ABD Ordusu İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor

ABD ordusu, telefonlarında zararsız uygulamalar tarafından kaydedilen konum verilerini satın alarak dünyanın dört bir yanındaki bireyleri izliyor.

Bu uygulamalardan birkaçı açık bir şekilde Müslümanlara hitap eden uygulamalardır. En büyüğü 98 milyon indirmeyle dua uygulaması olup, Pentagon‘un Orta Doğu’daki dragnet gözetimi hakkında soruları gündeme getiriyor.

Global Takip

ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor
ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor

Bazı uygulama geliştiricileri orduya veri verdiklerini bile bilmeyebilir ve kullanıcıların kesinlikle hiçbir fikri yoktur. ABD Özel Harekat Komutanlığı (USSOCOM) aynı zamanda hizmetler de sağlayan Babel Street‘den veri satın alıyor.

Kolayca Tanımlanabilir

Ordu, konum verilerini aktif olarak topladığını ve kullandığını doğruladı.

Donanma Komutanı Tim Hawkins, “Yazılıma erişimimiz Özel Operasyon Kuvvetlerinin görev gereksinimlerini desteklemek için kullanılıyor” dedi. “Amerikan vatandaşlarının mahremiyetini, sivil özgürlüklerini, anayasal ve yasal haklarını korumaya yönelik yerleşik prosedürlere ve politikalara kesinlikle bağlıyız.

Tedarik Zinciri

Bazı şirketler uygulama konum verilerini, reklamverenler reklamlarını insanların göz atma oturumlarına eklemek için ödeme yaptıklarında gerçekleşen gerçek zamanlı teklif verme verilerinden toplanan teklif akışı verileri aracılığıyla elde eder. Firmalar ayrıca verileri yazılım geliştirme kitlerinden (SDK‘lar) alırlar.

Babel Street‘ten farklı olan konum verisi firması X-Mode, uygulama geliştiricilerini, esasen bir kod paketi olan SDK‘sını kendi uygulamalarına dahil etmeye teşvik ediyor. SDK daha sonra uygulama kullanıcılarının konum verilerini toplar ve X Moduna gönderir; karşılığında X-Mode, uygulama geliştiricilerine her uygulamanın kaç kullanıcısı olduğuna bağlı olarak bir ücret öder. Örneğin, ABD’de günlük 50.000 aktif kullanıcısı olan bir uygulama, X-Mode‘un web sitesine göre geliştiriciye ayda 1.500 dolar kazandıracak.

X-Mode daha önce SDK’sının yaklaşık 400 uygulamaya gömülü olduğunu söylemişti.

reklam

Ekim ayında Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu, akıllı telefon uygulamaları tarafından veri aktarımları hakkında bir rapor yayınladı. Bu raporun bir bölümü, konum verilerini X-Mode’a geri göndermek için bazı uygulamaların kullandığı URL’yi içeren uç noktayı içeriyordu. 

Kullanıcıları konum verilerinin aktarılmasından korumak için tasarlanan Guardian uygulamasının geliştiricileride uç noktayı yayınladı. Daha sonra hangi belirli uygulamaların aracıya konum verilerini gönderdiğini keşfetmek için bu uç noktayı kullandı.

İlginizi Çekebilir:

Tesla 35.000 Dolarlık En Ucuz Arabasını İptal Etti

Eski Bir Telefonu 3 Adımda Güvenlik Kamerasına Dönüştürün

Lego 9.000’den Fazla Parça İle Şimdiye Kadarki En Büyük Setini Tanıttı

NASA’nın Tarihi SpaceX Lansmanı Nasıl İzlenir?

Kaynak: futurism.com/military-buying-peoples-location-data-popular-phone-apps


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.