VPN Kullanmak Zararlı Mı? Bedava VPN'in Karanlık Tarafları
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Teknoloji

VPN Kullanmak Zararlı Mı? Bedava VPN’in Karanlık Tarafları

,VPN Kullanmak Zararlı Mı?

VPN Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmış halidir ve en temel anlamıyla internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlayan hizmettir.

VPN Nedir?

VPN Kullanmak Zararlı Mı?

VPN herhangi bir ağa bağlandığında, bağlantınızı koruyabilir, bağlantınızı şifreleyebilir ve kimliğinizin bulunamamasını sağlayabilir. Aynı zamanda ülkenizdeki / bölgenizdeki yasaklı sitelere, kısıtlanmış sitelere veya IP’lere VPN aracılığıyla bağlanabilirsiniz.

Aynı zamanda VPN sistemi bir güvenlik sistemi olarak da kullanılabilir. Gönderdiğiniz ve aldığınız tüm verileri şifrelediği için üçüncü şahısların ne yaptığınızı görmesine izin vermez.

Bununla birlikte, VPN hizmetleri sağlayan uygulama şirketlerinin genellikle önce size bir deneme süresi vermesi ve ardından kesintisiz, sınırsız hızlı hizmet sunmaya devam etmek için sizden ekstra bir ücret talep etmesi gibi bir sorun vardır.

Aynı zamanda bağlanmak istediğiniz sunucu farklı bir ülke / bölgeden olabilir, bu nedenle PING problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Ücretsiz ve hızlı İnternet sağlayan bir VPN bulursanız, onu kullanmak normal İnternet’ten daha mantıklı görünür.

Bedava VPN’in Karanlık Tarafları

Deep Web Tehlikeli Mi? Nasıl Bir Yer?
VPN Kullanmak Zararlı Mı?

1. Güvenliğinizi İhlal Eder

VPN’in birincil amaçlarından biri, sizi bilgisayar korsanlarından korumaktır ancak kötü amaçlı yazılım içeren bazı VPN’lerin bulunması endişe vericidir.

Bedava VPN’in Karanlık Tarafları

Kullanıcıların %30’u onlardan şikayet etti. Hatalar, cihazınızda sizi virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara açık bırakabilecek olası güvenlik ihlallerini içeren çığ etkisine neden olabilir

Kötü amaçlı yazılımların çoğu reklamlarla ilgilidir: bu da mantıklı.

Ücretsiz VPN’ler reklama dayanır. Bu aynı zamanda verilerinizi sınırlayan bir VPN’in, ücretsiz VPN’den daha güvenli olma nedenidir. Öte yandan birçok premium VPN, yerleşik reklam engelleyiciler, kötü amaçlı yazılım koruması ve sınırsız bant genişliği sağlar.

2. Çevrimiçi Etkinliğinizi İzler

Bu VPN‘in yapabileceği en kötü suç olabilir ve rahatsız edici bir şekilde en yaygın olanıdır.

VPN kullanmanızın en önemli nedenlerinden biri, internette gezinirken gizliliğinizi korumaktır. Bu nedenle ücretsiz VPN’lerin %72’sinin yazılımlarına üçüncü taraf izleyicileri yerleştirdiğini bulması korkutucudur.

Birçok tanınmış ücretsiz sağlayıcı, Betternet, Hotspot Shield (yalnızca ücretsiz sürüm) ve Opera VPN dahil olmak üzere üçüncü taraf izleme yazılımı içerir.

Bu izleyiciler, çevrimiçi etkinliğiniz hakkında veri toplamak için kullanılır , böylece reklamverenler sizi reklamlarla daha iyi hedefleyebilir. Grafik, izleme yazılımlarını kullanan premium VPN’lerin sayısının son derece düşük olduğunu gösterdi.

Size gizlilik sağlamak yerine, VPN’ler bilgilerinizi toplayarak ve en yüksek teklifi verene satarak tam tersini yapıyorlar.

Bazı VPN‘ler verilerinizi sattıkları gerçeğini saklarken, diğerleri bunu kendi gizlilik politikalarında kabul eder. Psiphon‘un gizlilik politikası, etkinliğinizi izlediğini ve reklamverenlerin aşağıdakilere erişmesine izin verdiğini açıkça belirtir:”Hizmetimizi desteklemek için bazen reklamları kullanırız ve bu reklamlar çerezler ve web işaretçileri gibi teknolojileri kullanabilir. Reklam ortaklarımızın çerezleri kullanması, kendilerinin ve ortaklarının kullanım verilerinize dayalı reklamlar sunmasını sağlar.”

İlginizi Çekebilir:  SpaceX Starship İçin İki Petrol Kulesi Satın Aldı

Hoxx’in Gizlilik Politikasından bir alıntı:”Hizmetleri kullanarak, bize sağladığınız bilgileri toplayabileceğimizi, işleyebileceğimizi, kullanabileceğimizi ve bu bilgilerin yalnızca bizim veya üçüncü şahıslar tarafından kullanılacağını onaylıyor ve kabul ediyorsunuz  “

Özellikle premium VPN‘lerin sadece ücretsiz VPN’ler değil, genel olarak tüm uygulamalardan daha az izleyiciye sahip olduğu bulundu. Bu premium bir VPN satın aldığınızda, aslında aradığınız gizliliği elde edeceğiniz anlamına gelir.

3. Sizi Reklamlarla Bombardımana Tutar

Bedava VPN’in Karanlık Tarafları

Bu yaklaşımın nedeni basit. Kullanıcıları onlara aylık abonelik ödemediğinden, ücretsiz VPN’lerin onlardan para kazanmanın başka bir yoluna ihtiyacı vardır .

Betternet, bu modeli kullanan bir sağlayıcıdır. Web sitelerinde size sinir bozucu reklamlar göstermediklerini belirtmelerine rağmen her bağlandığınızda reklamlar açılır.

Ancak gerçek şu ki kullanıcılar VPN’yi her açtıklarında reklamlarla karşılaşıyor.

Benzer şekilde Hotspot Shield‘in ücretsiz uygulaması, okuyucularımız arasında çok sayıda şikayete yol açan bir sorun olan reklamlarla dolu.

Reklamlar yalnızca can sıkıcı değil aynı zamanda internet hızınızı yavaşlatabilir veya kötü amaçlı yazılım içerebilir.

Son olarak, reklamverenler belirli reklamları olan müşterileri sever. Bir VPN‘de reklamların görünmesi, kullanıcı gizlilik endişelerini artırmaktadır. Başka bir deyişle, VPN’iniz reklam gösteriyorsa, muhtemelen çevrimiçi etkinliğinizi üçüncü taraflarla da paylaşıyorlardır.

4. Bant Genişliğinizi Satar!

Bedava VPN’ler Verilerimizi Satar Mı?

Reklamlara izin vermenin yanı sıra, VPN Hola ücretsiz kullanıcılarından para kazanmanın başka bir yolunu buldu: ödeme yapan müşterilerin cihazınızın işlem gücünü kullanmasına izin veriyorlar, temelde bant genişliğinizi kâr için satıyorlar.

“Hola, Hola VPN hizmetinin ticari bir sürümünü işletmelere satarak gelir elde ediyor (Luminati markamız aracılığıyla). Bu Hola’yı PC ve Mac kullanıcılarımız için ücretsiz tutmamızı sağlayan şeydir. Boşta olan kaynaklarına katkıda bulunmadan Hola ağından yararlanmak isteyen kullanıcılar, bunu Hola premium hizmetine ayda 5 ABD dolara (veya yılda 45 ABD doları) katılarak yapabilirler.”

Luminati’nin botnet saldırısında kullanıldığından bahsetmiyorlar.

Daha fazla oku: DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

Bir botnet saldırısı, çok sayıda bireysel bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaştırır ve bir saldırı gerçekleştirmek için bunları bir arada kullanır. Başka bir deyişle, Hola’nın ağındaki tüm bilgisayarlar (yani ücretsiz kullanıcılarına ait olanların tümü) hackerlar tarafından ele geçirildi.

Bu tek seferlik bir olay bile olmayabilir. Hola şu anda Luminati kullanıcılarının Hola ağını nasıl kullandığını izlemiyor bu da onu siber suçlular için mükemmel bir araç haline getiriyor.

İlginizi Çekebilir: DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır? Telefondan Mümkün Mü?

Kısacası Hola‘nın ücretsiz VPN hizmetini kullanarak, yalnızca şirketin cihazınızın işlem gücünü satmasına izin vermiyorsunuz, aynı zamanda potansiyel olarak cezai amaçlarla kullanılmasına da izin veriyorsunuz.

İlginizi Çekebilir

Uçakların Yüzlerce Yolcuyu Zehirlediği Bildirildi

Deep Web Nasıl Bir Yer?

Anonymous’tan Korkutucu Video

En Hızlı Güncel DNS Listesi

Kaynak: vpnmentor.com/blog/free-vpns-are-not-safe-to-use

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

BUNLARA DA GÖZ ATIN


Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haber

SpaceX Starship İçin İki Petrol Kulesi Satın Aldı

,

Yazar:

SpaceX Starship İçin İki Petrol Kulesi Satın Aldı

SpaceX‘in bir sonraki uzay aracı Teksas’ta geliştiriliyor ve CEO Elon Musk daha önce şirketin, gelişimlerini denetleyecek birini arayan iş ilanı yayınlandıktan sonra Starship operasyonları için yüzen uzay limanları inşa etmeyi planladığını açıklamıştı.

SpaceX Starship İçin İki Petrol Kulesi Satın Aldı

SpaceX Starship İçin İki Petrol Kulesi Satın Aldı

SpaceX, ilk olarak spaceflight.com’dan Michael Baylor tarafından bildirildiği ve CNBC tarafından onaylandığı üzere, iki petrol kulesi satın aldı.Teçhizatlara, SpaceX tarafından Deimos ve Phoibos adı verildi, bunlar Mars’ın iki Ayının ve bundan önceki Yunan mitolojisinde hem korku hem de korku tanrılarının isimleri. Teçhizatlar başlangıçta maksimum 8.500 feet derinliğe kadar açık deniz derin su sondajı için tasarlandı. Şu anda Teksas, Brownsville‘de SpaceX’in Starship geliştirme sitesi yakınında bulunuyorlar.

Bu gemiler 240 fit x 255 fit boyutlarındadır ve teoride Starship‘in fırlatılmasını desteklemek için yeniden tasarlanacaklar. SpaceX şimdiye kadar Starship prototiplerini kendi Boca Chica sahasında karaya indiriyor ancak şimdiye kadar sadece daha düşük irtifalı uçuşlar gerçekleştirdi.

Şirket ayrıca mevcut Falcon 9 roket iticileri için otonom yüzer iniş yastıkları olarak 300 fit uzunluğunda ve yaklaşık 170 fit genişliğinde iki insansız hava aracı gemisini işletiyor.

İlginizi Çekebilir:  Rusya, Suikastçıların Kripto Para Birimlerinde Ödeme Aldığından Şikayetçi

SpaceX ayrıca, güney Teksas tesisini “21. yüzyıl uzay limanına” dönüştürmek için tatil köyü geliştirme müdürü arayan ve özellikle tatil yeri uzmanlığına sahip birini arayan reklam yayınladı. Bu arada Musk, kısmen Kaliforniya’nın vergilendirmesi nedeniyle geçen Aralık ayında Teksas‘a taşındığını doğruladı.

Musk’ın diğer şirketi SpaceX de, Cybertruck, Model Y ve Tesla Semi’nin yanı sıra doğu kıyısındaki müşterilere yönelik Model 3 otomobillerinin montajı için ABD’deki bir sonraki gigafactory’nin yeri olarak Austin‘i seçti. 

SpaceX, Teksas, McGreger’de motor test tesislerini muhafaza etti ve Boca Chica’yı Florida’nın yanı sıra iki Starship geliştirme sahasından biri olarak kurdu, ardından çabalarını pekiştirdikten sonra bu uzay aracının inşası ve testi için tek odak noktası güney Teksas konumunu oluşturdu.

İlginizi Çekebilir

Tesla, Elon Musk’a Gelen Kötü Tweetleri Yönetecek Eleman Arıyor

Rusya, Suikastçıların Kripto Para Birimlerinde Ödeme Aldığından Şikayetçi

Apple Araba Üretecek! Apple, Hyundai İle Ortaklık Anlaşması İmzalayacak

Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

Kaynak: finance.yahoo.com/news/spacex-bought-two-oil-rigs-194936772.html

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Haber

Tesla, Elon Musk’a Gelen Kötü Tweetleri Yönetecek Eleman Arıyor

,

Yazar:

Elon Musk'tan Gelecek Büyük "Pil" Haberi

Elon Musk pek çok iş yapıyor ancak görünen o ki Twitter hesabı artık onlardan biri olmayacak. Tesla, diğer görevlerin yanı sıra, insanların kendisine tweet attığı şikayetleri ele almak için uzaktan destek personeli işe alıyor.

Tesla, Elon Musk’a Gelen Kötü Tweetleri Yönetecek Eleman Arıyor

Tesla, Elon Musk’a Gelen Kötü Tweetleri Yönetecek Eleman Arıyor

Tesla Enerji Destek Uzmanlarının iş sorumlulukları arasında, şikayetleri gerektiği gibi çözmek ve CEO’ya yönelik sosyal medya sorunlarının düşünerek ele alınması yer alıyor. Şirket geçen yıl PR departmanını  terk etti ve bir iş ilanına göre destek uzmanları artık “Tesla markasının ön cephesi ve yüzü”.

İlginizi Çekebilir:  SpaceX Starship İçin İki Petrol Kulesi Satın Aldı


Musk, tweet’lerde müşteri sorularına ve şikayetlerine yanıt verme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Önde gelen bir CEO’nun tüketicinin endişelerini doğrudan ele alması takdire şayan.

İlginizi Çekebilir

Jack Ma Öldü Mü?

General Motors Uçabilen Sürücüsüz Otomobilini Tanıttı

Rusya, Suikastçıların Kripto Para Birimlerinde Ödeme Aldığından Şikayetçi

Uzmanlar Hava Kirliliğinin Kitlesel Göçe Yol Açacağını Söylüyor

Kaynak: finance.yahoo.com/news/tesla-elon-musk-twitter-complaints-support-staff-185047267.html

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Popüler