Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!

DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

Tarih:

Yazar:

DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

En yaygın siber saldırı türlerinden biri olan DDoS saldırısı, firma ve web sitelerinin canını yakabiliyor. Bu saldırıya karşı gerekli tedbirler alınmadığında ise sistemler tehlike altına giriyor.

DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır? Telefondan Mümkün mü?
DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

Bir DDoS saldırısında amaç, yükü sistem kapasitesinin üzerine yerleştirerek geçici veya kalıcı olarak devre dışı bırakmaktır. Bu saldırılar bir sunucuda veya tek bir web sitesinde organize edilebilir. Sunucunun güvenlik önlemleri zayıfsa, bazı donanımlar kalıcı olarak hasar görebilir.

İlginizi Çekebilir: PUBG Mobile Çöktü!!! Ağır DDoS Saldırılarına Dayanamadı

PUBG Mobile Çöktü!!! Ağır DDoS Saldırılarına Dayanamadı
DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

Bir web sitesi 1.000 kullanıcıyı idare edebilir ancak düzenleyen kişi 10.000 bot kullanıcısı gönderirse, sistem yavaşlayacak veya devre dışı bırakılacaktır. DDoS saldırısı sona erdikten sonra, sistem genellikle kaldığı yerden devam eder. Kaldığı yerden devam ediyor ancak yaşanan kesinti şirketi olumsuz etkileyebilir.

Saldırmanın amacı karşı tarafı uyarmak, ani kesinti nedeniyle psikolojik strese veya maddi kayba neden olmak olabilir. Bu saldırılardaki botlar, çoğunlukla bilgisayarlarına virüs bulaşmış kişilerdir. Yani insanlar farkına varmadan birine saldırdı ve saldırgan bu şekilde gizlendi.

DDoS Saldırısı Engelleme Yolları

DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır? Telefondan Mümkün mü?
DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

DDoS saldırılarını etkili bir şekilde engellemek son derece zordur. Bu nedenle DDoS saldırısı engelleme yöntemlerinin tamamı doğru bir şekilde uygulanmaya çalışılmalıdır. Aynı zamanda sistem ve ağ alanında uzman kişilerin anlık olarak güvenliği sağlaması gerekir. En ufak bir zafiyet ve gözden kaçan detay sistemin devre dışı kalmasına neden olabilmektedir.

Daha fazla oku: DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır? Telefondan Mümkün Mü?

DDoS saldırısı engelleme yöntemlerinden bazıları;

  • Saldırılardaki amaç sistem kapasitesinin üzerinde yük oluşturmak olduğundan, sistem kapasitesi arttırılarak geçici çözüm bulunabilir.
  • Sunucuları dünyanın dört bir yanına dağıtmanın saldırıların etkisini azalttığı bilinmektedir. Tek bir konum ve ağdaki sunucuyu devre dışı bırakmak kolaydır, çünkü hedef nettir. Farklı konumlara ve ağlara sunucuları dağıttığınızda, sisteme saldırı esnasında kullanıcıların en azından bir kısmının sisteme erişimi mümkün olabilir. Özellikle size gelen saldırı tek bir konumdan ise, saldırının gideceği uzak sunuculara etkisi az/yavaş olacaktır.
  • Ağ seviyesinde gerekli önlemlerin alınması.
  • Anti-DDoS ve güvenlik duvarı yazılımlarının kurulması. ( Bu aralar en meşhur ve çoğunluğun kullandığı Cloudflare’a burdan ulaşabilirsiniz.)
  • Anti-DDoS yazılımlarının istek/paket sınırı engellemesinden uzak durun. Çünkü istek/paket sınırı normal kullanıcıların girişini direkt engellemektedir. Bu saldırganın hedefine ulaşmasına anlamına gelir.
  • DDoS saldırısı koruma cihazı edinmek veya bu cihazı sağlayan firmalardan sunucu kiralamak.
  • İstek sınırı sebebiyle girişlerin kısıtlanması gibi durumların yaşanmaması için üst seviye uzman kişilerden destek almak gerekir.

Bu makale, rehberlik sağlamak için kısaca DDoS saldırılarını ve önleme yöntemlerini tanıtmaktadır. Bu basit bir saldırı olmadığından ve hasar ciddi olabileceğinden, daha derinlemesine teknik araştırma gereklidir, daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır? Telefondan Mümkün Mü?

PUBG Mobile Çöktü!!! Ağır DDoS Saldırılarına Dayanamadı

Phishing Saldırısı Nedir? Nasıl Korunulur?

İran ve Rusya, ABD Seçmen Kayıt Verilerini Çaldı

Kaynak

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.