Microsoft ile Facebook Haber Savaşına Girdi

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Microsoft Çalışanlarının Sonsuza Kadar Evden Çalışabileceğini Söyledi

Microsoft, Google ve Facebook gibi teknoloji platformlarını içerik için haber kuruluşlarına ödeme yapmaya zorlayacak Avustralya tarzı bir sistem çağrısı yapmak için Avrupa’daki yayıncılarla güçlerini birleştiriyor.

Microsoft, Avrupalı ​​Yayıncıların Yanında Yer Alarak Facebook Haber Savaşına Girdi

Microsoft, Avrupalı ​​Yayıncıların Yanında Yer Alarak Facebook Haber Savaşına Girdi

Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Yayıncılar Konseyi gibi medya sektörü gruplarıyla işbirliği yaparak dünyanın dört bir yanındaki milletvekillerinin düşündüğü bir politika için lobi oluşturacağını söyledi.

Hareket, Facebook‘un geçen hafta Avustralya’daki platformunda insanların içerikleri için yayıncılara ödeme yapmak yerine haber bulmalarını engellemesinin ardından geldi; bu karar küresel bir tepki ve sosyal medya şirketi için olumsuz manşetlere neden oldu.

Avrupa Yayıncılar Konseyi’nin başkanı Christian Van Thillo yaptığı açıklamada, “Microsoft’un içeriğimizin arama motorları ve sosyal ağların temel faaliyetlerine getirdiği değeri kabul etmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Avustralya hükümeti, bazı medya kuruluşlarının teknoloji şirketleriyle pazarlık yapmasına izin veren yasaları zorlaştırıyor, böylece ürettikleri haberlerin dağıtımı için kendilerine ödeme yapılabiliyor. Bir anlaşmaya varamazlarsa her iki taraf da tahkime girecektir.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, benzer önlemleri almak için artan bir baskıyla karşı karşıyadır. Kanada hükümeti önümüzdeki aylarda yasa çıkarmayı planladığını söyledi.

Bing Hizmetlerini Avustralya‘da Tutmayı Taahhüt Etti

Microsoft Siyahi Personel Sayısını İkiye Katlamayı Planlıyor
Bing Hizmetlerini Avustralya‘da Tutmayı Taahhüt Etti

Facebook, Avustralya yasalarına şiddetle karşı çıktı. Geçen hafta, politikayı protesto etmek için ülkedeki kullanıcıların hizmetinde haber bulmasını veya paylaşmasını yasaklayan olağanüstü bir adım attı. Bu arada Google, arama motorunu çekme tehdidinden Rupert Murdoch’s News Corp da dahil olmak üzere ülkenin en büyük medya kuruluşlarından bazılarıyla anlaşmaları kesti.

Arama motoru Bing‘in sahibi olan Microsoft ise farklı bir yaklaşım benimsiyor. Mevzuata verdiği desteği dile getirdi ve rakip Google‘dan pazar payını çalma şansı görerek, yürürlüğe girmesi halinde hizmetlerini Avustralya‘da tutmayı taahhüt etti.

reklam

Başkan Brad Smith bu ayın başlarında bir blog gönderisinde “İyi işi iyi bir amaç ile birleştirmek için bir fırsattı” dedi. Şirket politika yapıcıların Big Tech şirketlerinin gücünü dizginleyecek yeni yasaları tartıştıkları Avrupa Birliği de dahil olmak üzere diğer ülkelerde de benzer önlemleri destekleyeceğini söyledi.

Teknoloji düzenlemesiyle ilgili sorumluluğu yöneten AB komiseri Margrethe Vestager, bu hafta Avrupa Parlamentosu üyeleriyle mevzuat konusunda bir istişare düzenliyor. Avrupa’daki yeni telif hakkı yasaları, arama motorlarının ve sosyal medya platformlarının, içeriklerinin görüntülenmesi durumunda yayıncılarla geliri paylaşmasını gerektirmektedir. 

Ancak Avrupalı ​​yayıncılar ve Microsoft, liderlerin yayıncıların müzakerelerde nüfuz sahibi olmasını sağlamak için ek düzenleyici önlemler almasını istiyor.

Pazartesi günkü basın açıklamasına göre Microsoft başkan yardımcısı Casper Klynge “Yeni, geniş ve derin basına erişim, demokrasilerimizin başarısı için kritiktir” dedi.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.