Google, Avustralya’yı Tehdit Ediyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Google, Avustralya'yı Tehdit Ediyor

Avustralya hükümeti ile Facebook, Google ve diğerlerinin içeriklerini kullanmaları için haber kaynaklarına ödeme yapmalarını gerektiren zorunlu bir yasa çıktığından beri anlaşmazlık içinde. 

Teknoloji devi Google, haberler için para ödemek zorunda kalırsa ülkeyi terk edecek kadar ileri gidebilir. Google’ın ülkedeki genel müdürü Mel Silva, bir duruşmada Senato’ya şunları söyledi : “Kodun bu sürümü kanun haline gelirse, Google’ı Avustralya’da kullanıma sunmayı bırakmaktan başka bir seçenek sunmaz.”

Google, Avustralya’yı Terk Ediyor!

Google, Avustralya’yı Tehdit Ediyor

Ülkenin yetkilileri, ödemeleri gönüllü yapacak bir anlaşma için müzakere ediyorlardı. Ancak salgının haber endüstrisinin reklam geliri üzerindeki etkisini gördükten sonra hükümet ödemeleri zorunlu hale getirme planlarını değiştirdi. 

Yanıt olarak Google, kullanıcıları ücretsiz arama ve YouTube hizmetlerinin ülkede “risk altında” olduğu konusunda uyaran bir açık mektup yayınladı. Teknoloji devi ayrıca Avustralya’da küratörlü bir Haber Vitrini başlatma planlarından da vazgeçti.

Google‘ın açıklaması sorulduğunda, Başbakan Scott Morrison şunları söyledi: “Bununla çalışmak isteyenler, Avustralya’ya hoş geldiniz. Ancak tehditlere yanıt vermiyoruz.” Silva, ifadesinin tehdit olduğunu reddediyor.  “Bu bir gerçek,” dedi ve Aramayı ülkede çekmenin “en kötü durum senaryosu” olduğunu açıkladı. 

Haber kaynaklarına içerik için ödeme yapmanın Google‘ın işini bozacağını ve bu teklifin işletmeleri ve dijital ekonomi için savunulamaz bir emsal oluşturacağını söyledi. “Arama motorlarının nasıl çalıştığı veya internetin nasıl çalıştığı ile uyumlu değil” diye ekledi. Şirketin yayınladığı bir blog gönderisinde, “Uygulanabilir bir koda ulaşmaya ve oraya ulaşmak için net bir yol izlemeye kararlı” dedi.

Dünya'nın En Değerli Teknoloji Şirketleri 2005-2020 (VİDEO)

Google‘ın yanı sıra, Facebook da başından beri zorunlu ödemelere karşı çıktı. Sosyal ağ teklifin yasalaşması halinde Avustralya’dan ayrılma tehdidinde bulunmadı ancak artık haber sunmayacak.

İlginizi Çekebilir

Microsoft Yeni Üyeler İçin Xbox Live Gold Fiyatlarını Artırdı

reklam

Youtube Hashtag Özelliğini Kullanıma Sunuyor

Valve Ve 5 PC Oyunu Yayıncısı 9,4 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Güney Kore’nin En Büyük Web Şirketi Wattpad’i 600 Milyon Dolara Satın Aldı

Kaynak: finance.yahoo.com/news/google-disable-search-australia-if-forced-pay-news-054352648.html


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.