Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?

COVID-19 aşılarının geliştirilmesini ve dağıtımını hızlı izleme programı olan Operation Warp Speed‘in en üst düzey yetkilileri, toplam nüfuslarına göre eyaletlere 6,4 milyon doz COVID-19 aşısı tahsis ettiklerini açıkladı.

Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?

Bilinen İlk COVID Hastası Tam Olarak Bir Yıl Önce Tanımlandı
Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?

Şimdiye kadar geliştirme sürecindeki deneysel aşıların hiçbiri FDA tarafından kullanılmak üzere onaylanmadı. Bağışıklığı zayıflamış hastalar ve ön saflardaki sağlık çalışanları gibi onlara en çok ihtiyaç duyan kişi yerine eyalet nüfusuna göre dağıtılacak.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri (HHS) sekreteri Alex Azar Salı günkü brifingde “Bunu basit tutmak istedik” dedi. “Bunun en adil ve en tutarlı yaklaşım olacağını düşündük.”

İnsanlar Karaborsada Negatif COVID-19 Testleri Satın Alıyor
Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?

CDC‘ye danışmanlık yapan bağımsız bir uzmanlar grubu olan Danışma Komitesi, aşıların en çok ihtiyaç duyanlara nasıl ulaştırılacağına dair kılavuzlar ve öneriler hazırlıyor. Ekim ayı sonlarında, HHS yetkilisi Paul Mango, Warp Speed ​​Operasyonunun bu yönergelerin hazır olmasını ve yüksek risk gruplarına aşı göndermesini bekleyeceğini duyurdu.

Bir danışma komitesi üyesi olan Dr. Grace Lee , Warp Speed ​​Operasyonunun aşı tahsis etme şeklini değiştirmesinin geçerli nedenleri olabilir ve halkın düşüncelerinin nasıl geliştiğini görmesinin faydalı olacağını söylüyor. 

Microsoft, Rusya ve Kuzey Kore'nin COVID Aşı Verilerine Saldırdığını İddia Etti
Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?

“Süreçteki şeffaflık halkın güveniyle iç içe geçmiş durumda,” diyor ve “bu, özellikle bir pandemide COVID-19 aşılama programının başarısı için çok kritik.” Bu nedenle komite, üyelerin düşüncelerini ve endişelerini açıkça dile getirdikleri aylık halka açık toplantılar düzenliyor.

Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?
Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?

Pazartesi günü böyle bir toplantıda, danışma komitesi üyeleri en yüksek risk yükünü taşıyan gruplar için aşılara öncelik vermenin önemini anlattılar. Komitenin COVID-19 aşıları çalışma grubuna başkanlık eden Dr. Beth Bell, ” Eşitliğe değer verme konusunda ciddiysek, bunu aşılama programının başlarında pişirmemiz gerektiğini düşünüyorum ” dedi.

İş gereksinimleri nedeniyle koronavirüse maruz kalma olasılığı daha yüksek olan sağlık personeli ve temel çalışanlar gibi belirli popülasyonları aşılamanın göreceli yararlarını ve risklerini tartışıyorlar.

reklam

Koronavirüs Aşıları Ne Zaman Dağıtılacak?

Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?
Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?

Toplantıda komite genel olarak sağlık, gıda ve ulaşım sistemlerimizi sağlık sorunları olanların önünde tutan işçiler için aşılara öncelik verilmesini destekledi. Bell, “Temel çalışanlar, geri kalanımızın sosyal olarak uzaklaşmasına izin vermek için kendilerini riske atıyorlar” dedi.

Henüz hiçbir aşı için yetki verilmedi ancak FDA, ilaç şirketleri Pfizer ve BioNTech tarafından ortaklaşa geliştirilen COVID-19 aşısı için ilk başvuruyu değerlendirmek üzere 10 Aralık‘ta bir toplantı düzenledi. Aşıya FDA tarafından izin verilirse, hükümet Aralık ayı ortasında aşı dağıtımına başlamayı bekliyor.

İlginizi Çekebilir

Facebook Yasaklanıyor! Koca Bir Ada Facebook’u Yasakladı

Bir Hacker Saniyeler İçinde Tesla Model X’i Hackledi

GoDaddy, Hackerların Web Sitelerini Hacklemesine Yardım Etti

Yabancı Haberleri Takip Etmenizi Sağlayan En İyi Uygulama: Gazeteler

Koronavirüs Çağında Çocuklar Noel Babayla Nasıl Tanışacak?

Kaynak: futurism.com/how-first-coronavirus-vaccines-distributed


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.