Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı

Bristol dinozoru olarak da bilinen Thecodontosaurus‘un beynini dijital olarak yeniden oluşturduktan sonra bilim adamları dinozorun nasıl yaşadığı konusunda yanıldıklarını öğrendi.

Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı

Bilim Adamları Dinozor Beynini Dijital Olarak Yeniden Yapılandırdı

Bilim adamları fosiller aracılığıyla dinozorlar hakkında çok şey öğrendiler. Ekip beyni dijital olarak yeniden yapılandırmak için kafatasının içine bakarak işleri bir adım daha ileri götürdü ve onlara hayvanın yaşamına yeni bir bakış açısı kazandırdı.

Pazartesi yayınlanan araştırma içinde Linnean Society‘nin Zooloji Dergisi, bilim insanlarının yalnızca fiziksel yapıya dayalı bir tür hakkında çıkarımlar yapmak yerine yeni teknoloji geliştikçe bir konu hakkındaki anlayışlarını güncellemeleri gerektiğini gösterdi.

Geçmişi Güncellemek

Thecodontosaurus

Bristol Üniversitesi‘nden bir ekip, dinozor beyninin iyi korunmuş bir fosil içinde dinlendiği boşluğun ayrıntılı 3D taramalarını aldı. Bilim adamları uzun süre köpek büyüklüğündeki dinozorun dört ayak üzerinde yürüdüğünü ve akrabaları gibi Diplodocus ve Brontosaurus gibi yalnızca bitkilerle beslendiğini varsaydılar. Ancak beynin büyüklüğüne ve şekline göre bilim adamları şimdi Thecodontosaurus‘un iki ayak üzerinde yürüdüğünü ve bazen et yediğini varsayıyorlar.

Daha fazla oku: 3D Yazıcı İle Neler Yapılabilir?

Baş yazar ve Antonio Ballell “Thecodontosaurus’un beynine ilişkin analizimiz, bazıları oldukça şaşırtıcı olan birçok büyüleyici özelliği ortaya çıkardı” bir basın açıklamasında söyledi. “Daha sonraki akrabaları dört ayak üzerinde ağır ağır hareket ederken, bulgularımız bu türün iki ayak üzerinde yürüdüğünü ve ara sıra etobur olabildiklerini gösteriyor.”

Yeni tarama tekniği, bilim adamlarının uzun süredir engel olan bir kumbara gibi onu kırmadan fosili daha yakından incelemelerini sağladı.

Ballell, “Gerçek beyin çoktan gitmiş olsa da yazılım, geride bırakılan boşlukların boyutları aracılığıyla beyin ve iç kulak şeklini yeniden oluşturmamıza izin veriyor” dedi. “Thecodontosaurus‘un beyin kasası güzel bir şekilde korundu bu yüzden onu diğer dinozorlarla karşılaştırarak ortak özellikleri ve Thecodontosaurus‘a özgü bazı özellikleri belirledik.”

reklam

Araştırmanın yazarlarından Profesör Mike Benton şunları söyledi: “Yeni teknolojilerin, bu küçük dinozorun 200 milyon yıldan daha uzun bir süre önce nasıl yaşadığı hakkında daha fazla şey öğrenmemize nasıl izin verdiğini görmek harika.”

Thecodontosaurus üzerinde çalışmaya 1990 yılında başladık ve bu öğrencilerin yerel okullarda bilim hakkında konuşmaya gittiği bir sosyal yardım programı olan Bristol Dinozor Projesinin amblemi. Bristol’da böylesine önemli bir dinozorun çok iyi korunmuş fosillerine sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Thecodontosaurus‘un biyolojisinin birçok yönünü anlamamıza yardımcı oldu ancak bu tür hakkında henüz keşfedilmemiş birçok soru var. “

Bu araştırma Doğal Çevre Araştırma Konseyi (NERC), Leverhulme Trust ve Royal Society tarafından finanse edildi.

İlginizi Çekebilir: Bilim Adamları Görünmezlik Pelerini İcat Etti

Kaynak: futurism.com/scientists-digitally-reconstruct-dinosaur-brain


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Avatar for Anonim

    Anonim

    15 Aralık 2020 19:48

    Ya dinozorlar yoksa

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.