Güneş Sisteminde Devasa Bir Nesne Bulundu

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Güneş Sisteminde Devasa Bir Nesne Bulundu

Sudan üzerine düşen asteroidin parçalarından birini inceledikten sonra bilim insanları şaşırtıcı bir sonuca vardı.

Güneş Sisteminde Devasa Bir Nesne Bulundu

Güneş Sisteminde Devasa Bir Nesne Bulundu

Araştırmacılar, güneş sistemimizin ilk günlerinde, bir cüce gezegen büyüklüğündeki en az bir dev uzay kayasının Güneş’in etrafında döndüğünü öne sürüyorlar. Çalışmaya ayrılan minik asteroit kıymığının içinde, tipik bir asteroidin içinde oluşamayacak olağandışı bir kristal yapı buldular.

Kayıp Dünya

Uzay Şirketi Yörünge Önemsizlerini Uzay İstasyonlarına Çevirmek İstiyor
Güneş Sisteminde Devasa Bir Nesne Bulundu

Amfibol adı verilen nadir hidratlı kristaller, tipik bir göktaşı tarafından sağlanabileceğinden daha fazla, ısı ve basınca son derece uzun süre maruz kaldıktan sonra oluşur. Bu araştırmaya göre kaya büyüklüğünde bir şeyden koptuğunu gösteriyor.

Hamilton, “Çalışmamız için 50 miligramlık bir AhS numunesi tahsis edildi,” dedi. “Küçük parçayı monte edip cilaladık ve bileşimini incelemek için kızılötesi bir mikroskop kullandık. Spektral analiz, bir ana asteroid üzerinde ara sıcaklıklara, en az 1,100 mil çapa kadar uzun süreli sulu değişikliklere işaret eden hidratlanmış mineral ve amfibol tespit etti.”

“Şaşırtıcı sonucumuz, büyük, su zengini bir ana gövdenin varlığını gösteriyor,” diye ekledi.

Elveda

NASA Ve Nokia Ay'a 4G İnternet Ağı Kuruyor
Güneş Sisteminde Devasa Bir Nesne Bulundu

Uluslararası bilim adamları ekibi, kristalleri oluşturan dev nesnelerin çoktan gittiğini varsayıyor, belki de bu parçaların neden şimdi Dünya’ya çarptığını açıklıyor.

Ancak bir zamanlar varmış gibi görünmesi, bir zamanlar güneş sistemimizde bilim adamlarının inandığından çok daha geniş bir nesne çeşidi olabileceğini gösteriyor.

Japonya’nın Hayabusa2 ve NASA‘nın OSIRIS-REx uzay aracı tarafından bu yıl ziyaret edilen asteroitlerin yörünge spektroskopisi Ryugu ve Bennu, aklı olarak değiştirilmiş CC göktaşlarıyla tutarlıdır.

reklam

Hayabusa2 ve OSIRIS-REx örneklerinin kompozisyonları göktaşı koleksiyonlarımızda sahip olduğumuzdan farklıysa, bu onların fiziksel özelliklerinin, en azından Dünya atmosferinden fırlatma, geçiş ve giriş süreçlerinde hayatta kalamamalarına neden olduğu anlamına gelebilir. OSIRIS-REx bilim ekibinde de hizmet veren Hamilton, “orijinal jeolojik bağlamında” dedi. Bununla birlikte Güneş Sistemi’nde göktaşı koleksiyonumuzun temsil ettiğinden daha fazla karbonlu kondrit malzemesi olduğunu düşünüyoruz.”

Diğer Haberlerimiz

Yeni Zelanda Açıklarında Işık Saçan Köpek Balıkları Keşfedildi

Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı

Kaynak: futurism.com/huge-mysterious-object-early-solar-system


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.