Siber Sigorta Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Siber Güvenlik

Teknolojinin altın çağında yaşadığımız şu dönemlerde siber güvenlik en önemli noktalardan birisi haline dönüşmüş durumda. Her zaman her şeyin mümkün olabileceği bir ortam olarak anılan internet iyi ve yararlı yanlarının yanı sıra kötü ve zararlı yönleriyle de karşımıza çıkabiliyor. Özellikle ticari işletmeler için siber güvenlik bireysele oranla daha da mühim bir algıya dönüşüyor. Siber sigorta işte tam bu noktada devreye giren bir güvence türü olarak tanımlanabiliyor.

Gelişen teknoloji ve bu durumun getirileriyle beraber siber suçlarda ciddi artışlar yaşanmaya başladı. Bilhassa ticari işletmeler bu durumdan en çok etkilenen taraflar haline geldi. Keza oluşacak bir risk durumunda ciddi maddi kayıplar, veri kayıpları ve dolayısıyla şirketin tüm bilgilerinin sızdırılması gibi istenmeyen mağduriyetler sıradanlaştı. Siber sigorta nedir konusunda da tam bu noktada bir uzmanlık girişimi doğdu. Sigorta firmalarının özellikle ticari işletmeler için tasarladığı ancak bireysel olarak da değerlendirilebilecek bir poliçe türü karşımıza çıkmaya başladı.

Oluşabilecek veri ihlalleri, sızıntılar, fidye yazılımları, e-dolandırıcılık vakaları tümüyle bu sigorta türü kapsamında değerlendirildiği için alınan tedbirlerde de bunların tamamına yer veriliyor. Doğa Sigorta bilhassa ticari faaliyetleri hedef alan sigorta türleri alanında uzmanlaşmış yapısıyla farklı alternatifler sunmaya devam ediyor. Dolayısıyla internetten kaynaklanabilecek, bilgisayar korsanları tarafından yaratılabilecek tüm mağduriyetlerin telafisi için güvence vermeyi başarıyor.

Siber sigorta avantajları nelerdir diye merak edenlerin tüm şirket verilerinin, maddi ve veri kaynaklarının korunmasını, güvence altında tutulmasını sağlamasını mümkün kıldığını bilmesi gerekir. Bilgisayar korsanlarının her geçen gün yeni tekniklerle ağına düşürdüğü binlerce işletme bu sorunlarla boğuşuyor. Tam bu noktada ise işletmelerin yapabileceği pek bir şey kalmıyor. Veri kaybına göz yummak, fidye ödemeleri, itibar zedelenmesi ve ticari faaliyetleri etkileyen çok sayıda sonuçla karşılaşılması gayet doğallaşmış durumda. Bunun önüne geçmenin yolu ise tamamıyla güvence altına alınabilmesi adına sigortalanmasıdır.

İşletmeler için siber güvenlik sigortası bu faaliyetlerin tümünü kapsadığı için her koşulda zararı tazmin etmeyi mümkün hale getiriyor. Şirketin maddi kaybını sıfır noktasına indiriyor ve olası sorunlarda da maddi açıdan telafi şansı tanıyor. Ki şirketin ticari itibarının zedelenmesini engellemesi, veri kaybının önüne geçmesi gibi durumları da siber sigorta avantajları arasında önemli bir pozisyona koymak mümkündür.

Siber Sigorta Ne İşe Yarar?

Siber Sigorta

Siber sigorta nedir konusunu daha da genişlettiğimizde ne gibi problemlerin üstesinden gelindiğini daha net anlayabilmek mümkün oluyor. Öncelikli olarak bir şirketin hacklenmesi ya da hack girişimlerinde bulunulması ile beraber ciddi bir risk faktörünün içerisine düştüğü biliniyor. Olası bir veri kaybının ötesinde ele geçirilen verilerle oluşabilecek ihlaller mevcut müşterileriniz açısından ihlal yaratma potansiyeline sahip oluyor. Yani sadece şirketin ticari itibarı zedelenmiyor aynı zamanda bazı suç unsurları ortaya çıkabiliyor. Maddi kayıpların haricinde kalan bu standartlar ise çok daha büyük bir soruna evrilebiliyor.

Bunun yaşanmaması için siber sigorta her işletme için zorunluluk haline geliyor. Mevcut siber saldırıların sonucunda olası bir veri ihlali olması en büyük sorunların başında geliyor. Böyle bir durumda veri ihlaliyle ilişkili olarak ciddi para cezaları doğabiliyor. Veri ihlaline karşı yasal giderler sigorta kapsamında değerlendiriliyor. Yasal savunma ve kesilen ceza ile ilgili giderlerin tamamının da poliçe içerisinde olduğunu söylemek mümkün. Tüm bu sürecin yıpratıcı yönlerinden birisi olan adli durumları ise es geçmek mümkün değil.

Gerek müşterilerinizle gerekse saldırıyı gerçekleştirenlerle ilgili gerçekleşecek olan tüm mahkemeler yeni bir adli masrafla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Bunların tamamının da siber sigorta avantajları kapsamında karşılandığını vurgulamalıyız. Kişisel verilerle alakalı olarak poliçe kapsamına alınabilecek diğer maddeler ise kredi izleme ve kimlik hırsızlığı ile halkla ilişkiler giderleri olarak tanımlanabilir.

reklam

Doğa Sigorta bu alanda uzman bir yapıya sahip olduğundan ve tecrübesini ortaya koyduğundan bilgi güvenliği ve gizlilik sorumluluğu, ağ ihlali ve iş durması sonucu oluşacak zararlar dahilinde de poliçeleri genişletebiliyor. Bilgi güvenliği noktasında siber risk sorumluluğu tümüyle sigorta dahilinde oluyor. Yine online medya sorumluluğu üstleniliyor ve olası tüm masraflar karşılanabiliyor.

Siber sigorta avantajları nelerdir hususunda değinilebilecek belki de ne önemli kıstasların başında ise ağ ihlali ve bundan doğabilecek zararlar geliyor. Büyük ölçekli ticari işletmelerde anlık duraksamalar ve erişim problemleri bile çok ciddi miktarlarda maddi kayba yol açabiliyor. Siber ataklar sonucunda işin aksaması, verilerin kurtarılması ve tekrardan işler pozisyona getirilmesi, siber şantaj ve fidye yazılımları bu ana gruba dahil edilebiliyor. Aslında siber suçlar kapsamına giren ve kanunda yer alan tüm girişimleri bu noktada değerlendirmek ve poliçe teminatı olarak göstermek mümkündür.

Siber Sigorta Avantajları Nelerdir?

Siber Sigorta Avantajları

Teknik olarak bakıldığında diğer sigorta türlerine karşı çok daha gelişmiş bir ekip, donanım ve tecrübe gerektiği hemen anlaşılabiliyor. Siber sigorta bu yüzden pek çok firma tarafından sağlanan bir hizmet değil. Yalnızca tecrübesiyle yıllardır sigorta sektöründe önemli adımlar atan, öncü ve yenilikçi firmalar tarafından sunuluyor. Dolayısıyla Doğa Sigorta ilk tercihiniz olabileceği gibi uygun fiyatlarla bu hizmetten faydalanmanız için çeşitli fırsatlar yaratabiliyor.

Teminatlar direkt olarak sigorta kapsamını belirlediği için bunları kendiniz belirleyebiliyor ve buna bağlı olarak fiyatlandırma noktasında kendinize özel bir çizgi yaratabiliyorsunuz. İhtiyacınız olmayan bir sigorta teminatını poliçenize eklemenize gerek kalmıyor. Böyle bir özelleştirme şansı sunulması, toplamda 6 farklı güvenlik planıyla poliçenizin birbirinden farklı bütçelerle oluşturulabilmesi fark yaratan etkenler arasında bulunuyor.

Sigorta dahilinde olan siber suçlar gerçekleştiği takdirde tüm mali sorumluluk ve zarar tazmini şirket tarafından karşılanacağı için şirketinizin ticari itibari kesinlikle zarar görmüyor. Maddi olarak bir kaybın olmayışı ise işletmenizin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşıyor. Bir diğer taraftan ise veri kaybı yaşanmaması, kayıp yaşanılan verilerle alakalı hukuki süreçler olmaması adına büyük bir rahatlamaya sebebiyet verilebiliyor. Elbette ki güvenlik yazılımları geliştikçe siber sigorta nedir sorusunun karşılığı olan önlemleri aşabilecek yeni teknikler geliştirilebiliyor. Zaten bu yüzden anlık olarak her defasında daha güncel bir altyapı, daha nitelikli bir ekip ve her zaman sorunları çözen bir hizmet anlayışıyla karşılaşabiliyoruz.

Dolayısıyla tüm önlemlere rağmen siber saldırılara maruz kalınması ve bundan zarar edilmesi firmaların başına gelebilecek bir durumdur. Poliçeniz kapsamında zarara sebebiyet veren unsurun teminat gösterilmesiyle birlikte hızlı bir biçimde zararınızın tazmin edilmesi sağlanabilir. Sigorta şirketinin size sağlayacağı tazminat bedeli uğranabilecek zarar miktarı, şirketinizin konumu, sermayesi, cirosu gibi pek çok etkene göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kaldı ki siber sigorta avantajları nelerdir noktasında da bu detayların tümü poliçe hazırlanırken gündeme geliyor. Dolayısıyla her işletme için aynı ölçekten bahsetmek mümkün olmuyor. Bu nedenle her firmanın ihtiyaçlarını karşılamak adına farklı güvenlik aşamaları geliştiriliyor. Doğa Sigorta bunları altı farklı ana grupta toplayarak tercih edebileceğiniz hizmet seçeneklerine dönüştürüyor. Böylelikle asla siber suçlarla, siber korsanlarla ya da internet kaynaklı zararlarla karşılaşmayarak işletmenizi ileriye taşıyabiliyorsunuz. Bu tarz tatsızlıkların tümü sigorta poliçeniz kapsamında garanti altına alınıyor ve mağduriyetleriniz giderilmiş oluyor.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.