NASA, Mars’ta Gizemli Kraterler Buldu

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

NASA Mars'ta Gizemli Kraterler Buldu

NASA‘nın Mars Keşif Uydusu gizemli kraterler buldu. Uzay aracı HiRise kamerası tarafından çekilen görüntülerde kabaca 180 metre genişliğinde karanlık bir çukur buldu.

İlk olarak 24 Ocak’ta çekilen görüntünün parlaklığını ayarladıktan sonra, sonuçlar Arizona Üniversitesi’ndeki HiRise ekibini şaşırttı. NASA jeofizikçisi Ross Beyer geçen hafta bir blog yazısında “Çukurun zemini pürüzsüz bir kum gibi görünüyor ve güneydoğuya doğru eğimli görünüyor” dedi.

Mars Lav Tüpleri

NASA Mars’ta Gizemli Kraterler Buldu

Delikler hakkında ilginç bir olasılık var. Keşfin arkasındaki bilim adamları şimdi derin çukurun, hızla akan lav kanalları tarafından geride bırakılan bir yeraltı tünelleri ağına bağlanıp bağlanamayacağını anlamaya çalışıyorlar. Tıpkı Hawaii‘nin Yanardağlar Ulusal Parkı‘nda bulunanlar gibi.

Araştırmacılar uzun zamandır eski volkanların Mars yüzeyinde büyük kavernöz lav tüpleri bırakmış olabileceğinden şüpheleniyorlar. Aslında bu şüpheli mağaralardan bazıları, tüm gezegen üslerini barındıracak kadar büyük olabilir ve gelecekteki insan yerleşimcilerini yukarıdaki Mars yüzeyindeki sert ortamdan koruyabilir.

Beyer, “Çalışmamız, bunun izole edilmiş bir çukur mu, yoksa Hawaii lav tüplerindeki çatı pencereleri gibi bir tünele açılan bir yer olup olmadığını belirlemekti” diye yazdı. “Görünür yerlerde açıkça hiçbir tünel göremiyoruz, ancak görünmeyen diğer yerlerde olabilir.”

Kraterlerin Haritalanması

NASA‘nın uzay aracı, Beyer‘in tarif ettiği gibi olası kraterleri tespit etti. Örneğin 2012 yılında MRO, 225 metre genişliğe kadar şüpheli mağara kraterlerinin fotoğraflarını çekti.

Neyse ki NASA, gelecekte bu mağaraları haritalamak için kullanılabilecek uçan dronlar üzerinde çalışıyor. Perseverance gibi bir gezginin dev bir karanlık kratere düşerek hayatta kalması pek mümkün değil.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.