Bilim Adamları Dünya’nın Simülasyonunu Yapmak İçin Kolları Sıvadı

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Destination Earth

Avrupalı bilim adamları iklim değişikliği ile ilgili geleceği tahmin etmek için iddialı bir plan üzerinde farklı senaryolar oynamak için kullanabileceğimiz Dünya simülasyonu üzerinde çalışmalara başladı.

Bu ay Nature Climate Change dergisinde yayınlanan araştırmada anlatıldığı üzere Dünya’nın “dijital ikizi” nin, bilim adamlarının çeşitli iklim politikalarının ve diğer faktörlerin etkilerini incelemelerine olanak tanıyan bir tür simülasyon görevi görmesi bekleniyor. Araştırmacılar, onu doğru iklim ve hava durumu verilerinin yanı sıra insan faaliyetlerine ilişkin verilerle besleyerek, bunun hangi adımların çevreyi kurtarmaya ve küresel iklim değişikliğini hafifletmeye yardımcı olacağını veya olmayacağını anlamalarına yardımcı olacağını umuyorlar.

Dijital İkizler

Sanal gezegen Dünya, Avrupa Birliği tarafından 10 yıllık bir programın parçasıdır. Projeyle ilgili bir ETH Zurich basın açıklamasına göre nihai hedef, Avrupa’nın 2050 yılına kadar net karbon nötrlüğüne ulaşmasına yardımcı olacak bir eylem planı oluşturmaktır, böylece farklı politikaların etkilerini modelleyebilmek konusunda uzun bir yol kat edilecektir.

“Örneğin, Hollanda’da iki metre yüksekliğinde bir set planlıyorsanız, Dünya dijital ikizindeki verileri inceleyebilir ve setin 2050‘de beklenen aşırı olaylara karşı koruma sağlayıp sağlamayacağını kontrol edebilirim,” Peter Bauer Destination Earth ortak başlatıcısı ve Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi Araştırma Direktör Yardımcısı basın açıklamasında söyledi.

Destination Earth

Destination Earth‘ün arkasındaki bilim adamları, projenin işe yarayabileceğinin kanıtı olarak hava ve iklim modellerinde onlarca yıllık iyileştirmelere işaret ediyor.

Ancak Nature Computational Science dergisinde Pazartesi günü yayınlanan bir makaleye göre istedikleri her şeyi yapabilecek bir model oluşturmak için bilgisayar bilimcileri ve mühendisleriyle yakın çalışmaları gerektiğini söylüyorlar çünkü böylesine karmaşık bir simülasyon, özel ekipman ve hatta bugün var olandan daha gelişmiş süper bilgisayarlar gerektirir.

İlginizi Çekebilir: Amazon’un Luna Bulut Oyun Servisi Tüm Fire TV Kullanıcılarına Açıldı


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.