Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z

Toyota Aracınızı Şarj Eden Drone Patentini Aldı

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Toyota Aracınızı Şarj Eden Drone Patentini Aldı

Toyota bulunduğunuz yere gidebilen ve hareket halindeyken arabanızın benzin deposunu, hidrojen yakıt deposunu veya pilini doldurabilen otonom bir yakıt ikmal drone sisteminin patentini aldı.

Toyota Aracınızı Şarj Eden Drone Patentini Aldı

Toyota Aracınızı Şarj Eden Drone Patentini Aldı
Toyota Aracınızı Şarj Eden Drone Patentini Aldı

Patent başvurularına göre “otonom drone” bir depolama alanı, bir yakıt dağıtım mekanizması ve bir merkezi kontrolör içerir. Aracın önündeki araca hareket halindeyken mi yoksa sadece hareketsizken mi yakıt ikmali yapması gerektiği belli değil.

Yakıt İkmal Arkadaşı

Drone ayrıca teorik olarak, kendini yeniden şarj etmek için geri dönmeden önce tek bir rota boyunca birkaç yakıt ikmali durağı yapabilir.

Yakınlık sensörleri, GPS ve otomatik yakıt portları, böyle bir insansız hava aracının tüm operasyonu halletmesine izin verebilir, sürücü arkaya yaslanıp aracın içinde rahatlayabilir.

Nasıl Çalışır?

Drone, GPS kullanarak yakıt ikmali yapacak arabaları bulacak ve ardından aracın menzilini yenilemek için yakıt doldurma / yeniden doldurma portuna giden yolu bulmak için yakınlık türü gibi bir dizi başka sensör kullanacak. Belgeler, bu sistemin çalışması için sürücünün parmağını kaldırması gerektiğini belirtmiyor ki bu pek olası görünmüyor. 

Sürücünün, farklı arabalarda birkaç farklı şekilde çalışan bir yakıt kapısı veya şarj portu açması gerekecektir. Toyota, dronun herhangi bir tür yakıt kapısını açabileceği bir sistemi standartlaştırmadıkça, sürücünün dahil olması gerekirdi.

Açıkçası, bu sadece tek bir patent başvurusu. Bunun gibi bir teknolojinin yakın zamanda üretime geçmesi pek olası değil. Rakip şarj teknolojileri de bu tür sistemler tanıtmıştı.

Aslında henüz 5. seviye özerkliğe bile ulaşmadık. Başka bir deyişle sürücülerin hala yollarda gezinmesi gereklidir, AI (Yapay Zeka) henüz burada bile değildir.

İlginizi Çekebilir:

ABD Ordusu İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor

Tesla 35.000 Dolarlık En Ucuz Arabasını İptal Etti

Eski Bir Telefonu 3 Adımda Güvenlik Kamerasına Dönüştürün

NASA’nın Tarihi SpaceX Lansmanı Nasıl İzlenir?

Kaynak: futurism.com/toyota-patents-autonomous-battery-drone-recharges-car

1 Yorum

  1. Avatar for Trk Trk dedi ki:

    patent resminde de honda kullanmış =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.