Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Sayısız yolla devrim yaratacak bir teknoloji olan kuantum internet arayışı için büyük bir atılım, saygın kurumlardan oluşan bir konsorsiyum uzun mesafelerde sürdürülebilir yüksek kaliteli kuantum ışınlamasının ilk gösterimini duyurdu. 

Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti
Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Fermilab, AT&T, Harvard Üniversitesi, NASA’nın Jet Laboratuvarı ve Calgary Üniversitesi arasındaki işbirliği olan Caltech liderliğinde, iki test yatağında 22 kilometrelik fiber kübitlerin, temel kuantum temel birimlerinin başarılı ışınlanmasını bildiriyor: Caltech Quantum Network ve Fermilab Kuantum Ağı. 

Spiropulu, işbirliğinin 2020 baharına kadar önemli sonuçlar elde ettiğini bilmesine rağmen araştırmanın tamamı bu hafta yayınlanana kadar sosyal medyada gayri resmi olarak bile olsa haberleri paylaşmaktan kaçındıklarını sözlerine ekledi.

Araştırmacılar, kuantum hesaplamanın temel birimleri olan kuantum kübitleri paylaşarak, bilgileri ışık hızında paylaşabilen kuantum bilgisayar ağları yaratmayı umuyorlar.

Calgary Üniversitesi’nde fizik profesörü ve yazarlarından Christoph Simon, “Bu daha büyük bir sistem inşa etmek için bu tür sistemlerin farklı yerlerde daha kolay erişilebilir bir şekilde ölçeklendirilmesine yönelik ilerlemedir”

Bir Yapay Zekaya Hedefleri İzlemeyi Öğretmek İçin Bilim İnsanları Bir RPG Oynattı
Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Ancak bu bilgi akışını uzun mesafelerde sabit tutmak son derece zor olmuştur. Önceki dünya rekoru, Calgary Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından yapıldı ve sadece altı kilometrelik bir mesafeyi kapsıyordu.

Araştırmacılar şimdi böyle bir sistemi, hem bilgi göndermek için dolanıklığı hem de depolamak için kuantum hafızasını kullanarak büyütmeyi umuyorlar.

Temmuz ayında ABD Enerji Bakanlığı bir planı ortaya çıkardı ilk kuantum internet için ülke çapındaki birkaç Ulusal Laboratuvarını birbirine bağladı.

reklam

Spiropulu, “Sosyal medyadaki insanlar kuantum internet sağlayıcısına kaydolmaları gerekip gerekmediğini soruyorlar (elbette şaka olarak)” dedi. “(Çok) daha fazla Ar-Ge çalışmasına ihtiyacımız var.”

Artık Fermilab, Caltech ve ortakları bu ağlara yönelik önemli adımı gösterdiklerine göre ekip Chicago çevresinde Illinois Express Quantum Network adlı metropol ölçekli bir ağ oluşturarak kuantum bilgi teknolojisini daha da geliştirmeyi planlıyor. 

Spentzouris, “Kuantum ağları için mimari, süreçler ve protokoller geliştirmek, iletişim hızı ve menzil dahil olmak üzere bazı ölçütleri optimize etmek için çok çalışıyoruz.” 

İlginizi Çekebilir

Ters Gözlük Satan Gucci Sosyal Medyada Alay Konusu Oldu

ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Facebook Beyninizi Okumak İçin Yeni Teknolojiler Geliştiriyor

Hemen Güncelleyin! WinZip Programında Güvenlik Açığı Bulundu

Kaynak: futurism.com/researchers-achieve-first-sustained-long-distance-quantum-teleportation


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.