ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet | Hypasos
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Haber

ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

,ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

ABD Hava Kuvvetleri Salı günü bir eğitim uçuşu sırasında Lockheed U-2 casus jetinin navigasyon ve sensör sistemlerini yapay zekanın ele geçirmesine izin verdi.

Uçuş, bir yapay zekanın bir ABD askeri uçağını kontrol etmek için kullanıldığı bilinen ilk zamanı işaret ediyor.

ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Hava Kuvvetleri Bakanı yardımcısı Will Roper gazeteye “Bu ilk kez oldu” dedi.

Yapay zeka son derece spesifik bazı görevleri yerine getirdi ve uçağı gerçekten uçurma konusunda hiçbir zaman kontrol sahibi olmadı ya da herhangi bir silah sistemi.

Yaklaşan füzeleri ve füze rampalarını aramak için uçağın radar sensörlerini kullanmakla görevlendirildi. Uçuş boyunca algoritma sensörleri yönlendirmek için tam kontrole sahipti.

Hava Kuvvetleri sözcüsü Josh Bendetti’nin verdiği demeçte, “sistem test ortamında düşünmeyi ve öğrenmeyi tetiklemek için kasıtlı olarak tasarlandı.” dedi.

Algoritma, AI şirketi DeepMind tarafından geliştirilen halka açık algoritmaları kullandı. Ayrıca AI yazılımının uçağın yerleşik bilgisayar sistemleriyle çalışmasına izin vermek için Google‘ın sahip olduğu bir yazılım olan Kubernetes‘i kullandı.

ABD Ordusu Askerlerin Zihinlerini Okuyan Teknolojiler Geliştiriyor
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Amaç orduyu AI’larla çalışma fikrine ısıtmaktı.

Daha önce Pentagon Savunma İnovasyon Kurulu’na başkanlık etmiş olan eski Google CEO’su Eric Schmidt, Salı günkü uçuş testini “bildiğim kadarıyla, muhtemelen herhangi bir orduda yapay zekayı entegre eden bir askeri sisteme sahip olduğunuz ilk kez” olarak tanımladı.

İlginizi Çekebilir: ABD Ordusu Askerlerin Zihinlerini Okuyan Teknolojiler Geliştiriyor

Hava Kuvvetleri sözcüsü Josh Benedetti bir e-postada, AI sisteminin “test ortamında düşünmeyi ve öğrenmeyi tetiklemek” için manuel bir geçersiz kılma olmadan kasıtlı olarak tasarlandığını söyledi.

Uçuş testine katılan kişilere göre, çok özel görevlere bırakıldı ve uçağın uçuş kontrollerinden uzak tutuldu.

Salı günkü testi gerçekleştiren U-2 pilotu The Washington Post’a bir röportajda “Çoğunlukla, komuta pilotuydum,” dedi.

ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Pilot, işinin hassas doğası nedeniyle anonimlik koşuluyla konuştu. Hava Kuvvetleri daha sonra test uçuşundan kısa bir süre önce yalnızca çağrı işaretine atıfta bulunan malzemelerle fotoğraflar yayınladı: “Vudu”.

Pilot, “[Yapay zekanın] rolü çok dardı … ancak yapay zekaya sunulan görevler için iyi performans gösterdi,” dedi.

İki buçuk saatlik test Salı sabahından itibaren Marysville, Kaliforniya yakınlarındaki Beale Hava Kuvvetleri Üssü’nde rutin bir eğitim görevinde gerçekleştirildi. Hava Kuvvetleri yetkilileri ve U-2 pilotu, uçağın radar sensörlerinden ve taktiksel navigasyondan sorumlu olması dışında, AI tarafından gerçekleştirilen belirli görevler hakkında ayrıntılar sunmayı reddetti.

Roper, AI’nın yaklaşmakta olan füzeleri ve füze rampalarını aramak için rakip bir bilgisayara karşı eğitildiğini söyledi. İlk test uçuşunun amaçları doğrultusunda, AI, uçağın sensörlerinin nereye yönlendirileceği konusunda son oyu aldı.

İlginizi Çekebilir:  Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Burada önemli olan nokta, Hava Kuvvetlerini, robotların sınırlı teknik görevlerden sorumlu olduğu ve insanların uçuş kontrolü ve hedefleme gibi ölüm kalım kararlarının kontrolünü elinde tuttuğu “insan ve makine ekibi” kavramına yaklaştırmaktır.

İç Güvenlik Bakanlığı, 'ABD'de' oy kullanmanın 'hiçbir şekilde tehlikeye atılmadığını' söylüyor.
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Roper, testten kısa bir süre önce yaptığı röportajda, “Bu, Hava Kuvvetlerini ve [Savunma] Departmanını bir bütün olarak yapay zeka ekibini ne kadar ciddiye almamız gerektiği konusunda şok etmek anlamına geliyor,” dedi.

AI “yalnızca sistemin bir parçası değildir. … Bunu pilot kayıt defterine kaydediyoruz ”dedi.

Görünen bir Star Wars referansında ARTUµ olarak adlandırılan yapay zekanın kendisi, açık kaynaklı yazılım algoritmalarına dayanıyor ve U-2 Federal Laboratuvarı’ndaki uçağın bilgisayar sistemlerine uyarlanıyor.

Geliştirilmesine aşina olan iki yetkiliye göre, AI araştırma şirketi DeepMind tarafından Chess ve Go gibi stratejik oyunlarda hızlı bir şekilde ustalaşmak için geliştirilen µZero adlı halka açık bir algoritmaya dayanıyor. Ayrıca, AI yazılımının uçağın yerleşik bilgisayar sistemleri ile geliştirildiği bulut tabanlı arasında taşınmasına olanak tanıyan, halka açık, Google tarafından geliştirilmiş Kubernetes adlı bir sistem tarafından etkinleştirilir.

Papa, İnsanlığa Hizmet Eden Yapay Zeka İçin Dua Ediyor
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Görünüşe göre U-2, yapay zeka destekli uçuş için beklenmedik bir aday gibi görünüyor. 1950’lerin başında CIA için geliştirildi ve Soğuk Savaş boyunca 60.000 veya 70.000 fit gibi şaşırtıcı derecede yüksek rakımlardan gözetleme yapmak için kullanıldı. Uçaklar daha sonra Savunma Bakanlığı tarafından tedarik edildi.

Ancak gözetim işlevi, karmaşık verileri analiz etmek için yapay zeka kullanımını zaten içeren bir işlevdir. Project Maven adlı bir Hava Kuvvetleri programı, insanlar yerine dron görüntülerinin yığınlarını hızla analiz etmeye çalıştı. 

Google’ın , şirketin algoritmalarının savaşa dahil olmasını istemeyen çalışanlardan kaynaklanan bir iç isyan sonrasında Maven sözleşmesini yenilemeyi reddetti. Şirket daha sonra algoritmalarının herhangi bir silah sisteminde kullanılmasına izin vermeyen bir dizi AI ilkesi yayınladı.

Bir Yapay Zekaya Hedefleri İzlemeyi Öğretmek İçin Bilim İnsanları Bir RPG Oynattı
ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Google’ı 2011 yılına kadar yöneten Schmidt, ordunun yakın zamanda tamamen otonom silah sistemlerini benimsemesinin olası olmadığına inandığını söyledi. Sorun şu ki, bir yapay zeka algoritmasının insan hayatının tehlikede olduğu senaryolar da dahil olmak üzere her olası senaryoda nasıl performans göstereceğini göstermenin zor olması.

“Bir insan hata yapıp sivilleri öldürürse bu bir trajedidir. … Özerk bir sistem sivilleri öldürüyorsa, bu bir trajediden daha fazlasıdır ”dedi Schmidt Salı günü bir röportajda.

“Hiçbir general, söylediği şeyi yapacağından gerçekten emin olmadıkları bir sistemin sorumluluğunu almayacaktır. Bu sorun önümüzdeki birkaç on yılda çözülebilir ancak önümüzdeki yıl değil ”dedi.

Kaynak: futurism.com/air-force-ai-military-jet

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook  ●  Instagram  ●  Twitter  ●  Google News  ●  Kayıt Ol  ●  Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

BUNLARA DA GÖZ ATIN


Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Dünya

Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

,

Yazar:

Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

Uzmanların hükümetin acil olarak harekete geçmesi gerektiği konusunda uyardığı önemli göç kararının ardından, önde gelen bir avukat hava kirliliğinin ulusal sınırlara uymadığını ve çevresel bozulmanın gelecekte toplu göçe yol açacağını söyledi.

Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

Çevresel davalarda uzmanlaşmış bir avukat olan Sailesh Mehta şunları söyledi: “Göç ve çevresel bozulma arasındaki bağlantı açık. Küresel ısınma gezegenimizin bazı kısımlarını yaşanmaz hale getirirken, kitlesel göç norm haline gelecektir. Hava ve su kirliliği ulusal sınırlara saygı göstermez. İnsani ve siyasi bir krizin varoluşsal bir kriz haline gelmesini durdurabiliriz. Ancak liderlerimiz şimdi harekete geçmeli.”

“Temiz hava soluma hakkımız var. Hükümetler ve mahkemeler bu temel insan hakkını tanımaya başlıyor. Sorun sadece Bangladeş ve gelişmekte olan dünyanın sorunu değil. Hava kirliliği Birleşik Krallık’ta yılda yaklaşık 200.000 kişinin ölümüne katkıda bulunuyor. Dünya genelinde her dört ölümden biri kirlilikle ilişkilendirilebilir. “

Bordeaux’daki Temyiz mahkemesi, menşe ülkesinde “hava kirliliği nedeniyle solunum patolojisinde kötüleşme” ile karşılaşacağı için 40 yaşındaki adam hakkındaki sınır dışı etme kararını bozdu.

Yale ve Columbia üniversitelerinin çevresel performans endeksi 2020 yılında Bangladeş hava kalitesi açısından dünyada 179. sırada yer alırken, havadaki ince parçacıkların konsantrasyonu Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği maksimum değerin altı katıdır.

Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

BM’nin insan hakları ve çevre özel raportörü Dr.David R Boyd, Mehta’nın analizine katılarak Guardian’a şunları söyledi: “Hava kirliliği yılda 7 milyon erken ölüme neden oluyor, bu nedenle insanların korunmak için temiz hava arayışı içinde göç etmeye mecbur hissetmeleri anlaşılabilir bir durumdur. sağlıkları. Hava kirliliği, ölen insanların çoğu fakir veya başka bir şekilde savunmasız olduğu için hak ettiği ilgiyi görmeyen küresel bir halk sağlığı felaketidir. “

Şöyle açıkladı: “Çalışmalarım, herkesin kesinlikle temiz hava içeren sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının tanınmasını ve uygulanmasını artırmaya odaklanıyor . Güney Afrika ve Endonezya’da bu konuyla ilgili çok önemli birkaç davaya karıştım. İyi haber şu ki, öncelikle fosil yakıt kullanımını hızla ortadan kaldırarak hava kirliliği ve iklim değişikliğini aynı anda ele alan çözümlerimiz var. “

NASA, Karantina Altında Doğayı Ne Kadar Az Kirlettiğimizi Açıkladı
Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

Son yıllarda Bangladeş, hava kirliliği açısından dünyanın en kötü ülkelerinden biri haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Bangladeş,  havadaki zararlı kirlilik partikülleri olan PM2.5 konsantrasyonlarında ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Sanayileşme ve inşaat yoluyla modernizasyona yapılan vurgu, Bangladeş’in havası için yıkıcı oldu ve kirliliğin en büyük nedenleri, havaya pompalanan beton, çelik ve tuğla fabrikalarından kaynaklanan araç emisyonları, atık yanması ve toksik endüstriyel emisyonlardır. 

Bu WHO rakamlarına göre, Bangladeş’te 2018’de bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan 572.600 ölümde hem ortam hem de evsel hava kirliliği son derece yüksek bir risk faktörü oldu. Bir rapora göre Bangladeş’teki ulusal hanelerin yaklaşık %72‘si hala ısınma ve yemek pişirmek için katı yakıt kullanıyor ve bu da hava kirliliğine büyük katkıda bulunuyor.

Hükümetin kirlilikle mücadele çabaları çoğunlukla yetersiz ve etkisiz oldu. 2019’da hükümet, şehirlerdeki binlerce yasadışı tuğla üretim fırınını kapatmaya çalıştı. Kısa süre önce, büyük kirleticiler olan, ancak henüz parlamentodan geçirilmesi gereken yasadışı endüstriyel operasyonlar için sert cezalar içeren bir temiz hava yasa tasarısı hazırlandı. 

2021, 2020'den Daha Kötü Olacak
Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

İklim ve Göç Koalisyonu koordinatörü Alex Randall, insanların göç etmesine izin verecek güvenli ve yasal yolların oluşturulması gerektiğini söyledi.

“Hava kalitesinin veya diğer kirliliğin sınır dışı edilmeyi önlemek için bir neden haline geldiği bu gibi durumlar, kesinlikle ileriye dönük önemli adımlardır. İklim değişikliğinin etkilerinin insanların kalmasına izin vermek için zemin oluşturduğu gelecekteki diğer vakaların temellerini potansiyel olarak atabilirler. Aslında, çoğunlukla iklime karşı savunmasız Pasifik ada ülkelerinden gelen insanlarla ilgili birkaç başka vaka bunu yapmaya başladı.

“Ancak, bu davalar genellikle yasal emsal teşkil etmez ve iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle sınırları aşan insanlar yasal olarak gri bir alanda kalır.”

Çevresel Adalet Vakfı’na göre iklim krizi nedeniyle her 1,3 saniyede bir kişi evlerini ve mahallelerini terk etmek zorunda kalıyor, ancak milyonlarca kişi yasal korumadan yoksun. Tüm ülkeleri Paris iklim anlaşmasını hızla ve tam olarak uygulamaya çağırdı.

2021, 2020'den Daha Kötü Olacak
Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

Bir yıl önce Birleşmiş Milletler insan hakları komitesi tarafından alınan bir karar, hükümetlerin insanları yaşamlarının iklim krizi tarafından tehdit edilebileceği ülkelere geri göndermesinin hukuka aykırı olduğunu ortaya koydu.

Önümüzdeki on yıl içinde on milyonlarca insanın küresel ısınma nedeniyle yerinden edilmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: NASA, Karantina Altında Doğayı Ne Kadar Az Kirlettiğimizi Açıkladı

Kaynak: news.yahoo.com/air-pollution-lead-mass-migration-112812101.html

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook  ●  Instagram  ●  Twitter  ●  Google News  ●  Kayıt Ol  ●  Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Haber

Apple Araba Üretecek! Apple, Hyundai İle Ortaklık Anlaşması İmzalayacak

,

Yazar:

Apple Araba Üretecek!

Korea IT News’in bildirdiğine göre Apple ve Güney Koreli Hyundai Motor, 2024 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde otonom araçlar üretmeye başlamak için bir ortaklık anlaşması planlıyor.

Apple Araba Üretecek!

Apple Araba Üretecek!

Hyundai Motor daha önce Apple ile görüştüğünü açıklamıştı. Koreli otomobil üretim şirketinin hisseleri, otomobil üreticisinin Apple ile erken aşama görüşmelerini duyurmasının ardından yaklaşık %20 arttı.

“Apple’ın Hyundai Motor da dahil olmak üzere çeşitli küresel otomobil üreticileriyle görüşmelerde bulunduğunu anlıyoruz.” Hyundai Motor temsilcisi CNBC’den Chery Kang’a verdiği demeçte, “Anlaşma henüz erken aşamada olduğu için hiçbir şeye karar verilmedi “dedi.

Kore yerel medyasının son raporu, üretim yeri, kapasitesi, anlaşmanın imzalanması ve otonom arabaların lanse edilmesi için zaman çerçevesi gibi ayrıntıları içermiyordu.

Apple, Hyundai Motor ile otonom elektrikli otomobil üretimi konusunda ortaklık anlaşması imzalayacak
Apple Araba Üretecek!

Ancak Korea IT New raporu daha önce elektrikli otomobillerin Kia Motors’un Gürcistan’daki fabrikasında üretileceğini veya şirketlerin 2024 civarında 100.000 araç üretmek için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni bir fabrikaya ortak yatırım yapacağını söyledi. Reuters’e göre önerilen tesis 400.000 araç olacak.

Birkaç yıldır, Apple otomobiliyle ilgili söylentiler haberlerde yer aldı ancak somut hiçbir şey olmadı.

İlginizi Çekebilir:  Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Wedbush Securities analistleri Daniel Ives ve Strecker Backe, bir notta “Son altı yılda Apple’ın otomotiv konusunda hırsını ve azmini gördük” dedi.

App Store / Apple Kimlik Parola Sıfırlama
Apple Araba Üretecek!

“Cupertino salonlarında bilindiği şekliyle Titan Projesi, birkaç yıl önceki başlangıç ​​rampasından önemli ölçüde küçültüldü ve şimdi Caddenin radar ekranında yine ön ve merkez olarak görünüyor” dediler.

Benzer bir gelişmede, Hyundai Motor Group ve başkanı SoftBank Group Corp ile 1.1 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı, geçen ay Amerikan robotik tasarım şirketi Boston Dynamics‘in kontrol hisselerine sahip oldu.

Güney Koreli otomobil üreticisi, anlaşmanın, geleneksel otomobil üretimine olan bağımlılığı azaltmaya çalıştığı için operasyonları sürücüsüz arabalar, insansız hava araçları ve teslimat robotları tasarlamaya genişletmeye yardımcı olacağını söyledi.

İlginizi çekebilir: Volkswagen Fütüristik Araç Şarj Robotunu Tanıttı

Apple Araba Üretecek!

Uzun yıllardır Apple’ın elektrikli otomobil projesi “Project Titan” adı altında gündemdeydi. Tahminler, Apple ekosistemiyle ilgili doğru tahminlerde bulunan ünlü analist Ming-Chi Kuo‘dan geliyor.

Kaynak: mazech.com/2021/01/apple-to-sign-partnership-deal-with-hyundai-motor-on-autonomous-electric-car-manufacturing/

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook  ●  Instagram  ●  Twitter  ●  Google News  ●  Kayıt Ol  ●  Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Popüler