FDA Doktorlara Aşı Talimatlarına Uymaları İçin Yalvarıyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

İnsanlar Karaborsada Negatif COVID-19 Testleri Satın Alıyor

Gıda ve İlaç İdaresi bu hafta yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık hizmeti sağlayıcılarının her iki yetkili COVID-19 aşısı için iki dozluk programa bağlı kalması gerektiğini söyledi. Bazı uzmanlar, ikinci dozun ertelenmesinin sınırlı miktarlardaki aşıları daha da uzatabileceğini öne sürmüşlerdir.

FDA Doktorlara Aşı Talimatlarına Uymaları İçin Yalvarıyor

O kadar çok insan her gün COVID'den ölüyor ki, neredeyse kavrayışa meydan okuyor
FDA Doktorlara Aşı Talimatlarına Uymaları İçin Yalvarıyor

Her iki koronavirüs aşısı da FDA tarafından onaylandı klinik çalışmalarda gösterilen yüksek koruma seviyelerine ulaşmak için haftalar arayla iki enjeksiyon gerektirir.

Moderna’nın COVID-19 aşısı, 28 gün arayla iki doz alır ve Pfizer / BioNTech COVID-19, 21 gün arayla verilen iki doz içerir. Klinik çalışmalardan elde edilen veriler, insanların ilk aşıdan sonra COVID-19’a karşı bir miktar korumaya sahip olduklarını gösterdi ancak denemeler, yalnızca bir dozun işe yarayıp yaramadığını test etmek için tasarlanmadı. 

Yine de, kanıtlar uzmanların ilk dozu olabildiğince çok insana almamız ve daha fazla tedarik mevcut olduğunda ikinci bir doz vermemiz gerektiğini söylemesi için yeterliydi.Ancak dağıtım sürecini hızlandırmaya yardımcı olmak için bazı uzmanlar, ilk atışları daha fazla kişiye yaymayı önerdi. Bu ikinci enjeksiyonun ertelenmesi anlamına gelir. Fikir İngiliz sağlık otoriteleri tarafından halihazırda uygulanmakta olan, ikincisini ayırmak yerine daha fazla sayıda hastaya tek bir doz vermektir.

Buna cevaben, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi Pazartesi günü sağlık hizmeti sağlayıcılarını orijinal plana sadık kalmaya çağırdı. Şimdiye kadar elimizdeki tek klinik veri orijinal iki dozaj yöntemini destekliyor ve şimdi planı değiştirmek tüm aşılama çabasını baltalayabilir.

İlk COVID Aşısı Bilim İnsanlarının Düşündüğünden Daha İyi
FDA Doktorlara Aşı Talimatlarına Uymaları İçin Yalvarıyor

FDA Komiseri Stephen Hahn ve Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü “Dozlama programını veya dozunu değiştirmeyle ilgili bu tartışmalardan bazılarının, dozu veya doz programını değiştirmenin halka daha hızlı aşı yapılmasına yardımcı olabileceği inancına dayandığını biliyoruz” Peter Marks bir basın açıklamasında söyledi. “Bununla birlikte, yeterli bilimsel kanıtla desteklenmeyen bu tür değişikliklerin yapılması nihayetinde halk sağlığına zarar verebilir.”

reklam

Kısmen daha fazla insanı aşılamak için ikinci enjeksiyonun ertelenmesi, toplu olarak bu noktada gereksiz olabilir. Bir CDC verisiAşıların 17 milyon dozunun halihazırda dağıtılmış olmasına rağmen, ilk doz olarak yalnızca 4,8 milyon dozun enjekte edildiğini, yani Birleşik Devletlerin halihazırda ikinci bir doz için ayrılanları aşılamadan 3,7 milyon ek doz verebileceğini göstermektedir.

Koronavirüs Aşıları Nasıl Dağıtılacak?
FDA Doktorlara Aşı Talimatlarına Uymaları İçin Yalvarıyor

Bunun da ötesinde, eksik bir aşılama, koronavirüse, aşıya direnmek için uyum sağlama şansı verebilir.

Rockefeller Üniversitesi viroloğu Paul Bieniasz, “Esasen virüsün insan bağışıklık sistemi hakkında bilgi edinme fırsatını en üst düzeye çıkarıyorsunuz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

İngiltere 2 Kilometre Üzerinde Yolculuk Yapabilen Casus Dronları Tanıttı

2 Adımda Telefon Kameranızı Termal Kameraya Çevirin

Kaynak: futurism.com/fda-begs-doctors-follow-vaccine-instructions


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.