Yeni Zelanda Açıklarında Işık Saçan Köpek Balıkları Keşfedildi

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Yeni Zelanda Açıklarında Işık Saçan Köpek Balıkları Keşfedildi

Yeni Zelanda’daki bir araştırma ekibi, gezegenimizin okyanuslarının keşfedilmemiş bölgelerinde başka bir gizem daha keşfetti: Karanlıkta parlayabilen üç köpek balığı türü.

Şaşırtıcı Bir Keşif: Bilim Tarafından Bilinen İlk Parlayan Köpek Balıkları

Yeni Zelanda Açıklarında Işık Saçan Köpek Balıkları Keşfedildi

Geçen hafta, araştırmacılar ilk kez kitefin köpekbalığının, kara karınlı fener balığının ve güney fener balığının biyolüminesan bir ışıltı yayabildiğini keşfettiler.

Kitefin köpek balığı özellikle araştırmacıların ilgisini çekiyor. Köpekbalığı, şu anda bilim tarafından bilinen en büyük ışıklı su altı hayvanıdır ve neredeyse altı fit uzunluğa kadar büyüyebilir. Daha küçük köpekbalıkları ve balıkların yanı sıra kabukları olan avını, deniz seviyesinin neredeyse 1000 ft altında, genellikle “alacakaranlık bölgesi” olarak adlandırılan bir bölgede takip eder.

Köpek Balıklarının Yaydığı Işıltının Sebebi Nedir?

Bilim adamları Karanlıkta Parlayan Köpekbalıklarını Keşfedin
Şaşırtıcı Bir Keşif: Bilim Tarafından Bilinen İlk Parlayan Köpek Balıkları

Yeni Zelanda, Wellington‘daki Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü (NIWA) ile işbirliği yapan araştırmacılar, köpek balıklarının kendilerini kamufle etmek için mavi bir parıltı yaydığını öne sürüyorlar. Parıltı, yukarıdan yayılan parlak ışıkla arkadan aydınlatılmamalarını sağlar.

Kalamar ve Jelly balıkları da dahil olmak üzere diğer birçok su türünün karanlıkta parlayabileceğini zaten biliyoruz ancak bilim adamları ilk kez bazı köpekbalığı türlerinin de bunu yapabileceğini kanıtladılar.

Araştırmacıların makalelerinde yazdıkları gibi çalışma, “Derin denizin enginliği ve bu bölgede parlak organizmaların oluşumu hakkında hâlâ ne kadar az şey bildiğimize anlatıyor” dedi.

Bununla birlikte araştırmacılar, Kitefin köpek balığının neden parladığını henüz çözemedi çünkü makalede tanımlanan diğer iki türün aksine, neredeyse hiç doğal yırtıcı hayvanı yok. Bir teori, avını avlamayı kolaylaştırmak için okyanus tabanını aydınlattığını söylüyor.

İlginizi Çekebilir: NASA Elektrikli Uçaklar Üzerinde Çalışıyor

reklam

Google Neden İnsanlara Araba Akülerini Okyanusa Atmalarını Söylüyor?


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.