Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti | Hypasos
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Bilim

Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

,Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Sayısız yolla devrim yaratacak bir teknoloji olan kuantum internet arayışı için büyük bir atılım, saygın kurumlardan oluşan bir konsorsiyum uzun mesafelerde sürdürülebilir yüksek kaliteli kuantum ışınlamasının ilk gösterimini duyurdu. 

Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti
Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Fermilab, AT&T, Harvard Üniversitesi, NASA’nın Jet Laboratuvarı ve Calgary Üniversitesi arasındaki işbirliği olan Caltech liderliğinde, iki test yatağında 22 kilometrelik fiber kübitlerin, temel kuantum temel birimlerinin başarılı ışınlanmasını bildiriyor: Caltech Quantum Network ve Fermilab Kuantum Ağı. 

Spiropulu, işbirliğinin 2020 baharına kadar önemli sonuçlar elde ettiğini bilmesine rağmen araştırmanın tamamı bu hafta yayınlanana kadar sosyal medyada gayri resmi olarak bile olsa haberleri paylaşmaktan kaçındıklarını sözlerine ekledi.

Araştırmacılar, kuantum hesaplamanın temel birimleri olan kuantum kübitleri paylaşarak, bilgileri ışık hızında paylaşabilen kuantum bilgisayar ağları yaratmayı umuyorlar.

Calgary Üniversitesi’nde fizik profesörü ve yazarlarından Christoph Simon, “Bu daha büyük bir sistem inşa etmek için bu tür sistemlerin farklı yerlerde daha kolay erişilebilir bir şekilde ölçeklendirilmesine yönelik ilerlemedir”

Bir Yapay Zekaya Hedefleri İzlemeyi Öğretmek İçin Bilim İnsanları Bir RPG Oynattı
Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Ancak bu bilgi akışını uzun mesafelerde sabit tutmak son derece zor olmuştur. Önceki dünya rekoru, Calgary Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından yapıldı ve sadece altı kilometrelik bir mesafeyi kapsıyordu.

İlginizi Çekebilir:  Jack Ma (Alibaba'nın Kurucusu) Öldü Mü? Jack Ma Nerede?

Araştırmacılar şimdi böyle bir sistemi, hem bilgi göndermek için dolanıklığı hem de depolamak için kuantum hafızasını kullanarak büyütmeyi umuyorlar.

Temmuz ayında ABD Enerji Bakanlığı bir planı ortaya çıkardı ilk kuantum internet için ülke çapındaki birkaç Ulusal Laboratuvarını birbirine bağladı.

Spiropulu, “Sosyal medyadaki insanlar kuantum internet sağlayıcısına kaydolmaları gerekip gerekmediğini soruyorlar (elbette şaka olarak)” dedi. “(Çok) daha fazla Ar-Ge çalışmasına ihtiyacımız var.”

Artık Fermilab, Caltech ve ortakları bu ağlara yönelik önemli adımı gösterdiklerine göre ekip Chicago çevresinde Illinois Express Quantum Network adlı metropol ölçekli bir ağ oluşturarak kuantum bilgi teknolojisini daha da geliştirmeyi planlıyor. 

Spentzouris, “Kuantum ağları için mimari, süreçler ve protokoller geliştirmek, iletişim hızı ve menzil dahil olmak üzere bazı ölçütleri optimize etmek için çok çalışıyoruz.” 

İlginizi Çekebilir

Ters Gözlük Satan Gucci Sosyal Medyada Alay Konusu Oldu

ABD Hava Kuvvetleri Yapay Zekaya Emanet

Facebook Beyninizi Okumak İçin Yeni Teknolojiler Geliştiriyor

Hemen Güncelleyin! WinZip Programında Güvenlik Açığı Bulundu

Kaynak: futurism.com/researchers-achieve-first-sustained-long-distance-quantum-teleportation

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

BUNLARA DA GÖZ ATIN


Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bilim

CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir!

,

Yazar:

CIA'in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir!

CIA’nın sahip olduğu sınıflandırılmamış her dosya Tanımlanamayan uçan nesneler veya en azından ajansın sahip olduğunu kabul ettiği tüm dosyalar, kaldırılmış kayıtlarına erişmek için on yıllardır süren çabalar sayesinde artık çevrimiçi olarak erişilebilir durumda.

CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir

CIA'nın Sınıflandırılmamış UFO Belgeleri Artık Tümü Çevrimiçi Olarak Erişilebilir
CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir

COVID-19 çok amaçlı yasa tasarısı sayesinde hükümetin resmi UFO raporunun altı aydan daha kısa bir süre içinde gelmesi beklentisiyle artık UFO‘larla ilgili halka açık tüm CIA belgelerini indirebilirsiniz. 

Veritabanı, Black Vault‘un kurucusu John Greenewald Jr.‘ın tutku projesidir. Onlarca yıldır UAP kayıtlarını yayınlaması için CIA‘ya dava açtığını söyleniyor.

Greenewald, “Yaklaşık 20 yıl önce, CIA‘de yayınlanan ek UFO kayıtlarını almak için yıllarca savaştım” dedi. Diş çekmek gibiydi! Bunu denemek için onlarla birlikte dolaştım, sonunda başardım. Birkaç bin sayfalık büyük bir kutu aldım ve bunları her seferinde tek sayfada taramak zorunda kaldım.”

Ancak 2020’nin ortasında CIA, Greenewald’ın erişim için mücadele ettiği yeni ve eski UAP kayıtlarının bir arşivini kullanıma sunduğunda işler daha da kolaylaştı.

İlginizi Çekebilir:  Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti

Kamu Erişim

ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor
CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir

Kayıtlar arasında bazı tuhaf ve eğlenceli hikayeler var. gizemli patlamalar ve sözde temas ama Greenewald veri tabanını kamusal öneme sahip bir konu olarak çerçevelendiriyor. Greenewald, insanlar uzaylılara inansın ya da inanmasın, konuyu doğrudan CIA‘nın ağzından okuyabilmeleri gerektiğini söylüyor.

Greenewald, düşüşteki en ilginç belgelerden birinin Bilim ve Teknoloji Müdür Yardımcısının 1970’lerde bir UFO hakkında bazı bilgilerin elden teslim edilmesini içerdiğini söyledi . 

FOIA yasalarına göre sınıflandırılan ilk UFO bilgileri 1970’lerde ve 1980’lerin başında geldi. Bundan sonra Greenewald, dünya dışı olaylarla ilgili olarak hükümetten bilgi almanın son derece zor olduğunu söyledi. 

“Açık ve basit, halkın bilmeye hakkı var!” Greenewald dedi. “Yaklaşık 25 yıl önce 15 yaşında araştırmaya başladığımda, bu konuda bir şeyler olduğunu biliyordum. Viral internet aldatmacaları yüzünden değil. 

Size kim olduğunu söyleyemediğim arka kapı toplantıları yüzünden değil, ama söz veriyorum akıllara durgunluk veren bilgiler. Hayır, hiçbiri. Doğrudan CIA‘dan aldığım kanıt yüzündendi.

İlginizi çekebilir: Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Kaynak: futurism.com/cia-ufo-documents-available-online

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Bilim

Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

,

Yazar:

Bir Girişim Bu Yıl Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Maryland merkezli biyoteknoloji şirketi United Therapeutics, genetiği değiştirilmiş domuzlardan insanlara organ nakline başlamayı planlıyor.

Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmak Planlanıyor

United Therapeutics’in yan kuruluşu Revivicor‘un CEO’su, “önümüzdeki bir veya iki yıl içinde insanlarla tanışmak istiyoruz” dedi.

Amaç hayat kurtaran organ nakli talebinin bir kısmını karşılamaktır. Her gün, nakil için bekleme listesinde olan 17 Amerikalı ölüyor. ABD Sağlık Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi’ne göre.

Bilim adamları 10 yıllardır, diğer türlerden alınan organların, ksenotransplantasyon olarak bilinen, insanlarda hatalı olanların yerini almak için kullanılabileceğinden umutluydu. Ancak hayvan organları, insanlara nakledildiğinde ani ve şiddetli bağışıklık reaksiyonlarını tetikler. 1984’teki ünlü bir vakada, Kaliforniya’da “Bebek Fae” olarak bilinen bir bebek, babundan bir kalp aldı ancak vücudu organı reddettiğinde bir aydan kısa bir süre sonra öldü.

Revivicor‘daki bilim adamları, 2003 yılında bu bağışıklık reddini engellemek için ilk adımları attılar, domuzlarda alfa gal olarak bilinen bir şekeri yapan bir geni yok etti. Domuz hücrelerinin yüzeyinde bulunan bu şekerin hastalarda reddedilme nedeni olduğuna inanılıyor. 

Ayares, “Bir kalpte veya böbrekte ksenotransplantta göreceğiniz hiperakut red denen erken reddinin çoğu, o alfa-gal şekere karşı insan bağışıklık tepkisinden kaynaklanıyor” dedi.

Yıllar sonra araştırmacılar, insanların yediği diğer hayvanlarda bulunan bu şekerin de nadir görülen kırmızı et alerjisinden sorumlu olduğunu keşfettiler. 

Alfa gal sendromu olarak bilinen bu durum, genellikle bir Yalnız Yıldız kene birini ısırdığında ve kişinin vücuduna alfa gal ilettiğinde başlar. Bu, daha sonra sığır eti, domuz eti ve kuzu eti gibi kırmızı ete alerjik reaksiyon üreten bir bağışıklık tepkisini tetikler.

İlginizi Çekebilir:  Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti
Alfa gal

Ancak Ayares, “GM domuz eti üretmek yerine şirketin çabalarını sınırsız organ tedariki yaratmaya odaklıyor” dedi.

Şimdiye kadar, şirketin mevcut test domuzu on genomik modifikasyona sahip ve yakında yapılacak klinik deneylerin bir parçası olacak.

İlerlemelere rağmen, insan hastalarda domuzların organlarını kullanmanın fizibilitesi hakkında – ahlaki ikilemlerden bahsetmiyorum bile – birçok soru var.

Ancak Ayares, United Therapeutics‘in yakın zamanda alerjisiz domuz eti üretmeye başlamayı planlamadığını söyledi. Bunun yerine FDA onayını, insan organ donörleri olarak kullanılabilecek daha kapsamlı şekilde genetiği değiştirilmiş domuzlara doğru bir adım olarak görüyor.

ABD‘deki organ nakli sayısı 2019‘da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, çoğu insan hala zamanında organ nakli yapamıyor. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına göre Amerika Birleşik Devletleri’nde 109.000‘den fazla hasta şu anda bir organ almayı bekliyor.

Alfa gal sendromlu kişiler ise, alerjisiz domuz eti için biraz daha beklemek zorunda kalabilir. Ayares, United Therapeutics’in GalSafe domuzlarından domuz eti geliştirme ve pazarlamayla doğrudan ilgilenmeyeceğini, ancak eti müşterilere ulaştıracak üçüncü taraf bir distribütör bulmakla ilgilendiğini söyledi.

Domuz organlarını insanlara nakletmek şüphesiz riskli olacaktır ancak işe yararsa, nakil hastaları için yıllarca süren beklemeyi sona erdirebilir ve potansiyel olarak hayat kurtarabilir.

İlginizi Çekebilir

2 Adımda Telefon Kameranızı Termal Kameraya Çevirin

İngiltere 2 Kilometre Üzerinde Yolculuk Yapabilen Casus Dronları Tanıttı

Marriott Milyonları Vuran Veri İhlali Nedeniyle 18,4 Milyon Sterlin Para Cezasına Çarptırıldı

Kaynak: futurism.com/startup-planning-pig-to-human-organ-transplants-this-year

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Popüler