Bu Eldiven Sanal Gerçekliğe Dokunma Hissi Veriyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Bu Eldiven Sanal Gerçekliğe Dokunma Hissi Veriyor

Cornell Üniversitesi‘ndeki bir bilim insanı ekibi, parmaklarınızla tam olarak ne yaptığınızı algılayan gerilebilir bir fiber optik sensör yarattı. Sanal gerçeklikte simule edilmiş nesnelerle etkileşim şeklimizi kökten değiştirebileceğini söylenen bir özellik.

Bu Eldiven Sanal Gerçekliğe Dokunma Hissi Veriyor

Bu Eldiven Sanal Gerçekliğe Dokunma Hissi Veriyor
Bu Eldiven Sanal Gerçekliğe Dokunma Hissi Veriyor

VR ve AR, hareket algılamaya dayanıyor. Eldiven üzerinde çalışan Cornell’de mühendislik profesörü olan Rob Shepard, “Size arabanızı nasıl tamir edeceğinizi veya bir lastiği nasıl değiştireceğinizi öğreten bir artırılmış gerçeklik simülasyonuna sahip olmak istediğinizi varsayalım.

Bir eldiveniniz veya basıncı ve hareketi ölçebilecek bir şeyiniz varsa, artırılmış gerçeklik görselleştirmesi ‘Dön ve sonra dur, böylece bijon somunlarınızı fazla sıkmazsınız’ diyebilir. Şu anda bunu yapan hiçbir şey yok ancak bu bunu yapmak için bir başlangıç. “

Prototip eldiven eğilme ve gerilme gibi deformasyonları tespit edebilmektedir.

Yeni sensör, ışığın optik yoluna göre her bir parmağın nasıl değiştiğini söyleyebilen fiberoptik sensörlerden yapılmıştır. Yerleşik bir bilgisayar, deformasyonları el aktiviteniz hakkında ayrıntılı verilere ayırır.Eldiven, bazı temel ve çok ucuz teknolojiler kullanır: kablosuz veri aktarımı için Bluetooth, güç için bir lityum iyon pil ve birkaç LED.

Ortak yazar Hedan Bai açıklamasında, “Yumuşak maddelerin çok karmaşık, kombinasyonel bir şekilde deforme edilebileceğini ve aynı anda birçok deformasyonun meydana geldiğini biliyoruz” dedi. “Bunları ayırabilecek bir sensör istedik.”

Araştırmacılar teknolojinin fizik tedavi ve spor tıbbında kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyorlar. Ancak belki de en büyük vaadi, VR‘deki kullanıcıların sanal bir dünya ile büyük bir etkileşime girmesini sağlamak.

reklam

İlginizi Çekebilir

Anonymous’tan Korkutucu Video

Bilim Adamları İki Yıldızın Birbirine Çarptığını Gördü

İnsanlar Karaborsada Negatif COVID-19 Testleri Satın Alıyor

“Bana Koronavirüs Enjekte Edin” Diyen Trump Destekçisi, Covid’den Öldü

Apple HomePod Mini İncelemesi: HomePod Mini Yok Satacak

Kaynak: futurism.com/stretchable-sensor-vr-touch


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.