Foxconn, Çin Riskini En Aza İndirmek İçin Üretimini Vietnam’a Kaydıracak

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Foxconn Üretimi Vietnam'a Kaydıracak

ABD’li firma Çin-ABD ticaret savaşının etkisini en aza indirmek için üretimi çeşitlendirdiği için Foxconn, Apple Inc’in talebi üzerine bazı iPad ve MacBook montajlarını Çin’den Vietnam‘a taşıyacağını söyledi.

Foxconn Üretimi Vietnam’a Kaydıracak

Foxconn Üretimi Vietnam’a Kaydıracak

Gelişme, ABD Başkanı Donald Trump‘ın giden yönetiminin ABD şirketlerini üretimi Çin’den kaydırmaya teşvik etmesiyle ortaya çıkıyor. Trump‘ın görev süresi boyunca, Amerika Birleşik Devletleri daha yüksek ithalat tarifeleri için Çin’de üretilen elektroniği hedefledi ve ABD teknolojisi kullanılarak üretilen bileşenlerin ulusal güvenlik riski olarak gördüğü Çinli firmalara sınırlı tedarikini sağladı.

Tayvanlı üreticiler, tit-for-tat ticaret savaşına yakalanmaktan çekinerek, Çin’den Vietnam, Meksika ve Hindistan gibi ülkelere bazı üretimlerini taşıdılar veya taşımayı düşünüyorlar.

Foxconn, Vietnam’ın kuzeydoğu Bac Giang eyaletindeki fabrikasında Apple’ın iPad tableti ve MacBook dizüstü bilgisayarı için montaj hatları inşa ediyor, 2021’in ilk yarısında devreye girecek olan kişi, planın özel olduğu için tanımlanmayı reddetti.

Apple Store'dan iPhone 12 Satın Almak Bu Yıl Farklı Olacak
Foxconn Üretimi Vietnam’a Kaydıracak

Kişi, üretimin ne kadar değişeceğini açıklamadan hatların da Çin’den bir miktar üretim alacağını söyledi.

Kişi, “Hareket Apple tarafından talep edildi” dedi. “Ticaret savaşından sonra üretimi çeşitlendirmek istiyor.”

Foxconn açıklamasında şunları söyledi: “Şirket politikası gereği ve ticari hassasiyet nedeniyle, herhangi bir müşteri veya ürünleri için işimizin herhangi bir yönü hakkında yorum yapmıyoruz”.

Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

reklam

Tayvanlı Foxconn, resmi adıyla Hon Hai Precision Industry Co Ltd, Salı günü FuKang Technology Co Ltd adında yeni bir yan kuruluş kurmak için 270 milyon $ ‘lık yatırım yaptığını açıkladı – bu kişi Vietnam genişlemesini desteklemeyi amaçladığını söyledi.

Apple'ın Hisseleri Eriyor! 1 Ayda 200 Milyar Dolar Değer Kaybetti
Foxconn Üretimi Vietnam’a Kaydıracak

Fason üretici, Vietnam fabrikasında Japonya’daki Sony Corp da dahil olmak üzere müşteriler için televizyon setleri yapmayı planlıyor ve söz konusu üretimin başlangıcı 2020’nin sonundan 2021’in başına kadar sürmesi planlanıyor. Sony yorum yapmaktan kaçındı.

Fabrika, bilgisayar klavyeleri gibi diğer elektronik ürünleri de üretecek.

Taipei merkezli araştırma grubu TrendForce’a göre, tüm iPad‘ler Çin’de üretiliyor ve bu nedenle Foxconn’un hareketi, iPad‘in Çin dışında ilk kez üretildiği anı işaret ediyor.

Temmuz ayında Reuters’e, Foxconn, Apple‘ın Çin’in ötesinde üretimi çeşitlendirmek için “şiddetle talep ettiği” Hindistan’daki bir iPhone montaj fabrikasını genişletmek için 1 milyar dolara kadar harcamayı planladığını söyledi.

Washington kıyıya yakın üretimi teşvik ettiği için, hem şirket hem de Pegatron Corp gibi meslektaşları da Meksika’da tesisler kurmayı düşünüyorlar.

Apple Store'dan iPhone 12 Satın Almak Bu Yıl Farklı Olacak
Foxconn Üretimi Vietnam’a Kaydıracak

Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı Liu Young-way Ağustos ayında yatırımcılara Çin-ABD ticaret savaşının dünyayı ikiye böldüğünü söyledi ve firmasının “iki set tedarik zinciri” sağlamayı amaçladığını söyledi.

Diğer iPad derleyicileri arasında Tayvan’ın Compal Electronics Inc ve Çin’in BYD Electronic International Co.Ltd.

İlginizi Çekebilir

Güney Kore, Facebook’a 6,1 Milyon Dolar Ceza Verdi

ABD Ordusu Askerlerin Zihinlerini Okuyan Teknolojiler Geliştiriyor

reklam

Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?

Bir Hacker Saniyeler İçinde Tesla Model X’i Hackledi

GoDaddy, Hackerların Web Sitelerini Hacklemesine Yardım Etti

Kaynak: reuters.com/article/us-foxconn-vietnam-apple-exclusive/exclusive-foxconn-to-shift-some-apple-production-to-vietnam-to-minimise-china-risk-idUSKBN2860VN


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.