Deep Web Nasıl Bir Yer? Merak Edilecek Ne Var? | Hypasos
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Teknoloji

Deep Web Nasıl Bir Yer?

Avatar for Kerem

Tarih:

Deep Web Nasıl Bir Yer?

Deep Web internet kullanıcıları arasında en çok merak edilen sorunlardan biri haline geldi. İnternetin görünür yüzeyinde derin ağ hakkında birçok yanlış bilgi var. Bu nedenle kullanıcı asla yeterli bilgiye erişemez. Bu makalede makul ve oldukça doğru bilgiler paylaşılmaktadır.

Deep Web Nasıl Bir Yer?

Deep Web Nasıl Bir Yer?
Deep Web Nasıl Bir Yer?

Hepimizin bildiği gibi Deep Web internetin görünmez yüzüdür. Deep Web Google vb. Arama motorlarına giriş yapamaz. Google gibi arama motorları Deep Web‘deki içeriğe erişemediği için içeriği indeksleyemezler. Bu nedenle standart internet kullanıcıları, Deep Web ortamına doğrudan erişemezler.

Deep Web içeriğinin, normal internet (surface web) ortamındaki içerikten çok daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. İnternette yer alan içeriğin %80’i sadece Deep Web’ten erişilebilir durumdadır. Kalan %20’si ise normal internetten ulaşılabilir durumdadır.

Deep Web’e giriş için özel bir tarayıcı ve bazı yapılandırmalar gereklidir. Kullandığımız arama motorlarıyla giriş mümkün olmadığı gibi, Chrome ve Safari gibi tarayıcılarla da ile giriş mümkün
değildir.

Daha fazla oku: Deep Web Gerçek Mi? Deep Web Hakkında Yanlış Bilinenler

Deep Web Tehlikeli Mi?

Deep Web Nasıl Bir Yer?

Deep web, normal internete oranla kesinlikle tehlikelidir. Kötü ve hiçbir toplumun kabul edemeyeceği içeriklere derin sularda daha rahat ulaşırsınız. Dolayısıyla deep web, normal internete oranla çok daha tehlikeli ve zararlıdır. Ancak bu Deep Web’in tam anlamıyla kötü içeriklerle dolu olduğu anlamına gelmiyor. Deep Web’in dark web olan kısmının yalnızca %50 seviyelerinde olduğu
düşünülmektedir.

Deep Web Nasıl Bir Yer?
Deep Web Nasıl Bir Yer?

Derin internet’in dark web kısmında devam eden kötü olaylardan bazıları aşağıda listelenmiştir;

  1. Dolandırıcılık
  2. Kara para aklama
  3. İşkence, cinayet vb. Görüntüler
  4. Kiralık katil tutma
  5. Hacker kiralama

İlginizi çekebilir: Dark Web’de İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı

Deep Web‘in birden fazla katmanı olduğu da bilinmektedir. Seviye ne kadar yüksekse, ulaşılan derinlikli web ortamında içerik o kadar iğrençtir. Her katmana erişim, ayrı yapılandırma ve özel yazılım gerektirir. Söylentilere göre derin internetin son katmanında yapay zeka içeren güvenlik yazılımının varlığı nedeniyle hiçbir kullanıcı giriş yapamıyor.

Deep Web Nasıl Bir Yer?

İnternette ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen her şeyin, normal internet kısmında bulunabileceğini unutmayın. Deep Web, daha çok kötü ve her açıdan suça meyilli insanların bulunduğu ve onların işine yarar içeriklerin kol gezdiği bir ortamdır. Kötü manzaralarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek olduğundan, merakınızı yalnızca araştırma yaparak gidermeniz daha iyi olacaktır.

İlginizi çekebilir: Bir Hacker Saniyeler İçinde Tesla Model X’i Hackledi

Kaynak: kaspersky.com/resource-center/threats/deep-web