Bu Algoritma Yazılarınızı Okuyarak Alzheimer Olduğunuzu Anlayabilir

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Bu Algoritma Yazılarınızı Okuyarak Alzheimer Olduğunuzu Anlayabilir

IBM tarafından oluşturulan yeni yapay zeka algoritması, doktorların Alzheimer hastalığının başlangıcını teşhis etmesine ve tahmin etmesine yardımcı oluyor.

IBM Algoritması Yazılarınızı Okuyarak Alzheimer Olduğunuzu Anlayabilir

IBM Algoritması, Yazılarını Okuyarak Kimin Alzheimer Olacağını Anlatabilir
Bu Algoritma Yazılarınızı Okuyarak Alzheimer Olduğunuzu Anlayabilir

New York Times‘ın haberine göre denekler algoritmaya hikaye yazıyor ve IBM algoritması el yazısından onların Alzheimer olup, olmayacaklarını anlıyor. Yıllar boyunca katılımcılardan alınan yazı örneklerini karşılaştıran algoritma, Alzheimer hastalığının başlangıcını %75 doğrulukla yıllar önce tahmin edebildi.

Doktorlara Alzheimer ve diğer ciddi nörodejeneratif koşulları tespit etmek için yeni bir araç sağladı.

Algoritma sadece örneklere dayanarak, nörodejeneratif hastalık belirtileri olan giderek tekrarlayan dil, yazım hataları veya eksik sözcükler gibi kalıpları tanımlamayı öğrendi.

Alzheimer üzerinde test edildiğine göre, IBM ekibi ilerlemeyi ve algoritmayı diğer nörolojik koşullara karşı test etmeyi planlıyor.

Çalışma üzerinde araştırma yapan Pennsylvania Üniversitesi Alzheimer araştırmacısı Dr. Jason Karlawish, “Burada olup bitenler çok zekice” dedi. “Çok miktarda sözlü ve yazılı konuşma verildiğinde, sinyal ortaya çıkabiliyor”

Bu Algoritma Yazılarınızı Okuyarak Alzheimer Olduğunuzu Anlayabilir


Beynin frontal loblarındaki ilerleyici sinir kaybının neden olan frontotemporal demansın davranışsal formu olan hastalarda konuşma üzerinde başlıyor. Bu hastalar ilgisizlik ve nesnel olarak ölçülmesi zor olan yargılama, öz kontrol ve empatide düşüşler sergiler.

Dr. Grossman, konuşmanın farklı olduğunu çünkü değişikliklerin ölçülebildiğini söyledi.

reklam

Bu hastalığın erken dönemlerinde, görünüşte rastgele dağılan duraklamalarla birlikte, hastaların konuşma hızında değişiklikler olur. Kelime kullanımı da değişir, hastalar daha az soyut kelime kullanır.

Dr. Grossman, bu değişikliklerin doğrudan beynin frontotemporal bölümlerindeki değişikliklerle bağlantılı olduğunu söyledi.

California Üniversitesi’nde nörobilim klinik araştırma biriminin yöneticisi olan Dr. Adam Boxer‘da frontotemporal demans üzerinde çalışıyor. Onun aracı bir akıllı telefon uygulaması. Onun yöntemi, deneklere resim göstermek ve gördüklerinin açıklamasını kaydetmelerini istemektir.

“Çok erken değişiklikleri, semptomları ortaya çıkmadan beş ila 10 yıl önce ölçmek istiyoruz” dedi.

Dr. Boxer, “Akıllı telefonların güzel yanı, her türlü şeyi yapabilmenizdir.” Araştırmacılar, insanlardan o gün olan bir şey hakkında bir dakika konuşmalarını ya da tatatatata gibi sesleri tekrar etmelerini isteyebileceklerini söyledi.

Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi’nde psikiyatrist olan Dr. Cheryl Corcoran, şizofreni için yüksek risk altındaki ergenler ve genç yetişkinler için kullanmayı umuyor.

İlginizi Çekebilir

Ünlü Hacker Grubu Anonymous, Facebook’a Rest Çekti

Ünlü Hacker Grubu Anonymous Kimdir?

Elon Musk Tarafından Kurulan Firmaların Tam Listesi

YouTube, Twitch İle Rekabet Etmek İçin Klip Alma Özelliğini Sunuyor

reklam


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.