Apple HomePod Mini İncelemesi: HomePod Mini Yok Satacak

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Apple HomePod Mini İncelemesi

Apple‘ın uzun zamandır beklenen HomePod Mini nihayet burada. Google’ın ki gibi 99$ fiyat etiketi ile akıllı hoparlörler arasındaki boşluğu dolduruyor.

Amazon‘un ilk küçük akıllı hoparlörünü tanıtmasından iki yıl sonra orijinal HomePod‘unu tanıttı. Büyük ve pahalı HomePod satmadı ama Apple şimdi daha küçük, daha uygun fiyatlı bir akıllı hoparlör olan HomePod Mini ile geri döndü.

Apple HomePod Mini İncelemesi

apple-homepod-mini-3
Apple HomePod Mini İncelemesi

Kısacası, Apple‘ı seviyorsanız ve Siri akıllı yardımcınızsa, Apple‘ın en yeni akıllı hoparlörünü seveceksiniz.

HomePod Mini Artıları

  • Kulağa harika geliyor
  • Çok küçük
  • 100 doların altında

HomePod Mini Eksileri

  • Siri hala en iyi yardımcı değil
  • HomeKit’in daha çok aksesuarlara ihtiyacı var
  • Diğer küçük akıllı hoparlörler 50$ veya daha az

HomePod Mini Tasarım

apple-homepod-mini-4
  HomePod Mini, orijinal HomePod’un yanında

HomePod Mini, rakipleri gibi küçük ve küreseldir. Akustik dostu bir kumaşla sarılıdır ve beyaz veya uzay grisi renginde sunulur. LED göstergeli dokunmatik kontrol paneli, orijinal HomePod ile neredeyse aynıdır.

Kısacası Apple, küçük akıllı hoparlörü yeniden düşünerek beni şaşırtmadı. Ancak HomePod Mini güzel görünüyor. Hayranlık uyandıran bir elma şeklindedir ve tahmin edilebileceği gibi şıktır. Apple estetiğine uyuyor ve 3,3 inç boyutuyla HomePod Mini o kadar küçük ki kitap rafınızda, masanızda veya mutfak tezgahınızda kolayca gizleniyor.

Bir not: Hoparlör üzerindeki kumaş ve küresel şekil, ses kalitesini artırmak için tasarlanmıştır. Bunu kanıtlayamıyorum ancak HomePod Mini kesinlikle herhangi bir tasarım özelliği tarafından boğulmuş veya engelleniyormuş gibi ses çıkarmıyor.

HomePod Mini Özellikleri

apple-homepod-mini-2
Apple HomePod Mini İncelemesi

Akıllı hoparlörlerin neler yapabileceğine dair genel bir beklentinin olduğu bir noktaya ulaştık. “Eh, tüm temel akıllı konuşmacı işlerini yapıyor” dersem, ne demek istediğimi hemen anlarsınız. Hava durumu, işe gidip gelme süreleri, genel bilgi soruları, arama yapma ve müzik çalma, her markadan akıllı hoparlörler için standart özelliklerdir.

İntercom

homepod-mini-inceleme30
  Handoff, sesi telefonunuzdan HomePod Mini’nize aktarır ve tekrar geri getirir

Apple‘ın yeni Intercom özelliği ile HomePod veya HomePod Mini’de, evinizdeki diğer Apple cihazlarına sesli mesaj gönderebilirsiniz. Diğer kullanıcılar “Hey, Siri, cevapla …” diyerek sesli bir yanıt gönderebilir.

reklam

İntercom testimde hızlı çalıştı. Her cihaz için Ev uygulaması ayarlarından Intercom’u kapatmayı seçebilirsiniz. Ayrıca bildirimlerin ne zaman alınacağını da seçebilirsiniz. Seçenekleriniz “Asla”, “Evdeyken” veya “Her Yerde” dir. Ebeveynler için harika bir haber ve gençler için korkunç haber: İntercom, ailedeki tüm iPhone‘lara, “iPad‘lere”, Apple Watch‘lara ve AirPod’lara sesli mesajlar gönderebilir.

İPhone‘unuzdan akıllı hoparlörünüze ses göndermek, Apple‘ın ses aktarma özelliği ile kolaydır. Cihazınızda Bluetooth açıkken ve akıllı ev hoparlörlerinizle aynı Wi-Fi ağında olduğunda HomePod veya HomePod Mini ile çalışır.

Telefonu hoparlöre yaklaştırdığınızda bir geri bildirim hissedecek ve sesin HomePod‘a aktarıldığını bildiren bir bildirim göreceksiniz. Sesi telefonunuza geri koymak istediğinizde, süreç tersine çalışır.

Bu benim en sevdiğim HomePod Mini özelliği olabilir. Çok basit ve Siri’ye dokunmadan veya Siri‘den herhangi bir şey yapmasını istemeden çalışıyor. HomePod Mini’nin U1‘i sayesinde (ultra geniş bant çip), gelişmiş görseller, dokunsal geri bildirim ve ses efektleri ile aktarım gelecekteki güncellemelerde daha iyi hale gelecektir.

Stereo eşleştirme

apple-homepod-mini-5
  Stereo ses için iki HomePod Mini eşleştirilebilir.  

Stereo ses için iki HomePod Mini‘yi eşleştirebilirsiniz. Bunu üçüncü nesil bir Apple TV ve görkemli tema müziğiyle dolu bir doğa belgeseli ile test ettim. Hoparlörün sol ve sağ kanal ayrımının ayarlanması kolaydır ve iyi çalışır.

Bu yalnızca Apple‘a özgü bir özellik değildir. Google ve Amazon akıllı hoparlörler de bunu yapabilir. Bu yılın başlarında test ettiğimizde, iki Nest Audio hoparlörün ses ve kanal ayrımından gerçekten keyif aldım.

Ses kalitesi

mini hoparlörler-2020-1
  Soldan: Amazon Echo Dot (2020), Nest Mini, HomePod Mini

Apple, küçük bir hoparlöre çok fazla ses gücü yerleştirdi. Bir odayı sesle dolduracak kadar yüksek. Bas, orta sesler ve tizlerin tümü farklıdır ve algılanması kolaydır. En son Echo Dot ve Nest Mini ile karşılaştırıldığında HomePod Mini daha net ve daha az bozuk ses verir.

HomePod Mini ile diğer 100$ ‘lık akıllı hoparlörler arasındaki sesi karşılaştırmak biraz haksız bir karşılaştırmadır. Açıkçası Echo veya Nest Audio gibi daha büyük bir hoparlör daha büyük ses verecektir. HomePod Mini, boyutuna göre kesinlikle yüksek ses verir.

Saf ses seviyesi söz konusu olduğunda, Echo Dot testlerimizde en gürültülü olanıydı ancak tam ses seviyesindeyken, dikkat dağıtacak kadar bozuk ses çıkardı. Nest Mini o kadar gürültülü değil ve aynı bozulma sorunlarına sahip değil ancak güçlü bası yok.

Bu arada HomePod Mini, sesi dengelemek için iyi bir iş çıkarır. Netlikten ödün vermeden bol miktarda bas alıyorsunuz.

reklam

Sonuç

Bir Apple hayranıysanız, bu 99 dolarlık akıllı hoparlörü seveceksiniz. Apple ürünlerinin olabileceği kadar ucuz, harika ses çıkarır, güzel görünür ve rakipleri sayesinde hepimizin beklediği akıllı hoparlör işlevselliğini sunar.

Bir iPhone kullanıcısıysanız ancak başka Apple cihazınız yoksa, ruhunuzu araştırmanız biraz daha karmaşık olacaktır. Evinizde gerçekten hangi akıllı ev cihazlarını istediğinizi ve Siri‘nin bunları destekleyip destekleyemeyeceğini düşünmeniz gerekir. Google ve Alexa akıllı ev uygulamaları iPhone‘larda iyi çalışıyor, bu nedenle akıllı evinizin anahtarlarını arayan üç yetenekli talibiniz var.

İlginizi Çekebilir

Apple iPhone’unuza Gizli Bir Düğme Ekledi Ve Farkına Bile Varmadınız

Apple Store’dan iPhone 12 Satın Almak Bu Yıl Farklı Olacak

iPhone 12 Lansman Günü: İnsanlar Hala Apple’ın Yeni Cihazları İçin Sıraya Giriyor

Apple GLASS Fiyatı, Özellikleri Ve Çıkış Tarihi

Apple Watch WatchOS 7’de El Yıkama Zamanlayıcısı Nasıl Etkinleştirilir

Kaynak: cnet.com/news/apple-homepod-mini-review-this-99-siri-smart-speaker-will-sell-like-hotcakes/


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.