Valve Ve 5 PC Oyunu Yayıncısı 9,4 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Valve Ve 5 PC Oyunu Yayıncısı 9,4 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Avrupa Birliği’nde dağıtım platformu Valve ve beş oyun yayıncısı tarafından PC oyunlarının coğrafi engellemesine yönelik uzun bir antitröst soruşturması, Komisyon’un blok kurallarının ihlal edildiğini doğrulamasının ardından toplam 7,8 milyon € (~ 9,4 milyon $) para cezasına yol açtı.

Valve 9,4 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Valve Ve 5 PC Oyunu Yayıncısı 9,4 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

2017’den beri araştırılan coğrafi engelleme uygulamaları, spor, simülasyon ve aksiyon oyunları da dahil olmak üzere farklı türlerde yaklaşık 100 bilgisayar oyunuyla ilgiliydi.

1,6 milyon Euro‘nun biraz üzerinde para cezasına çarptırılan Valve’a ek olarak, yaptırım uygulanan beş oyun yayıncısı: Bandai Namco (340.000 Euro para cezası), Capcom (396.000 Euro), Focus Home (2.8 milyon Euro), Koch Media (Euro 977.000) ve ZeniMax (1.6 milyon €).

Komisyon işbirliği yapmamayı seçtiğini söylediği Valve, haricinde şirketlerin işbirliği nedeniyle para cezalarının %10 ila %15 oranında azaltıldığını söyledi.

Yorum için Valve ile iletişime geçildi. Güncelleme: Bir şirket sözcüsü şunları söyledi: “Yedi yıllık soruşturma sırasında Valve, istenen tüm kanıt ve bilgileri Komisyona sağladı. Bu bulgulara katılmıyoruz ve karara itiraz etmeyi planlıyoruz.”

Komisyon tarafından Şubat 2017‘de derinlemesine bir antitröst soruşturması duyuruldu ve 2 yıldan biraz daha uzun bir süre sonra resmi bir itiraz beyanı yayınlandı.

Şirketler tarafından belirli PC oyunlarının belirli sınır ötesi satışlarını önlemek için kullanılan mekanizmalar, coğrafi olarak bloke edilmiş Steam etkinleştirme anahtarları ve belirli sınır ötesi satışları sınırlandırmak için ikili lisanslama ve dağıtım anlaşmalarıydı.

AB milletvekilleri şimdi, bu iş uygulamalarının belirli Avrupa pazarlarını ulusal sınırlara göre böldüğünü keşfettiler.

reklam

Blok için rekabet politikasını yöneten EVP Margrethe Vestager yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Valve ve beş PC video oyunu yayıncısının ‘coğrafi engelleme’ uygulamalarına karşı bugün uygulanan yaptırımlar, AB rekabet yasası kapsamında şirketlerin Sınır ötesi satışları sözleşmeyle kısıtlaması yasaktır. Bu tür uygulamalar, Avrupalı ​​tüketicileri AB Dijital Tek Pazarın faydalarından ve AB’deki en uygun teklif için alışveriş yapma fırsatından mahrum bırakıyor.”

İlginizi Çekebilir

Airbnb, Trump Destekçilerini Yasaklamak İçin Gizlice Sosyal Medyayı Kullanıyor

Bitcoin Madencileri Ekipmanlarıyla Tavuk Kümeslerini Isıtıyor

SpaceX Starship İçin İki Petrol Kulesi Satın Aldı

Kaynak: finance.yahoo.com/news/valve-five-pc-games-publishers-130846960.html


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.