Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

Uçakların Yüzlerce Yolcuyu Zehirlediği Bildirildi

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Uçakların Yüzlerce Yolcuyu Zehirlediği Bildirildi

Tehlikeli kimyasallar bir uçağın hava kaynağına sızarak pilotları, mürettebatı ve yolcuları zehirliyor. Bu sorun yıllarca halının altına süpürüldü.

Mekanik sorunlar ve sızıntılar havayı kirletebilir, motorlar aracılığıyla emildiği için uzun vadeli hastalıklara, ciddi beyin hasarına ve hatta ölüme yol açıyor. Bu ciddi bir sorundur.

Uçakların Yüzlerce Yolcuyu Zehirlediği Bildirildi

Uçakların Yüzlerce Yolcuyu Zehirlediği Bildirildi

LA Times pandemi öncesi zamanlarda, duman olaylarının ABD’de tüm havayollarında günde yaklaşık beş uçuşta gerçekleştiğini ve sorunun COVID-19‘un ortaya çıkmasıyla ortadan kalkmadığını tahmin ediyor.

Daha fazla oku: 5G Teknolojisinin Zararları | Tehlikenin Farkında Değilsin!

Yine de duman olayları hakkında büyük ölçekli çalışmalar yapılmadı fakat havayolları sorunu görmezden geliyor. Soruşturmaya göre Boeing, olası davalarda havayollarına karşı kullanılabileceğini savunarak hava kalitesi sensörleri kurmayı bile reddetti.

Kenara SüpürüldüSadece modern bir uçak olan Boeing 787 Dreamliner artık kabine bağlı havayı motorlardan almayan yeni bir hava dağıtım sistemi kullanıyor.

Sorunun bu kadar kolayca göz ardı edilebilmesinin bir nedeni de, çoğu durumda semptomların küçük olması ve jetlag semptomlarını yansıtmasıdır.

Yolcular genellikle hava kaynaklarının kirlendiğinin farkında değildir. Uzmanlar, duman olaylarının kokusuz olabileceğini ve maruz kalmanın en yaygın semptomlarından bazılarının baş ağrısı ve yorgunluk – jet lag‘lardan ayırt edilemeyeceğini söylüyor. Havayollarının, yolcuları duman olaylarından haberdar etme yükümlülüğü yoktur ve bazen yanıltıcı bilgiler vermişlerdir.

Havacılık kayıtlarıyla ilgili akademik bir araştırmaya göre koronavirüsten önceki dönemde ABD‘de günde yaklaşık beş uçuş bir duman olayı yaşadı. Ancak hiçbir devlet kurumu, duman olaylarını veya insanların ne sıklıkla hastalandığını takip etmez.

Hawaii uçağı duman zehirlenmesinden dolayı tahliye edildi

Pilotlar ve uçuş görevlileri, göz tahrişi ve öksürük gibi bir dizi sağlık probleminin yanı sıra daha ciddi uzun vadeli hastalıklar bildirdi: titreme, hafıza problemleri, beyin hasarı ve aylarca işten uzak tutan diğer hastalıklar.

Bilim adamları, sinir sistemine zarar verebilecek oldukça zehirli bir kimyasal olan trikresil fosfat içeren ısıtılmış jet motoru yağının solunmasından kaynaklanan tehlikeler konusunda uyardı. 

Isıtılmış yağ aynı zamanda akut olarak etkisiz hale getiren bir gaz olan karbon monoksit de üretebilir. Kongre tarafından zorunlu kılınan 2002 tarihli bir çalışma, tüm yolcu uçaklarında karbon monoksit sensörlerinin kullanılmasını tavsiye etti. Bugün çoğu ev bunlara sahip fakat uçaklarda yok.

İlginizi çekebilir: Bilim Adamları Kuantum Işınlanmasını Keşfetti

Kaynak: futurism.com/faulty-planes-reportedly-poisoned-passengers


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.