Avukatlar, Elon Musk’ın Mars’a Koloniler Kurmakta Zorlanacağını Söyledi

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Elon Musk Mars'a Koloniler Kurmakta Zorlanacak

SpaceX CEO‘su Elon Musk, Mars’ta kalıcı bir koloni kurma hayallerini gerçekleştirmekte kararlı ancak yasal zorluklarla karşılaşacak.

Elon Musk Mars’a Koloniler Kurmakta Zorlanacak

Avukatlar, Elon Musk'ın Mars Hükümeti Kurmakta Zorlanacağını Söyledi
Elon Musk Mars’a Koloniler Kurmakta Zorlanacak

Gelecekteki böyle bir toplumun neye benzeyebileceğine dair erken bir fikir edindik. SpaceX’in Starlink’i için kullanıcı sözleşmesi uydu internet hizmeti.

Hizmet şartlarında, “Mars’ta sağlanan hizmetler için veya başka bir kolonizasyon uzay araçlarıyla Mars’a geçişte, taraflar Mars’ı özgür bir gezegen olarak kabul ediyor ve Dünya merkezli hiçbir hükümetin Mars’taki faaliyetler üzerinde yetkisi veya egemenliği bulunmuyor” yazıyordu. “Buna göre ihtilaflar, Mars’ta yerleşim sırasında iyi niyetle oluşturulan kendi kendini yöneten ilkeler aracılığıyla çözülecektir.”

Musk daha önce böyle bir hükümetin neye benzeyeceği üzerine kafa yormuştu. SXSW 2018 sırasında, Musk izleyicilere anlattı “büyük olasılıkla, Mars‘taki hükümet biçimi, insanların temsili hükümetten geçmek yerine doğrudan meseleler üzerinde oy kullandığı doğrudan bir demokrasi olacaktır.”

Uzmanlar NASA'yı Mars Örneklerini Dünya'ya Geri Göndermeye Çağırıyor
Elon Musk Mars’a Koloniler Kurmakta Zorlanacak

Ancak avukatların SpaceX‘in bir Mars devleti kurma hayali konusunda şüpheleri var. SpaceX’in Starlink kullanıcı sözleşmesinde ortaya koyduğu şey, yıllar içinde imzalanan uzay anlaşmalarından farklı değildir.

Hogan Lovells hukuk bürosundan Randy Segal gazeteye verdiği demeçte, “Uzay yasasının tamamı, bu gezegendekilerin hep birlikte paylaşabileceğimiz bir alan yaratma hakkı olduğunu düşünüyor” dedi.

Segal, Musk’ın ulus inşası için şimdiden küçük adımlar attığını söyledi.

Segal, “Bağımsız bir anayasa önermek için bir zemin hazırlamaya çalışıyor olabilir … tıpkı elektrikli otomobiller ve yeniden kullanılabilir fırlatma araçları için yaptığı gibi” dedi. “Herhangi bir emsali veya uygulanabilirliği var mı? Cevap kesinlikle hayır.”

reklam

Nebraska Hukuk Koleji’nde uzay hukuku uzmanı olan Frans Von der Dunk, Mars’a ulaşmanın muhtemelen yıllar alacağını, orada bir hükümet kurmayı asla düşünmediğini söyleyerek soruyu Dünya’ya indirdi.

NASA, SLS'yi Florida'da Resmi Olarak Birleştiriyor
Elon Musk Mars’a Koloniler Kurmakta Zorlanacak

Der Dunk, “Buradaki gerçek bilim insanlarına ertelemek zorundayım, bazıları 10 yıl iddia edebilir, diğerleri ise bir yüzyıl veya daha fazla” dedi. “Kendimi güvenli bir şekilde ortada bir yere konumlandırırdım.”

Lüksemburg gibi ilçeler halihazırda uzayın özelleştirilmesine odaklanırken, Yeni Zelanda ve BAE gibi diğerleri, sırasıyla coğrafi konumları ve vergi avantajları nedeniyle potansiyel uzay fırlatmaları için cazip. 

Mars’ın kendi hukuk sistemiyle ne zaman kendi kendini idame ettirebileceği konusundaki nihai ve tartışmasız en önemli soruna gelince, avukatlar emin değiller.

Profesör von der Dunk, “Buradaki gerçek bilim insanlarına, bazıları 10 yıl, bazıları ise daha çok bir yüzyıl veya daha fazla süre talep edebilir” diyor. “Muhtemelen kendimi ortada bir yere konumlandırırdım.”

İlginizi Çekebilir

TikTok Çocukları Simülasyonda Yaşadığımıza İnandırıyor

Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Güneş Sisteminde Devasa Bir Nesne Bulundu

ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Kaynak: futurism.com/elon-musk-martian-government-lawyers

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.