NASA, Karantina Altında Doğayı Ne Kadar Az Kirlettiğimizi Açıkladı

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

NASA, Karantina Altında Doğayı Ne Kadar Az Kirlettiğimizi Açıkladı

COVID-19 salgını başladığından beri, uzay ve yer temelli gözlemler, Dünya atmosferinin kirliğinde önemli düşüşler gözlemlemiştir.

Bilim adamları bu düşüşün ne kadarının karantina sırasında insan faaliyetlerindeki değişikliklerden meydana geldiğini bilmek istediler.

NASA, Karantina Altında Doğayı Ne Kadar Az Kirlettiğimizi Açıkladı

NASA, Karantina Altında Doğayı Ne Kadar Az Kirlettiğimizi Açıkladı
NASA, Karantina Altında Doğayı Ne Kadar Az Kirlettiğimizi Açıkladı

NASA bilim adamları, karantinanın Şubat ayından bu yana nitrojen dioksit emisyonlarında %20‘lik küresel bir düşüşle sonuçlandığını keşfetti. Bir basın açıklamasına göre onları şok eden bir değişim.

Proje lideri ve NASA araştırmacısı Christoph Keller “Bazı açılardan ne kadar düştüğüne şaşırdım” dedi. “Birçok ülke, temiz hava düzenlemeleri nedeniyle son on yılda nitrojen dioksit emisyonunu düşürmede çok iyi bir iş çıkardı ancak sonuçlarımızın açıkça gösterdiği şey, insan davranışının önemli bir katkı olduğu.”

Başka Bir Dünya

Koronadan önceki ve sonraki hava kirliliği seviyelerini karşılaştırmanın sorunu, sayıların tipik olarak zaman içinde dalgalanmasıdır. Bu yüzden NASA bilim adamlarının, küresel nitrojen dioksit emisyonlarının ne olduğunu doğru bir şekilde tahmin edebilecek bir model geliştirmeleri gerekiyordu, ulaşımla bağlantılı bir hava kirletici ve endüstriyel faaliyet pandemi hiç yaşanmasaydı bu yıl olacaktı.

Çoğu şehrin nitrojen dioksit emisyonlarında “her zamanki gibi iş yapma” modeline kıyasla %20 ila 50 arasında bir düşüş bildirdi. Milano, İtalya şaşırtıcı bir %60 azalma bildirdi.

Karantinanın hava kalitesi üzerinde bir etkisi olacağını hepimiz biliyorduk” dedi. “Ayrıca kısa süre sonra bu değişikliğin ne kadarının genel mevsim veya kirlilikteki değişkenliğe karşılık korona önlemleriyle ilgili olduğunu ölçmenin zor olacağı anlaşıldı.”Hiçbir iki yıl tam olarak aynı değildir. Hava ve atmosferik dolaşımdaki normal değişiklikler, Dünya atmosferinin yapısını ve kimyasını değiştirir. 2020 nitrojen dioksit emisyonlarını tek başına 2019 veya 2018 verileriyle karşılaştırmak, yıldan yıla farklılıkları hesaba katmayacaktır. 

reklam

Ancak NASA model tahminleri bu doğal varyasyonları hesaba kattığı için bilim adamları bunları 2020 atmosferik değişikliğinin ne kadarının COVID-19 sınırlama önlemlerinden kaynaklandığını çözümlemek için kullanabilirler.

İlginizi Çekebilir

NASA Ay’a Nükleer Reaktör Kuracak Birini Arıyor

BM Gıda Ajansı, “Çok çok endişeliyiz, 2021 çok kötü bir yıl olacak”

Toyota Aracınızı Şarj Eden Drone Patentini Aldı

Eski Bir Telefonu 3 Adımda Güvenlik Kamerasına Dönüştürün

Anonymous’tan Korkutucu Video

Kaynak: futurism.com/nasa-figured-less-polluted-under-lockdown


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.