Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti

Dünya Sağlık Örgütü Temmuz ayından bu yana koronavirüsün kökenine ilişkin bir soruşturma planlamak için Çinli yetkililerle birlikte çalışıyor. Ancak müfettişlerin bu hafta ülkeye girme zamanı geldiğinde, içeri alınmadılar.

Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti

Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti

Sorun şu ki, vizeleri Çin hükümeti tarafından onaylanmadı. Çinli yetkililer bunu bir yanlış anlama olarak değerlendirirken, giriş reddi çok önceden planlanmış bir araştırma için çok sinir bozucu.

DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, “İki üyenin yolculuklarına çoktan başladığını ve diğerlerinin son dakikada seyahat edemedikleri göz önüne alındığında, bu haber beni çok hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Misyonun kendisi, pandeminin Çin’de nereden ve nasıl ortaya çıktığını mümkün olduğunca çözmeyi amaçlıyor. Örneğin, Virüsün insanlara Wuhan pazarında ilk yayılıp yayılmadığı, yoksa yalnızca ilk salgının yeri olup olmadığı konusunda tartışma var.

Şimdilik, bilim adamları beklemek zorunda kaldı, biri arkasını döndü ve evine gitti. Ancak Çinli yetkililer, soruşturmayı kasıtlı olarak engellemediklerini söylüyor.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, “Bazı yanlış anlaşılmalar olabilir,” dedi.

Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti
Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti

Neyse ki Ghebreyesus, işlerin yakında yoluna gireceğini söylüyor.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Çin’in mümkün olan en erken konuşlandırma için dahili prosedürü hızlandırdığından emin oldum” dedi.

reklam

DSÖ, pandeminin hayvan kökenini ve virüsün insanlara ilk nasıl geçtiğini araştırmak amacıyla aylardır Çin’e 10 kişilik uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip göndermek için çalışıyor.

Geçtiğimiz ay, soruşturmanın 2021 Ocak ayında başlayacağı duyurulmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’e giden uluslararası ekibin iki üyesinin Salı günü erken saatlerde yola çıktığını söyledi. Reuters haber ajansına göre, DSÖ acil durum şefi Mike Ryan, birinin geri döndüğünü ve birinin üçüncü bir ülkede olduğunu söyledi.

Covid-19 ilk olarak Çin’in merkezi Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde 2019’un sonlarında tespit edildi.

Başlangıçta virüsün et için egzotik hayvanlar satan bir pazardan kaynaklandığına inanılıyordu. Virüsün hayvanlardan insanlara sıçradığı yerin burası olduğu öne sürüldü.

O kadar çok insan her gün COVID'den ölüyor ki, neredeyse kavrayışa meydan okuyor
Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti

Ancak virüsün kökenleri derin bir şekilde tartışmalı. Şimdi bazı uzmanlar, piyasanın başlangıç ​​noktası olmadığına ve bunun yerine sadece orada güçlendirildiğine inanıyor.

Bazı araştırmalar, insanları enfekte edebilen koronavirüslerin yarasalarda onlarca yıldır fark edilmeden dolaştığını öne sürdü. Bununla birlikte, yarasalar ve insanlar arasında virüsü hangi ara hayvan konağının bulaştırdığı bilinmemektedir.

İlginizi Çekebilir

FDA Doktorlara Aşı Talimatlarına Uymaları İçin Yalvarıyor

Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

2 Adımda Telefon Kameranızı Termal Kameraya Çevirin

reklam

İngiltere 2 Kilometre Üzerinde Yolculuk Yapabilen Casus Dronları Tanıttı

Kaynak: futurism.com/china-denies-access-who-team-investigating-covid-origin


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.