ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

ABD Hava Kuvvetleri Salı günü bir eğitim uçuşu sırasında Lockheed U-2 casus jetinin navigasyon ve sensör sistemlerini yapay zekanın ele geçirmesine izin verdi.

Uçuş, bir yapay zekanın bir ABD askeri uçağını kontrol etmek için kullanıldığı bilinen ilk zamanı işaret ediyor.

ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Hava Kuvvetleri Bakanı yardımcısı Will Roper gazeteye “Bu ilk kez oldu” dedi.

Yapay zeka son derece spesifik bazı görevleri yerine getirdi ve uçağı gerçekten uçurma konusunda hiçbir zaman kontrol sahibi olmadı ya da herhangi bir silah sistemi.

Yaklaşan füzeleri ve füze rampalarını aramak için uçağın radar sensörlerini kullanmakla görevlendirildi. Uçuş boyunca algoritma sensörleri yönlendirmek için tam kontrole sahipti.

Hava Kuvvetleri sözcüsü Josh Bendetti’nin verdiği demeçte, “sistem test ortamında düşünmeyi ve öğrenmeyi tetiklemek için kasıtlı olarak tasarlandı.” dedi.

Algoritma, AI şirketi DeepMind tarafından geliştirilen halka açık algoritmaları kullandı. Ayrıca AI yazılımının uçağın yerleşik bilgisayar sistemleriyle çalışmasına izin vermek için Google‘ın sahip olduğu bir yazılım olan Kubernetes‘i kullandı.

ABD Ordusu Askerlerin Zihinlerini Okuyan Teknolojiler Geliştiriyor
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Amaç orduyu AI’larla çalışma fikrine ısıtmaktı.

reklam

Daha önce Pentagon Savunma İnovasyon Kurulu’na başkanlık etmiş olan eski Google CEO’su Eric Schmidt, Salı günkü uçuş testini “bildiğim kadarıyla, muhtemelen herhangi bir orduda yapay zekayı entegre eden bir askeri sisteme sahip olduğunuz ilk kez” olarak tanımladı.

İlginizi Çekebilir: ABD Ordusu Askerlerin Zihinlerini Okuyan Teknolojiler Geliştiriyor

Hava Kuvvetleri sözcüsü Josh Benedetti bir e-postada, AI sisteminin “test ortamında düşünmeyi ve öğrenmeyi tetiklemek” için manuel bir geçersiz kılma olmadan kasıtlı olarak tasarlandığını söyledi.

Uçuş testine katılan kişilere göre, çok özel görevlere bırakıldı ve uçağın uçuş kontrollerinden uzak tutuldu.

Salı günkü testi gerçekleştiren U-2 pilotu The Washington Post’a bir röportajda “Çoğunlukla, komuta pilotuydum,” dedi.

ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Pilot, işinin hassas doğası nedeniyle anonimlik koşuluyla konuştu. Hava Kuvvetleri daha sonra test uçuşundan kısa bir süre önce yalnızca çağrı işaretine atıfta bulunan malzemelerle fotoğraflar yayınladı: “Vudu”.

Pilot, “[Yapay zekanın] rolü çok dardı … ancak yapay zekaya sunulan görevler için iyi performans gösterdi,” dedi.

İki buçuk saatlik test Salı sabahından itibaren Marysville, Kaliforniya yakınlarındaki Beale Hava Kuvvetleri Üssü’nde rutin bir eğitim görevinde gerçekleştirildi. Hava Kuvvetleri yetkilileri ve U-2 pilotu, uçağın radar sensörlerinden ve taktiksel navigasyondan sorumlu olması dışında, AI tarafından gerçekleştirilen belirli görevler hakkında ayrıntılar sunmayı reddetti.

Roper, AI’nın yaklaşmakta olan füzeleri ve füze rampalarını aramak için rakip bir bilgisayara karşı eğitildiğini söyledi. İlk test uçuşunun amaçları doğrultusunda, AI, uçağın sensörlerinin nereye yönlendirileceği konusunda son oyu aldı.

Burada önemli olan nokta, Hava Kuvvetlerini, robotların sınırlı teknik görevlerden sorumlu olduğu ve insanların uçuş kontrolü ve hedefleme gibi ölüm kalım kararlarının kontrolünü elinde tuttuğu “insan ve makine ekibi” kavramına yaklaştırmaktır.

reklam
İç Güvenlik Bakanlığı, 'ABD'de' oy kullanmanın 'hiçbir şekilde tehlikeye atılmadığını' söylüyor.
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Roper, testten kısa bir süre önce yaptığı röportajda, “Bu, Hava Kuvvetlerini ve [Savunma] Departmanını bir bütün olarak yapay zeka ekibini ne kadar ciddiye almamız gerektiği konusunda şok etmek anlamına geliyor,” dedi.

AI “yalnızca sistemin bir parçası değildir. … Bunu pilot kayıt defterine kaydediyoruz ”dedi.

Görünen bir Star Wars referansında ARTUµ olarak adlandırılan yapay zekanın kendisi, açık kaynaklı yazılım algoritmalarına dayanıyor ve U-2 Federal Laboratuvarı’ndaki uçağın bilgisayar sistemlerine uyarlanıyor.

Geliştirilmesine aşina olan iki yetkiliye göre, AI araştırma şirketi DeepMind tarafından Chess ve Go gibi stratejik oyunlarda hızlı bir şekilde ustalaşmak için geliştirilen µZero adlı halka açık bir algoritmaya dayanıyor. Ayrıca, AI yazılımının uçağın yerleşik bilgisayar sistemleri ile geliştirildiği bulut tabanlı arasında taşınmasına olanak tanıyan, halka açık, Google tarafından geliştirilmiş Kubernetes adlı bir sistem tarafından etkinleştirilir.

Papa, İnsanlığa Hizmet Eden Yapay Zeka İçin Dua Ediyor
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Görünüşe göre U-2, yapay zeka destekli uçuş için beklenmedik bir aday gibi görünüyor. 1950’lerin başında CIA için geliştirildi ve Soğuk Savaş boyunca 60.000 veya 70.000 fit gibi şaşırtıcı derecede yüksek rakımlardan gözetleme yapmak için kullanıldı. Uçaklar daha sonra Savunma Bakanlığı tarafından tedarik edildi.

Ancak gözetim işlevi, karmaşık verileri analiz etmek için yapay zeka kullanımını zaten içeren bir işlevdir. Project Maven adlı bir Hava Kuvvetleri programı, insanlar yerine dron görüntülerinin yığınlarını hızla analiz etmeye çalıştı. 

Google’ın , şirketin algoritmalarının savaşa dahil olmasını istemeyen çalışanlardan kaynaklanan bir iç isyan sonrasında Maven sözleşmesini yenilemeyi reddetti. Şirket daha sonra algoritmalarının herhangi bir silah sisteminde kullanılmasına izin vermeyen bir dizi AI ilkesi yayınladı.

Bir Yapay Zekaya Hedefleri İzlemeyi Öğretmek İçin Bilim İnsanları Bir RPG Oynattı
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Google’ı 2011 yılına kadar yöneten Schmidt, ordunun yakın zamanda tamamen otonom silah sistemlerini benimsemesinin olası olmadığına inandığını söyledi. Sorun şu ki, bir yapay zeka algoritmasının insan hayatının tehlikede olduğu senaryolar da dahil olmak üzere her olası senaryoda nasıl performans göstereceğini göstermenin zor olması.

“Bir insan hata yapıp sivilleri öldürürse bu bir trajedidir. … Özerk bir sistem sivilleri öldürüyorsa, bu bir trajediden daha fazlasıdır ”dedi Schmidt Salı günü bir röportajda.

“Hiçbir general, söylediği şeyi yapacağından gerçekten emin olmadıkları bir sistemin sorumluluğunu almayacaktır. Bu sorun önümüzdeki birkaç on yılda çözülebilir ancak önümüzdeki yıl değil ”dedi.

Kaynak: futurism.com/air-force-ai-military-jet


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.