Deep Web Nasıl Bir Yer?

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Deep Web Nasıl Bir Yer?

Deep Web Nasıl Bir Yer? Deep Web Tehlikeli Mi? Deep Web’de Merak Edilecek Ne Var? gibi soruları bu yazıda ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Deep Web internet kullanıcıları arasında en çok merak edilen sorunlardan biri haline geldi. İnternetin görünür yüzeyinde derin ağ hakkında birçok yanlış bilgi var. Bu nedenle kullanıcı asla yeterli bilgiye erişemez. Bu makalede makul ve oldukça doğru bilgiler paylaşılmaktadır.

Deep Web Nasıl Bir Yer?

Deep Web Nasıl Bir Yer?
Deep Web Nasıl Bir Yer?

Hepimizin bildiği gibi Deep Web internetin görünmez yüzüdür. Deep Web Google vb. Arama motorlarına giriş yapamaz. Google gibi arama motorları Deep Web‘deki içeriğe erişemediği için içeriği indeksleyemezler. Bu nedenle standart internet kullanıcıları, Deep Web ortamına doğrudan erişemezler.

Deep Web içeriğinin, normal internet (surface web) ortamındaki içerikten çok daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. İnternette yer alan içeriğin %80’i sadece Deep Web’ten erişilebilir durumdadır. Kalan %20’si ise normal internetten ulaşılabilir durumdadır.

Deep Web’e giriş için özel bir tarayıcı ve bazı yapılandırmalar gereklidir. Kullandığımız arama motorlarıyla giriş mümkün olmadığı gibi, Chrome ve Safari gibi tarayıcılarla da ile giriş mümkün
değildir.

Daha fazla oku: Deep Web Gerçek Mi? Deep Web Hakkında Yanlış Bilinenler

Deep Web Tehlikeli Mi?

Deep Web Nasıl Bir Yer?

Deep web, normal internete oranla kesinlikle tehlikelidir. Kötü ve hiçbir toplumun kabul edemeyeceği içeriklere derin sularda daha rahat ulaşırsınız. Bu nedenle, derin web, sıradan İnternet’ten daha tehlikeli ve zararlıdır. Ancak bu, Deep Web’in aslında kötü içerikle dolu olduğu anlamına gelmez. Deep Web’in karanlık web kısmı yalnızca yaklaşık %50’lik bir paya sahiptir.

Deep Web Nasıl Bir Yer?
Deep Web Nasıl Bir Yer?

Derin internet’in dark web kısmında devam eden kötü olaylardan bazıları aşağıda listelenmiştir;

reklam
  1. Dolandırıcılık
  2. Kara para aklama
  3. İşkence, cinayet vb. Görüntüler
  4. Kiralık katil tutma
  5. Hacker kiralama

Hepimizin bildiği gibi, deep web’in birden çok katmanı vardır. Seviye ne kadar yüksek olursa, deep web ortamında elde edilen içerik o kadar iğrençtir. Her katmana erişim, ayrı yapılandırma ve özel yazılım gerektirir. Söylentilere göre derin internetin son katmanında yapay zeka içeren güvenlik yazılımının varlığı nedeniyle hiçbir kullanıcı giriş yapamıyor.

Deep Web Nasıl Bir Yer?

İnternette ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen her şeyin normal İnternet bölümünde bulunabileceğini unutmayın. Derin ağ, daha kötü olan, her yönden suç işlemeye daha yatkın ve onlar için yararlı olan insanların bol olduğu bir ortamdır. Zorlu ortamlarla karşılaşma olasılığınız daha yüksek olduğundan, araştırma yaparak merakınızı gidermeniz en iyisidir.

İlginizi çekebilir: Bir Hacker Saniyeler İçinde Tesla Model X’i Hackledi

Kaynak: kaspersky.com/resource-center/threats/deep-web


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.