Japonya’da İntihar Oranı COVID-19’u Geçti

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Japonya'da İntihar Oranı COVID-19'u Geçti

Dünya çapında COVID-19 salgını, akıl sağlığı krizinde bir artışa neden oldu. Uzun süreli karantina, işsizlik, sosyal izolasyon, kaygı ve diğer finansal sorunlar insanlara zarar veriyor.

Japonya’da İntihar Oranı COVID-19’u Geçti

Japonya'da İntihar Oranı COVID-19'u Geçti
Japonya’da İntihar Oranı COVID-19’u Geçti

Japonya, intihar verilerini zamanında yayınlayan birkaç büyük ülkeden biridir, ABD için en güncel ulusal veri örneğin 2018‘den.

Doğu Asya’daki ada ülkesi uzun zamandır dünyadaki en yüksek intihar oranlarından biriyle mücadele ediyor ancak devam eden pandemi Japonya‘da işleri daha da kötüleştiriyor.

Baş hükümet sözcüsü Katsunobu Kato, intihar hattı ve sosyal medya aracılığıyla insanlara yardım etmek için yeni girişimleri duyururken, “Gerçekle ciddi şekilde yüzleşmemiz gerekiyor,” dedi.

Yeni veri Ocak ayından bugüne kadar tüm yıl boyunca COVID-19 ölümlerinden daha fazla insanın intihar ettiğini gösterdi. Japonya Ulusal Polis Teşkilatı tarafından yayınlanan verilere göre ülkedeki aylık intihar sayısı Ekim ayında 2.153‘e yükseldi. Sağlık bakanlığı, koronavirüsten bugüne kadarki ölü sayısının 2.087 olduğunu söyledi.

Japonya’da İntihar, Covid’den Daha Ölümcül

Japonya’da İntihar Oranı COVID-19’u Geçti

Tokyo‘daki Waseda Üniversitesi‘nde doçent olan Michiko Ueda, “Bir karantina bile yaşamadık ve Covid‘in etkisi diğer ülkelere kıyasla çok az … ancak yine de intihar sayısında bu büyük artışı görüyoruz,”

“Bu diğer ülkelerin gelecekte intihar sayısında benzer bir artış görebileceğini gösteriyor” dedi.

Japonya’da İntihar Oranı COVID-19’u Geçti

Japonya‘daki yüksek intihar oranının nedenleri karmaşık olsa da, uzun çalışma saatleri, okul baskısı, sosyal izolasyon ve ülkedeki zihinsel sağlık sorunları etrafındaki kültürel damgalama, intihardaki artışla bağlantılı.

reklam

Geçtiğimiz haftalarda Japonya‘da koronavirüs enfeksiyonları arttı ve doktorlar önümüzdeki aylarda yoğunlaşabilecek üçüncü bir dalga konusunda uyarıda bulunuyorlar. Uzmanlar, durum devam ederse yüksek intihar oranının daha da kötüleşeceğinden endişe ediyor.

Profesör Ueda, “Pandeminin tam ekonomik sonuçlarını henüz yaşamadık” dedi. “Pandeminin kendisi daha da kötüleşebilir, o zaman belki yine yarı karantina olabilir; bu olursa etki çok büyük olabilir.”

Japon yetkililerin intihar önleme fonunu artırarak 24 milyon dolarlık bütçeye 10 milyon dolar eklediği bildirildi.

İlginizi çekebilir:

Avustralya’da Ada Satın Alan Çinli Şirket Avustralyalıların Oraya Girmesini Yasakladı

Amazon Çalışanlarına 500 Milyon Dolarlık Tatil İkramiyesi Verdi

Salgından Bu Yana Milyarderler Servetlerini 1 Trilyon Dolardan Fazla Artırdı

HSBC Perakende Bankacılıktan Çıkmayı Düşünüyor

Kaynak: mazech.com/2020/11/more-people-died-from-suicide-in-japan-last-month-than-from-coronavirus-in-the-country-year-to-date-new-report/

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.