Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z

Deep Web Gerçek Mi? Deep Web Hakkında Yanlış Bilinenler

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Deep Web Gerçek Mi? Deep Web Hakkında Yanlış Bilinenler

Son zamanlarda Deep Web (Derin İnternet, Dark Net) gerçek mi, yoksa bir uydurmadan mı ibaret? sorusu insanların aklını kurcalıyor. Haber siteleri ve Youtuberlar tarafından anlatılan bilgiler o kadar çok abartılıyor ki insanlar gerçek olduğuna inanamıyor ve abartısız, doğru bilgiye ulaşmak için çok çaba göstermek durumunda kalıyor.

Deep Web Gerçek Mi?

DarkNet’te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı
Deep Web Gerçek Mi?

Deep Web, normal web ortamı (Surface Web) ortamı kadar gerçektir. İnternetin, arama motorları tarafından ihtiyaç duyulsa bile indekslenemeyen kısmına “Deep Web” denir. Derin internetteki sunucular, web siteleri ve web sitesi içerikleri şifreleme yoluyla gizlenir.

Aynı şekilde Deep Web‘e giriş yapan kullanıcıların bilgileri de gizlenmektedir. Ancak ne içeriklerin ne de kullanıcıların tam anlamıyla gizliliği söz konusu değildir. Zira istendiğinde zorda olsa kullanıcı bilgileri ve içeriklere ulaşılabilmektedir.

Deep Web, internetin görünmeyen yüzüdür. Bu görünmeyen kısımda kötü içeriklerin oranının, normal internete oranla daha fazla olduğu aşikar. Derin internetin kötü kısmına Dark Web veya DarkNet denmektedir.

DarkNet’te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı
Deep Web Gerçek Mi?

Bu bölümü gerçek hayattaki yeraltı dünyası ile karşılaştırabilirsiniz. Değişen tek şey, bu görevleri yerine getirme aracıdır. Kötülük ve aşırılıkla uğraşan DarkNet‘in Deep Web’in %50′sini kapsadığı tahmin ediliyor. Deep Web’in bir kısmı sıradan İnternet’e benziyor. Şu anda oturum açmış olduğunuz Surface Web‘in bu normal bölümünde bilgilere erişebildiğiniz için, bu anlamda deep web‘e girmenin bir anlamı yoktur.

Derin internetin 8 katmanı olduğu ve bu katmanlara erişim için özel yazılım ve konfigürasyonların gerektiği bilinmektedir. Konu hakkında gerçek dışı olan şeyler ise bu ortamda bulunan içerikler hakkında atılıp tutulanlardır.

Deep Web Hakkında Yanlış Bilinenler

Deep Web Hakkında Yanlış Bilinenler

Derin internet ortamı hakkında yanlış ve eksik bilinenler aşağıda listelenmiştir;

  • Derin ağa giriş yaptıktan sonra tamamen anonim olacağı düşünülür. Halbuki bu teknik olarak mümkün değildir.
  • Derin internete giriş 40 takla atmak kadar zor olduğuna inanılır. Bazı katmanlara giriş için zorluk söz konusu ancak, yine de anormal seviyede bir zorluk yoktur.
  • Deep Web katmanları hakkında hiçbir kanıt olmadan atıp tutulur. Örneğin 5. katmana sadece süper kuantum bilgisayarla giriş yapılabildiği söylenir. İnternetin bir kısmını kendinize ait özel bölge olarak tahsis etmek mümkün. Ancak anlatıldığı gibi abartı seviyede bir koruma olmadığından, çok “özel” olduğu söylenemez.

İnsanların gizemli şeyleri merak etmesi normal. Önemli olan bu merak ettikleri konuda her denilene inanmamalarıdır. İnanacaklarsa da bir kanıt üzere inanmaları gerekir. Deep Web ortamına iki tık ile erişilmediği için insanlar çok merak ediyor.

DarkNet’te İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı
Deep Web Hakkında Yanlış Bilinenler

Bu merakın sonunda kötü şeylerle karşılaşma ihtimali büyük olduğundan uzak durulması doğru olanıdır. Gerçek hayatta yer altı dünyasını merak edip o ortama katılmıyorsanız, Deep Web’e (DarkNet kısmına) giriş yapmanıza da gerek yok denebilir.

İlginizi Çekebilir:

Dark Web’de İllegal Satış Yapan Bir Kişi, Fotoğraftaki Parmak İzinden Yakalandı

DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

Phishing Saldırısı Nedir? Nasıl Korunulur?

Dikkat Bilgisayarınızda Bu Uzantı Varsa Hemen Silin!

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.