Ünlü Hacker Grubu Anonymous Kimdir?

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Ünlü Hacker Grubu Anonymous Kimdir?

Anonymous Hacker Grubu Kimdir? Anonymous, sayıları ve kimlikleri bilinmeyen birbirlerine çok geniş bağlarla bağlı aktivist ve hacktivist oluşumdur.

Anonymous ile ilişkili olduğu düşünülen bir web sitesindeki tanıma göre “Birilerinden emirler almak yerine çok zayıf ve merkezcil olmayan komuta yapısıyla internet üzerinden toplanıp dünya görüşleri doğrultusunda operasyonlar düzenleyen bir oluşum.”

Bu yazımda sizlere Anonymous ile ilgili oluşturulmuş en büyük Türkçe kaynağı sunmaya çalışacağım. Yazının içeriği “Anonymous Kimdir?“, “Anonymous’un Felsefesi, Ortaya Çıkışı, Adı, Maskesi ve Logosunun Anlamı” şeklinde olacaktır.

Hacker Grubu Anonymous Kimdir?

Anonymous'dan Korkutucu Video
Hacker Grubu Anonymous Kimdir?

Anonymous hacker grubu her ne kadar kendilerini anonim ve kimsenin yönetimi altında değiliz şeklinde anlatsalarda, nitekim sembollerinde de bunu vurgularlar, kim olduklarına ve kimler tarafından yönetildiklerine dair birçok şüpheli olay ve teori var. 

Anonymous, internet üzerinden organize olup insan hakları, hayvan hakları, doğa, toplumsal sorunlar, politik sorunlar, ekonomik sorunlar, askeri sorunlar vs. konularda belli başlı devlet siteleri, şirketlere ait siteler ve dini gruplara ait web siteleri hackleyip konu ile ilgili mesajlarını yerleştirirler. Bazen durum site hackleyip mesaj bırakmak yerine çok büyük ekonomik ve toplumsal sorunlar yol açmaya kadar gider.

Daha fazla oku: Ünlü Hacker Grubu Anonymous, Facebook’a Rest Çekti

Hacker Grubu Anonymous’un Ortaya Çıkış Hikayesi

Hacker Grubu Anonymous Kimdir?

Anonymous hacker grubu 4chan isimli resim tabanlı bir forum sitesinde 2003 yılında kuruldu. Anonymous ile ilgili biraz araştırma yaptısanız 4chan’i mutlaka duymuşsunuzdur. Nedir bu 4chan? 4chan, internet üzerinde kullanıcıların anonim olarak yazı, resim ve video paylaştığı çok basit ve kullanışlı bir temaya sahip günlük 800.000 civarı ziyaretçiye sahip forum sitesidir. Kullanıcılar anonim olarak paylaşım yapmanın yanı sıra yine anonim olarak paylaşımlara yorum yapabilirler.

2008 yılına kadar Anonymous hacker grubu sadece eğlence amaçlı internet üzerinden anonim olarak bir araya gelip eylemlerini sürdürdüler. 2008 yılında ise ilk defa tamamen koordineli bir şekilde Scientology’yi ve Scientology Kilisesi‘ni protesto etmek için Dünya’nın farklı yerlerinde farklı gruplar halinde toplandılar.

reklam

Scientology Kilisesi’ne “Elini İnternet’ten Çek” mesajını verdi. Scientology’ ye bağlı birçok web sitesini DDOS saldırılarıyla çökertti. Bununla da kalmadılar ve Scientology’ye resmi olarak dava açtılar. Anonymous ve Scientology arasında geçenleri “Project Chanology” adıyla internette bulabilirsiniz.

Project Chanology’den sonra artık Anonymous sadece eğlence amaçlı bir araya gelen anonim bir grup olmaktan çıkmış, toplumsal sorunlara da el atmaya başlamış oldu. Project Chanology, gerçek anlamda Anonymous’un ortaya çıkışı oldu diyebiliriz.

Anonymous Adı, Maskesi ve Logosunun Anlamı

Ünlü Hacker Grubu ANONYMOUS'dan Yeni Video: "Bunu Duymalısın, Ne Saklıyorlar"

Anonymous isminin nereden geldiğini bilmek için 4chan ile ilgili biraz daha bilgi sahibi olmalıyız. 4chan resim tabanlı forum sitesinde insanlar isimsiz olarak yazılar paylaşır ve yorum yaparlar.

Yaptıkları yazıların ve yorumların altında ise “İsimsiz” anlamında “Anonymous” yazar. 2003 yılında 4chan üzerinden gruplaşmaya başlayan Anonymous üyeleri yani Anon’lar eylemlerini de isimsiz olarak yaptılar. 2008 yılında Project Chanology ile beraber artık Anonymous ismi markalaşmaya başladı.

Anonymous üyeleri olan Anon’lar toplum içerisinde kendilerini halktan ayırmak için V For Vendetta filminden alıntı olan Guy Fawkes maskesi takarlar. Peki Guy Fawkes maskesi takma olayı nasıl başladı? Anonymous hacker grubu Scientology Kilisesi’ni protesto ederken tanınmamak için Guy Fawkes maskesi takmaya başladılar.

Çünkü Scientology Kilisesi kendilerini protesto edenlerin kimliklerini öğrenmeye çalışıyordu. Böylece ilk defa Project Chanology ile beraber Anonymous grubu üyeleri Anon’lar Guy Fawkes maskesi takmaya başladılar.

Anonymous’un Felsefesi

Ünlü Hacker Grubu ANONYMOUS'dan Yeni Video: "Bunu Duymalısın, Ne Saklıyorlar"

Anonymous hacker grubu herkes tarafından kabul görmüş ve bütün üyelerinde benimsediği herhangi kesin bir felsefi görüşe sahip değil. Üyelerin kendi aralarında grubun amacı ile ilgili tartıştıkları grup içerisinde sık yaşanan bir durum.

Anonymous’un eylemlerine bakarak felsefeleri hakkında genel bir kanı oluşturulmak gerekirse eğer, interneti sansürlemeye veya interneti kontrol etmeye çalışan kim olursa olsun karşısında dururlar. Herhangi bir liderleri veya beyin takımı olmadığından grubun yaptığı herhangi bir eylem grubun bütününe mal edilemez.

Hal böyle olunca da Anonymous grubunun felsefesinden bahsetmek daha da zorlaşıyor. Grubun içerisinde olaylara illegal yollardan hackleme veya DDoS saldırıları gibi yaklaşanlar, protesto edenler olsada legal yollardan yaklaşarak protesto eden bir grupta vardır.

Daha fazla oku: DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır?

reklam


İlginizi Çekebilir

Ünlü Hacker Grubu Anonymous, Facebook’a Rest Çekti

Ünlü Hacker Grubu ANONYMOUS’dan Yeni Video: “Bunu Duymalısın, Ne Saklıyorlar”

Anonymous’tan Korkutucu Video


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.