Facebook ID Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Facebook ID Bulma

Gün geçtikçe büyüyen Facebook, hesapları güvende tutmak ve hesap bilgilerini depolamak adına farklı sistemler üretmekte. Bu sistemlerden birisi de hesaplara ID numaraları atamaktır. Her bir hesaba, kendine özgü eşsiz bir kod tanımlanmıştır ve buna “ID” adı verilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı Facebook ID bulmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak birçok kişi Facebook ID bulma konusunda sıkıntı yaşamakta. Peki, Facebook ID nasıl bulunur?

URL Üzerinden Facebook ID Bulma

Öncelikle ID’sini bulmak istediğiniz kişinin profiline giriş yapın. Profil ekranındayken yukarıda sayfa URL’sini görebilirsiniz. URL’nin son kısmında yer alan profile/ ile başlayıp devam eden sayı kombinasyonu kişinin ID numarasıdır.

Tarayıcı Üzerinden Facebook ID Bulma

Bazen profil URL’sinde kişinin ID numarası gözükmeyebilir. Bu durumda site kaynağı üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak kişi profiline tıklayın. Daha sonra ekranın herhangi bir yerine sağ tıklayın. Çıkan sekmelerden “Site kaynağını görüntüle” seçeneğini seçin. Tarayıcı üzerindeyken “CTRL + F” tuşlarına basın ve ardından sağ üstte çıkacak olan arama yerine “selectedID” yazın.selectedID‘nin bulunduğu bölüm turuncu bir şerit halinde gözükecek ve kişinin ID numarası hemen yanında olacaktır.

Siteler Aracılığı ile Facebook ID Bulma

Siteler Aracılığı ile Facebook ID Bulma - Lookup-id.com

Bu iki yöntemden de sonuç alamadıysanız Facebook ID bulma konusunda çeşitli sitelerden yardım alabilirsiniz. Bu siteler kişinin profil URL’sini sistemde aratarak size tek tuşla kişinin ID’sini bulacaktır. Bunun için kullanabileceğiniz siteye ise “https://lookup-id.com/” adresinden ulaşabilirsiniz. Söz konusu site, hesap bilgileri açısından herhangi bir risk taşımaz.

Lookup-ID Nasıl Kullanılır?

  • https://lookup-id.com/ adresinden siteye gidin.
  • Kişinin profil URL’sini kopyalayın.
  • Lookup-ID sitesinde yer alan arama kısmına URL’yi yapıştırın.
  • Sağ tarafta bulunan “Lookup” tuşuna basarak aramayı gerçekleştirin.
  • Arama sonrası sitenin alt kısmında kişinin Facebook ID’sini görebilirsiniz.

Facebook ID Ne İşe Yarar?

Facebook ID’yi çeşitli yerlerde kullanabilirsiniz. Örneğin giriş ekranında mail adresi veya telefon numarası yerine bu sayı kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Facebook üzerinden bulmak istediğiniz kişiye, URL kısmına “facebook.com/profile/…..” nokta ile belirtilen kısma ID’yi yazarak kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Şifre yenileme ve hesap kurtarma işlemlerinde de yine Facebook ID numarasını kullanabilirsiniz.

Profili gizli olan Facebook kullanıcılarının profil fotoğraflarını indirmek için ID kullanılabiliyordu ancak bu durum şu an için mümkün değil. Facebook, ID numaralarını temelde sistemin sağlıklı çalışması için ortaya çıkarmıştır. Dolayısıyla ID numaranızı herhangi birinin öğrenmesi genel olarak bir risk oluşturmayacaktır.

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.