Fidye Yazılım Nedir? Nasıl Korunulur?

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Fidye Antivirüs Yazılımı

Birkaç yıldır fazlasıyla gündemde olan Ransomware ve etkileri insanların direkt olarak en iyi fidye antivirüs yazılımı hakkında araştırma yapmasına sebep oluyor. Öncelikli olarak yaşanan bu sürecin hem bireysel hem de kurumsal olarak pek çok negatif duruma yol açabileceğini söylemek gerek. Fidye virüsü sebebiyle mağduriyetler yaşayan şirketlerin sayısı her geçen gün artarken bu durumdan etkilenen bireysel kullanıcıların sayısında da hiçbir azalma yok. Aksine daha fazla kişiyi etkileyen yaygın bir zararlı yazılıma dönüşmeye başladı. Haliyle fidye yazılımına karşı koruma amacıyla daha fazla önlem alınmaya başlandı.

Bu noktada Ransomware koruma programları için pek çok antivirüs programının test edildiğini söylemek mümkün. Özellikle de Türkiye’de bilinirliği yüksek olan, ülkemiz pazarına giriş yapmış global şirketler ilk tercihler arasında yer alabiliyor. Yine de bunun net olarak bir çözümünü bulmak yaşandıktan sonra mümkün olamayabiliyor. En önemli unsur ise önceden alınacak önlemler ve bu virüslere karşı ortaya konulabilecek güçlü altyapıya dönüşüyor. Bilhassa kurumsal firmaların çok ciddi maddi kayıplar ya da veri kayıpları sebebiyle yaşadıkları ticari itibar zedelenmeleri fazlasıyla ses getirdi.

Bu olaylar sayesinde bireysel kullanıcılar tarafında da bu konunun daha fazla konuşulduğunu görme fırsatı yakaladık. Tabii ki ücretsiz antivirüs yazılımları gerçek anlamda kullanıcıların ilk tercihine dönüşebiliyor. Burada net olarak vurgulamamız gereken detay ise ücretsiz olarak sunulan temel özelliklerin belirtilen tarihten sonra kısıtlanmış olarak sunulmasıdır. Yani korumanın tam kapasiteyle devam edip sizi güvence altında tutmasını istiyorsanız profesyonel planlara geçmeniz gerekecektir. Son dönemlerde artan virüs yazılımları ve zararlı içeriklerden ötürü çok uygun fiyatlarla bu virüs programlarını temin etmek mümkün hale geldi.

Fidye Virüsü Nedir?

Fidye Virüsü Nedir?

En iyi fidye antivirüs yazılımı hakkında merak ettiğiniz detayların başında herkesin çok korktuğu bu virüs geliyor olabilir. Zira fidye virüslerinin en önemli özelliği çok fazla kişi tarafından bilgi sahibi olunmamasıdır. Zararlı içerik bu sayede çok kolay bir biçimde karşı tarafın cihazına sızabilir. Ransomware olarak tüm dünyada global bir tehlikeye dönüşmüş olan bu yazılım fidye virüsü olarak Türkiye’de yankılanmaya devam ediyor. Bu ismin verilmesinin altında işlem sonrasında istenilen yüksek miktarda ödemeler yatıyor.

Fidye virüsü en teknik anlamda bir şantaj yazılımı olarak öngörülebilir. Bu zararlı yazılımlar standart bir virüs ile aynı özelliklere sahiptir. Kurban olarak seçilen kişi ya da kurumların hedef cihazlarına sızıldıktan sonra özel görüntüleri, özel belgeleri, evrakları, kişisel verileri veya müşteri verilerini tümüyle şifreleyerek amacına ulaşır. Virüs amacına ulaştıktan sonra ise ikinci adım başlar. Bilgisayar korsanları bizzat bireysel bir saldırıysa kişiyle, kurumsal bir saldırıysa kurumla iletişime geçerler. Çoğunlukla bu şifrelenmiş verilerin kurtarılabilmesi için kişilerden ya da kurumlardan yüksek miktarlarda para talep ederler ve fidye karşılığında verilerinizi sağ salim teslim edeceklerini ifade ederler.

Bu ödemeler için genellikle kripto para tercih edilir ve bu sayede takip edilebilirlik sıfır noktasına iner. Bilgisayar korsanlarının fidyeyi aldıktan sonra dosyaları şifreli olarak bırakması mümkün olabileceği gibi tekrardan kullanılamayacak şekilde zarar görmüş olarak teslim etmesi de yine mümkündür. Bazı durumlarda ise bu dosyalar tekrardan kullanıma açılacak şekilde kriptosu çözülerek kullanılabilir. Yine de bu durumun yaşanmasını ne bireysel ne de kurumsal hiç kimse istemez. İşte bu yüzden de internette fidye virüsünden korunma aşamasında bunu kapsayacak bir güvenlik ağına sahip olmak şarttır.

İnternette Fidye Virüsünden Korunmak Mümkün Mü?

İnternette Fidye Virüsünden Korunmak Mümkün Mü?

Ransomware koruma hizmetini veren antivirüs programlarının bireysel ve kurumsal olarak farklı paketleri söz konusu olabilir. Bunlardan kendinize en uygun olan planı seçmeniz halinde 7 gün 24 saat boyunca koruma altında kalabilir, olası bir sorunda ise destek hizmetinden faydalanabilirsiniz. Tüm bu hizmetlerin genel bir internet güvenliğini sağladığını, bu güvenlik kıstasları arasında da fidye yazılımlarının olduğunu söylemeden geçmemeliyiz. Keza internetteki risk faktörü yalnızca fidye virüsleriyle sınırlı değil.

Bu yazımlıları kullanmanız halinde internette oluşabilecek tüm tehditlere karşı güçlendirilmiş bir altyapıya sahip olabilirsiniz. Eğer evinizde kullandığınız bir cihaz için düşünüyorsanız bunu ebeveyn kontrolü ile çeşitli ağları sınırlamayı dahil etmek mümkündür. Windows 7 işletim sisteminden başlayarak Windows 10 son versiyonuna kadar tüm işletim sistemleriyle uyumlu olması şirketlerdeki yazılım yükünü ciddi oranda hafifletmektedir. Ağ bazında oluşabilecek tüm tehditlere, internette karşılaşabileceğiniz tüm risklere karşı önlem almak işte bu yüzden kolaylaşacaktır.

reklam

Fidye yazılımına karşı koruma için tercih edeceğiniz antivirüs yazılımının size aynı zamanda güvenli ödeme, güvenli internet ve güvenli iletişim şansı tanıyacağını unutmamanız gerekiyor. Tüm özellikler teknik olarak sunulan ve destekle güçlendirilerek her zaman merkeze bağlı bir altyapının içerisinde olmanızı sağlayan bir ortam yaratır. Üstelik bu paketleri satın almadan önce deneme şansına sahip olduğunuzu da vurgulamalıyız. 30 gün boyunca herhangi bir ücret ödemeden deneme yapabilir, sonrasında ise tekrardan ücretli versiyonunu satın almadan korumayı sonlandırabilirsiniz. Yine de özellikle kurumsal şirketler ve bireysel kullanıcılar çok yüksek miktarlar ödeyerek verilerini kurtarmak zorunda kalabiliyorlar. Bunun yerine daha cüzi miktarlarda ödemeler yaparak interneti en güvenli haliyle görmek ve kullanmak sizin için daha cazip gelecektir. Ücretsiz deneme şansından faydalanmak dışında çoklu kullanım avantajlarından da faydalanabilirsiniz. Kullanıcı sayısı arttıkça lisans için ödenecek tutarın düşüyor olması büyük bir avantaj yaratabilir.

Fidye Virüsü ve Diğer Tehditlere Karşı Önlemler

Bireysel kullanıcıların kesinlikle en iyi fidye antivirüs yazılımı ile bilgisayarlarını korumaları gerekiyor. Özel dosyalardan fotoğraflara, kişisel yazışmalarınızdan bilgisayar donanımlarınıza erişimle elde edilmiş istenmeyen görüntü ve seslere kadar çok sayıda veriniz korumasız olabilir. Bunun güvenilirliğini sağlayabilmenin tek yolu ise antivirüs programı kullanmaktan geçiyor. Uzun süre aynı cihazı kullanan kişilerin çok daha fazla veri kaybı yaşayabileceği için söz konusu fidye miktarının da daha fazla olabileceği unutulmamalıdır.

Zaten kurumsal firmalar için ağ güvenliği, müşteri bilgileri ve ödeme birimine dair hassas detaylar için ekstra bir çaba sarf edilmesi zorunludur. Bu bilgilerin üçüncü şahıslara ya da şirketlere satılması, paylaşılması veya sunulması kanuna aykırıdır. Buna bağlı olarak ele geçirilen bilgilerin suç teşkil edebilecek düzeyde bir sonuç yaratması da firmaların itibarına leke düşürebilir. Fidye yazılımına karşı koruma bu noktada size rahat bir nefes aldırabilir. Yine bununla beraber internette farkında bile olmadığınız yüzlerce farklı tehdit unsuru için her zaman güvende olmanızı sağlar. İşyerlerinde yüzlerce çalışan ya da bilgisayar aktif olarak ağ dolaşımında var olabiliyor. Bunların tümünün korunması için profesyonellik şart.

Ransomware koruma özelliğine sahip bir virüs yazılımı kullanarak internette yaşanabilecek tüm tehdit unsurlarına karşı koruma almanız mümkün olabilir. Günümüz koşullarında fidye virüsü en ciddi tehditlerden birisi olarak göründüğü için herkesin odak noktası haline gelmiş durumda. Verileri çözülemeyecek şekilde kriptolu bir biçimde şifreleyen, fidye ödenmediği takdirde de çözümünü sunmayan bilgisayar korsanlarına karşı alınabilecek tek önlem korunmadır. Bunu yalnızca global markalar tarafından sunulan profesyonel antivirüs yazılımlarıyla yapabilmek mümkün olduğundan seçim yaparken tercihiniz olan paketin içerisinde fidye yazılımlarına karşı ne gibi avantajlar sağladığına odaklanmanız gerekir.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.