Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Bilim

Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı

,Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı

Bristol dinozoru olarak da bilinen Thecodontosaurus‘un beynini dijital olarak yeniden oluşturduktan sonra bilim adamları dinozorun nasıl yaşadığı konusunda yanıldıklarını öğrendi.

Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı

Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı

Bilim adamları fosiller aracılığıyla dinozorlar hakkında çok şey öğrendiler. Ekip beyni dijital olarak yeniden yapılandırmak için kafatasının içine bakarak işleri bir adım daha ileri götürdü ve onlara hayvanın yaşamına yeni bir bakış açısı kazandırdı.

Pazartesi yayınlanan araştırma içinde Linnean Society‘nin Zooloji Dergisi, bilim insanlarının yalnızca fiziksel yapıya dayalı bir tür hakkında çıkarımlar yapmak yerine yeni teknoloji geliştikçe bir konu hakkındaki anlayışlarını güncellemeleri gerektiğini gösterdi.

Geçmişi Güncellemek

Thecodontosaurus

Bristol Üniversitesi‘nden bir ekip, dinozor beyninin iyi korunmuş bir fosil içinde dinlendiği boşluğun ayrıntılı 3D taramalarını aldı. Bilim adamları uzun süre köpek büyüklüğündeki dinozorun dört ayak üzerinde yürüdüğünü ve akrabaları gibi Diplodocus ve Brontosaurus gibi yalnızca bitkilerle beslendiğini varsaydılar. Ancak beynin büyüklüğüne ve şekline göre bilim adamları şimdi Thecodontosaurus‘un iki ayak üzerinde yürüdüğünü ve bazen et yediğini varsayıyorlar.

Daha fazla oku: 3D Yazıcı İle Neler Yapılabilir?

Baş yazar ve Antonio Ballell “Thecodontosaurus’un beynine ilişkin analizimiz, bazıları oldukça şaşırtıcı olan birçok büyüleyici özelliği ortaya çıkardı” bir basın açıklamasında söyledi. “Daha sonraki akrabaları dört ayak üzerinde ağır ağır hareket ederken, bulgularımız bu türün iki ayak üzerinde yürüdüğünü ve ara sıra etobur olabildiklerini gösteriyor.”

İlginizi Çekebilir:  Apple Araba Üretecek! Apple, Hyundai İle Ortaklık Anlaşması İmzalayacak

Yeni tarama tekniği, bilim adamlarının uzun süredir engel olan bir kumbara gibi onu kırmadan fosili daha yakından incelemelerini sağladı.

Ballell, “Gerçek beyin çoktan gitmiş olsa da yazılım, geride bırakılan boşlukların boyutları aracılığıyla beyin ve iç kulak şeklini yeniden oluşturmamıza izin veriyor” dedi. “Thecodontosaurus‘un beyin kasası güzel bir şekilde korundu bu yüzden onu diğer dinozorlarla karşılaştırarak ortak özellikleri ve Thecodontosaurus‘a özgü bazı özellikleri belirledik.”

Araştırmanın yazarlarından Profesör Mike Benton şunları söyledi: “Yeni teknolojilerin, bu küçük dinozorun 200 milyon yıldan daha uzun bir süre önce nasıl yaşadığı hakkında daha fazla şey öğrenmemize nasıl izin verdiğini görmek harika.”

Thecodontosaurus üzerinde çalışmaya 1990 yılında başladık ve bu öğrencilerin yerel okullarda bilim hakkında konuşmaya gittiği bir sosyal yardım programı olan Bristol Dinozor Projesinin amblemi. Bristol’da böylesine önemli bir dinozorun çok iyi korunmuş fosillerine sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Thecodontosaurus‘un biyolojisinin birçok yönünü anlamamıza yardımcı oldu ancak bu tür hakkında henüz keşfedilmemiş birçok soru var. “

Bu araştırma Doğal Çevre Araştırma Konseyi (NERC), Leverhulme Trust ve Royal Society tarafından finanse edildi.

İlginizi Çekebilir: Bilim Adamları Görünmezlik Pelerini İcat Etti

Kaynak: futurism.com/scientists-digitally-reconstruct-dinosaur-brain

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

BUNLARA DA GÖZ ATIN


1 Yorum
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 ay önce

Ya dinozorlar yoksa

Bilim

CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir!

,

Yazar:

CIA'in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir!

CIA’nın sahip olduğu sınıflandırılmamış her dosya Tanımlanamayan uçan nesneler veya en azından ajansın sahip olduğunu kabul ettiği tüm dosyalar, kaldırılmış kayıtlarına erişmek için on yıllardır süren çabalar sayesinde artık çevrimiçi olarak erişilebilir durumda.

CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir

CIA'nın Sınıflandırılmamış UFO Belgeleri Artık Tümü Çevrimiçi Olarak Erişilebilir
CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir

COVID-19 çok amaçlı yasa tasarısı sayesinde hükümetin resmi UFO raporunun altı aydan daha kısa bir süre içinde gelmesi beklentisiyle artık UFO‘larla ilgili halka açık tüm CIA belgelerini indirebilirsiniz. 

Veritabanı, Black Vault‘un kurucusu John Greenewald Jr.‘ın tutku projesidir. Onlarca yıldır UAP kayıtlarını yayınlaması için CIA‘ya dava açtığını söyleniyor.

Greenewald, “Yaklaşık 20 yıl önce, CIA‘de yayınlanan ek UFO kayıtlarını almak için yıllarca savaştım” dedi. Diş çekmek gibiydi! Bunu denemek için onlarla birlikte dolaştım, sonunda başardım. Birkaç bin sayfalık büyük bir kutu aldım ve bunları her seferinde tek sayfada taramak zorunda kaldım.”

Ancak 2020’nin ortasında CIA, Greenewald’ın erişim için mücadele ettiği yeni ve eski UAP kayıtlarının bir arşivini kullanıma sunduğunda işler daha da kolaylaştı.

İlginizi Çekebilir:  Çin, COVID Kökenini Araştıran DSÖ Ekibine Erişimi Reddetti

Kamu Erişim

ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor
CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir

Kayıtlar arasında bazı tuhaf ve eğlenceli hikayeler var. gizemli patlamalar ve sözde temas ama Greenewald veri tabanını kamusal öneme sahip bir konu olarak çerçevelendiriyor. Greenewald, insanlar uzaylılara inansın ya da inanmasın, konuyu doğrudan CIA‘nın ağzından okuyabilmeleri gerektiğini söylüyor.

Greenewald, düşüşteki en ilginç belgelerden birinin Bilim ve Teknoloji Müdür Yardımcısının 1970’lerde bir UFO hakkında bazı bilgilerin elden teslim edilmesini içerdiğini söyledi . 

FOIA yasalarına göre sınıflandırılan ilk UFO bilgileri 1970’lerde ve 1980’lerin başında geldi. Bundan sonra Greenewald, dünya dışı olaylarla ilgili olarak hükümetten bilgi almanın son derece zor olduğunu söyledi. 

“Açık ve basit, halkın bilmeye hakkı var!” Greenewald dedi. “Yaklaşık 25 yıl önce 15 yaşında araştırmaya başladığımda, bu konuda bir şeyler olduğunu biliyordum. Viral internet aldatmacaları yüzünden değil. 

Size kim olduğunu söyleyemediğim arka kapı toplantıları yüzünden değil, ama söz veriyorum akıllara durgunluk veren bilgiler. Hayır, hiçbiri. Doğrudan CIA‘dan aldığım kanıt yüzündendi.

İlginizi çekebilir: Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Kaynak: futurism.com/cia-ufo-documents-available-online

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Bilim

Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

,

Yazar:

Bir Girişim Bu Yıl Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Maryland merkezli biyoteknoloji şirketi United Therapeutics, genetiği değiştirilmiş domuzlardan insanlara organ nakline başlamayı planlıyor.

Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmak Planlanıyor

United Therapeutics’in yan kuruluşu Revivicor‘un CEO’su, “önümüzdeki bir veya iki yıl içinde insanlarla tanışmak istiyoruz” dedi.

Amaç hayat kurtaran organ nakli talebinin bir kısmını karşılamaktır. Her gün, nakil için bekleme listesinde olan 17 Amerikalı ölüyor. ABD Sağlık Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi’ne göre.

Bilim adamları 10 yıllardır, diğer türlerden alınan organların, ksenotransplantasyon olarak bilinen, insanlarda hatalı olanların yerini almak için kullanılabileceğinden umutluydu. Ancak hayvan organları, insanlara nakledildiğinde ani ve şiddetli bağışıklık reaksiyonlarını tetikler. 1984’teki ünlü bir vakada, Kaliforniya’da “Bebek Fae” olarak bilinen bir bebek, babundan bir kalp aldı ancak vücudu organı reddettiğinde bir aydan kısa bir süre sonra öldü.

Revivicor‘daki bilim adamları, 2003 yılında bu bağışıklık reddini engellemek için ilk adımları attılar, domuzlarda alfa gal olarak bilinen bir şekeri yapan bir geni yok etti. Domuz hücrelerinin yüzeyinde bulunan bu şekerin hastalarda reddedilme nedeni olduğuna inanılıyor. 

Ayares, “Bir kalpte veya böbrekte ksenotransplantta göreceğiniz hiperakut red denen erken reddinin çoğu, o alfa-gal şekere karşı insan bağışıklık tepkisinden kaynaklanıyor” dedi.

Yıllar sonra araştırmacılar, insanların yediği diğer hayvanlarda bulunan bu şekerin de nadir görülen kırmızı et alerjisinden sorumlu olduğunu keşfettiler. 

Alfa gal sendromu olarak bilinen bu durum, genellikle bir Yalnız Yıldız kene birini ısırdığında ve kişinin vücuduna alfa gal ilettiğinde başlar. Bu, daha sonra sığır eti, domuz eti ve kuzu eti gibi kırmızı ete alerjik reaksiyon üreten bir bağışıklık tepkisini tetikler.

İlginizi Çekebilir:  Apple Araba Üretecek! Apple, Hyundai İle Ortaklık Anlaşması İmzalayacak
Alfa gal

Ancak Ayares, “GM domuz eti üretmek yerine şirketin çabalarını sınırsız organ tedariki yaratmaya odaklıyor” dedi.

Şimdiye kadar, şirketin mevcut test domuzu on genomik modifikasyona sahip ve yakında yapılacak klinik deneylerin bir parçası olacak.

İlerlemelere rağmen, insan hastalarda domuzların organlarını kullanmanın fizibilitesi hakkında – ahlaki ikilemlerden bahsetmiyorum bile – birçok soru var.

Ancak Ayares, United Therapeutics‘in yakın zamanda alerjisiz domuz eti üretmeye başlamayı planlamadığını söyledi. Bunun yerine FDA onayını, insan organ donörleri olarak kullanılabilecek daha kapsamlı şekilde genetiği değiştirilmiş domuzlara doğru bir adım olarak görüyor.

ABD‘deki organ nakli sayısı 2019‘da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, çoğu insan hala zamanında organ nakli yapamıyor. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına göre Amerika Birleşik Devletleri’nde 109.000‘den fazla hasta şu anda bir organ almayı bekliyor.

Alfa gal sendromlu kişiler ise, alerjisiz domuz eti için biraz daha beklemek zorunda kalabilir. Ayares, United Therapeutics’in GalSafe domuzlarından domuz eti geliştirme ve pazarlamayla doğrudan ilgilenmeyeceğini, ancak eti müşterilere ulaştıracak üçüncü taraf bir distribütör bulmakla ilgilendiğini söyledi.

Domuz organlarını insanlara nakletmek şüphesiz riskli olacaktır ancak işe yararsa, nakil hastaları için yıllarca süren beklemeyi sona erdirebilir ve potansiyel olarak hayat kurtarabilir.

İlginizi Çekebilir

2 Adımda Telefon Kameranızı Termal Kameraya Çevirin

İngiltere 2 Kilometre Üzerinde Yolculuk Yapabilen Casus Dronları Tanıttı

Marriott Milyonları Vuran Veri İhlali Nedeniyle 18,4 Milyon Sterlin Para Cezasına Çarptırıldı

Kaynak: futurism.com/startup-planning-pig-to-human-organ-transplants-this-year

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook ● Instagram ● Twitter ● Google News ● Kayıt Ol ● Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Popüler