Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z
GGDROP

DeepFake Nedir, Nasıl Yapılır? 5 DeepFake Program Önerisi

Avatar for Enes

Son güncelleme:

Yazar:

deepfake nedir

Deepfake teknolojisinin ileride siber suç konusunda çok tehlikeli olacağı düşünülmekte. İşin yasal olmayan şekilde kullanılması dışında ilk başta söylediğimiz gibi Deepfake aslında bir teknolojidir. Tarihi çok eski zamanlara dayanan ancak teknolojini zayıf olmasından dolayı oldukça emek harcanarak uygulanan bir teknolojiydi.

Artık Deepfake teknolojisi bize bir uygulama kadar yakın. Peki gelin DeepFake nedir, nasıl yapılıyor; sorularını cevaplandıralım ve 5 Deepfake programı veya uygulaması önerimizi görelim.

Deepfake Nedir?

İnternet üzerinde oldukça Deepfake yani “Sahte” videoların dolaştığını görmüşsünüzdür. Bizde az sonra en popüler olan görüntüleri sizler için alıntılayacağız. Bir nevi manipülasyon olan Deepfake olayı öğrenebilir yapay zekanın en basit hali olarak kabul edilmekte.

Deepfake olayını bir kişinin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar sayesinde sahte ama orijinal görüntüye yakın mimikler oluşturulması olarak açıklayabiliriz. Git gide üstüne koyulan bu teknoloji sayesinde sadece bir dizi fotoğraf ve bir sesle dilediğiniz kişiyi istediğiniz gibi konuşturabilirsiniz.

Şuan ki Deepfake teknolojisiyle ne kadar gerçeğe yakın videolar oluşturulsa da şuan bu videoları gerçekle ayırmak oldukça kolay. Ancak ileri ki zamanlarda bu teknolojinin iyice gelişmesi durumunda ayrıntılı inceleme de dahi belli olmayacak görüntüler oluşturulabilir. Şuanlık zararsız ve genelde araştırma yada eğlence için kullanılan bu özelliği sizde yazımızın sonundaki önerdiğimiz Deepfake Android uygulaması listemiz sayesinde deneyimleyebilirsiniz.

Deepfake sadece sosyal medya gibi platformlarda eğlence amaçlı kullanılmaz. Ne kadar illegal kullanımda çok tehlikeli bir yazılım olsa da sinema sektörü için çok önemli bir buluştur. Eski zamanlarda bu tarz sahte yüzler, milyon dolarlar ödenerek bir karaktere oturtuluyordu.

Artık o rakamlarda olmasa da en azından daha kaliteli sahneler oluşabiliyor. Bu yazılım geliştikçe artık var olmayan insanları bile oyuncu olarak filmlerde görebilir ve belkide ileriki zamanlarda yapay zeka bir sahte oyuncu Oscar alır, kim bilir?

Deepfake Nasıl Yapılıyor?

Az önce Deepfake Nedir sorusuna verdiğimiz cevapta da söylediğimiz gibi farklı açılardan çekilmiş bir dizi fotoğraf ve yapay sinir kasları sayesinde oluşturulur. Bu teknolojinin temelinde öğrenebilir zeka bulunmakta ve yapay zeka alanın en önemli buluşlarından biridir.

Ne kadar bilim insanları tarafından geliştirilmeye çalışılan bu makine öğrenme teknolojisi elle tutulur hale gelse de aslında internette Deepfake olayı sayesinde üzerine gün geçtikçe bir şeyler eklemiştir.

Deepfake nedir, nasıl yapılır
Deepfake nedir, nasıl yapılır

Eskiden tek tek sahtesi oluşturulacak yüzün mimik noktaları seçilip kare kare hareket ettirilerek gerçekleştirilen Deepfake özellikle Reddit forumundaki bir kanal sayesinde internette oldukça yayılmış ve gelişmiştir. Bukadar yayınlaşmasının sonucu olarak ise birçok Deepfake apk, uygulaması, progamı vb. ortaya çıkmıştır. Bu uygulamalar sayesinde başlangıç seviyesindeki bu yazılımı kullanabilir eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

DeepFake Programları

Öncelikle az sonra önereceğimiz uygulamalar hakkında bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Bu uygulamaları kullanırken galerinizi kullanma, kameranızı kullanma gibi izinler verdiğiniz için kişisel verilerin korunması hakkında bir takım gizlilik sorunları olabilir. Bu uygulamaları kullandığınızda bu sorumluluğun sadece size ait olduğunu kabul etmiş olursunuz.

  • Zao: Çinde yaygın olarak kullanılan bu uygulama birçok dizi ve film sahnelerinde Deepfake uygulamanızı sağlıyor. Android ve İOS işletim sistemlerinde çalışan bu uygulama giriş için Çinli bir telefon hattı istemekte.
  • Deepfakes web β: Bu uygulama biraz daha ciddi çalışıyor ve sizden birçok medya istiyor ve bu medyaları düzenlemesi ve işlemesi saatler alabiliyor. Ücretli bir uygulama, saatlik 2 dolar gibi bir ücreti var.
  • AvengeThem: Avangers ve Marvel film sahnelerini GIF şeklinde Deepfake uygulayabileceğiniz bir site. Her platformda kullanabileceğiniz ücretsiz bir site.
  • MachineTube: Tamamen ücretsiz ve site üzerinden uygulayabileceğiniz bu Deepfake için bilgisayara ihtiyacınız var. Bilgisayarınızın özelliklerinden beslenen bir uygulama olduğu için işlemcinizin oldukça iyi ve en az 2GB ekran kartınızın bulunması gerek.
  • DeepFaceLab: Windows programı olan bu uygulama da size kendinizi bu alanda geliştirmek için imkan veriyor.

İlginizi Çekebilir: Deepfake teknolojisi ile Sizi Pixar Karakterine Dönüştüren uygulama için tıklayın. (10 Eğlenceli Fotoğraf)

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.