi.

ABD: Kuzey Koreli Hackerlara Nijeryalı Instagram Yıldızı Yardım Etti

ABD: Kuzey Koreli Hackerlara Nijeryalı Instagram Yıldızı Yardım Etti

Ramon Olorunwa Abbas, halk arasında Instagram adı “Hushpuppi” olarak anılır. Adalet Bakanlığı’na göre Şubat 2019’da biri Malta‘da şirketlerden ve bankalardan fonları çalmak için üç Kuzey Koreli bilgisayar programcısı ile komplo kurdu.Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Güvenlik Bölümü’nden Başsavcı Yardımcısı John C. Demers, ”Bugünün iddianamesinde belirtildiği gibi Kuzey Kore‘nin operatörleri, silahlardan ziyade klavyeler kullanarak, nakit çuvallar yerine kripto para biriminin dijital cüzdanlarını çalmak, dünyanın önde gelen banka soygunlarıdır” dedi.

“Departman, benzersiz araçlarımızla kötü niyetli devlet siber faaliyetleriyle yüzleşmeye devam edecek ve aynı şeyi yapmak için diğer ajanslarımızla birlikte çalışacaktır.”

Savcılar, Instagram’da lüks arabalarının fotoğraflarını yayınladığı 2,5 milyon takipçisi olan Hushpuppi‘nin bir şekilde daha fazla bankacılık suçu için zaman bulduğunu söylüyor.

Savcılara göre, ABD ve Pakistan’daki ATM’lerden ve Hindistan’daki bir bankadan milyonlarca doları aklamakla suçlanan Kanada-Amerikan vatandaşı Ghaleb Alaumary ile çalıştı.

37 yaşındaki Alaumary, Ekim 2019’da ABD makamlarıyla işbirliği yapmaya başladı.

reklam
Hushpuppi: Instagram

Şu anda Los Angeles‘ta tutuklu bulunan Hushpuppi, geçen yıl Dubai’den ABD’ye iade edildi ve “İş e-postası uzlaşması (BEC) dolandırıcılıklarından ve diğer dolandırıcılıklardan yüz milyonlarca doları aklamakla suçlandı.

İlginizi Çekebilir: Microsoft İle Facebook Haber Savaşına Girdi


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.