NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor | Hypasos
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!


Bilim

NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

,NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

ABD uzay ajansı NASA, Perşembe günü dört şirkete, özel sektör tarafından uzay kaynaklarının gelecekteki kullanımı için bir emsal oluşturmayı amaçlayan, 1 ila 15.000 ABD Doları arasında en düşük fiyatlarla ay örnekleri toplamak için sözleşmeler verdi.

NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

NASA, 2024'e Kadar Ay'a Astronotların İniş Yapamayacağını Kabul Etti
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

NASA’nın Ticari Uzay Uçuşu Bölümü yöneticisi Phil McAlister, “Ay regolitini dört şirketten toplam 25.001 $ ‘a satın alabilmemizin şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kontratlar 1$ ‘a Kolorado’daki Lunar Outpost of Golden ile; 5.000$ ‘a ispace Japan of Tokyo; 5.000$ ‘a ispace Europe of Luxembourg; ve Masten Space Systems of Mojave, California, 15.000$ ‘a.

NASA, 2024'e Kadar Ay'a Astronotların İniş Yapamayacağını Kabul Etti
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

Şirketler, koleksiyonu 2022 ve 2023’te Ay’a yapılacak önceden planlanmış insansız görevler sırasında gerçekleştirmeyi planlıyor.

Firmalar, Ay’dan regolit olarak bilinen az miktarda ay toprağı toplayacak ve koleksiyonun ve toplanan malzemenin görüntülerini NASA’ya sağlayacak.

Ay toprağının mülkiyeti daha sonra NASA’ya devredilecek ve “NASA’nın Artemis programı kapsamında ajansın kullanımı için tek mülkü” olacak.

NASA Ay'a Nükleer Reaktör Kuracak Birini Arıyor
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

Artemis programı kapsamında NASA, 2024 yılına kadar Ay’a bir erkek ve bir kadın indirmeyi ve sürdürülebilir keşif ve nihai bir Mars görevi için zemin hazırlamayı planlıyor.

NASA’nın uluslararası ve kurumlar arası ilişkiler müdür yardımcısı Mike Gold, “Emsal, bugün yaptığımız işin çok önemli bir parçası,” dedi.

Özel sektör kuruluşlarının bu kaynakları çıkarabileceği, alabileceği emsali oluşturmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz , ancak NASA bunları yalnızca NASA’nın faaliyetlerini değil, aynı zamanda tamamen yeni dinamik bir kamu ve özel geliştirme ve keşif çağı için de satın alabilir ve kullanabilir. Ay, Altın” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Jack Ma (Alibaba'nın Kurucusu) Öldü Mü? Jack Ma Nerede?
NASA Ay'a Nükleer Reaktör Kuracak Birini Arıyor
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

“Kendi suyumuzu, havamızı ve hatta yakıtımızı üretmeyi öğrenmeliyiz” dedi. “Arazi dışında yaşamak, hayranlık uyandıran bilim ve benzeri görülmemiş keşiflerle sonuçlanacak iddialı keşif faaliyetlerini mümkün kılacaktır.”

Ay’da öğrenilen herhangi bir ders, nihai Mars görevi için çok önemli olacaktır.

Gold, “Mars’taki insan görevi, Ay operasyonlarımızdan daha da zorlu ve zorlu olacak, bu yüzden Ay’daki deneyimlerimizden ders almak ve bu dersleri Mars’a uygulamak çok önemli,” dedi.

Yaklaşan Görev İnsan Kalıntılarını Ay'a Uçuracak
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

“Çıkarabileceğinizi, kaynakları kullanabileceğinizi ve bu faaliyetleri Dış Uzay Antlaşması’na tam uyum içinde yürüteceğimizi açıkça göstermek istiyoruz” dedi. “Önemli olan emsal bu. Amerika’nın sadece teknolojide değil, politikada da liderlik etmesi önemlidir.”

Amerika Birleşik Devletleri üzerinde uluslararası konsensüs bulunmuyor çünkü emsal kurmak için çabalıyor mülkiyet hakları içinde uzay ve Çin ve Rusya bu konuda ABD ile bir anlayış ulaşmamıştır.

1967 Dış Uzay Antlaşması belirsizdir ancak dış uzayın “egemenlik iddiasıyla, kullanım veya işgal yoluyla veya başka yollarla ulusal el koymaya tabi olmadığını” kabul eder.

İlginizi Çekebilir

Çin “Yapay Güneş” Füzyon Reaktörüne Güç Verdi

Avustralya’da Ada Satın Alan Çinli Şirket Avustralyalıların Oraya Girmesini Yasakladı

Amazon Çalışanlarına 500 Milyon Dolarlık Tatil İkramiyesi Verdi

Politikacılar Jeff Bezos’un Vergi Kaçırdığını Öne Sürdü

ABD Eyaletleri Facebook’a Dava Açmayı Planlıyor

Kaynak: phys.org/news/2020-12-nasa-moon.html

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook  ●  Instagram  ●  Twitter  ●  Google News  ●  Kayıt Ol  ●  Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

BUNLARA DA GÖZ ATIN


Yorum Yapmak İçin Tıklayın
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bilim

CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir!

,

Yazar:

CIA'in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir!

CIA’nın sahip olduğu sınıflandırılmamış her dosya Tanımlanamayan uçan nesneler veya en azından ajansın sahip olduğunu kabul ettiği tüm dosyalar, kaldırılmış kayıtlarına erişmek için on yıllardır süren çabalar sayesinde artık çevrimiçi olarak erişilebilir durumda.

CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir

CIA'nın Sınıflandırılmamış UFO Belgeleri Artık Tümü Çevrimiçi Olarak Erişilebilir
CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir

COVID-19 çok amaçlı yasa tasarısı sayesinde hükümetin resmi UFO raporunun altı aydan daha kısa bir süre içinde gelmesi beklentisiyle artık UFO‘larla ilgili halka açık tüm CIA belgelerini indirebilirsiniz. 

Veritabanı, Black Vault‘un kurucusu John Greenewald Jr.‘ın tutku projesidir. Onlarca yıldır UAP kayıtlarını yayınlaması için CIA‘ya dava açtığını söyleniyor.

Greenewald, “Yaklaşık 20 yıl önce, CIA‘de yayınlanan ek UFO kayıtlarını almak için yıllarca savaştım” dedi. Diş çekmek gibiydi! Bunu denemek için onlarla birlikte dolaştım, sonunda başardım. Birkaç bin sayfalık büyük bir kutu aldım ve bunları her seferinde tek sayfada taramak zorunda kaldım.”

Ancak 2020’nin ortasında CIA, Greenewald’ın erişim için mücadele ettiği yeni ve eski UAP kayıtlarının bir arşivini kullanıma sunduğunda işler daha da kolaylaştı.

İlginizi Çekebilir:  İngiltere 2 Kilometre Üzerinde Yolculuk Yapabilen Casus Dronları Tanıttı

Kamu Erişim

ABD Ordusu Uygulamalardan İnsanların Konum Verilerini Satın Alıyor
CIA’in UFO Belgeleri Artık Çevrimiçi Olarak Erişilebilir

Kayıtlar arasında bazı tuhaf ve eğlenceli hikayeler var. gizemli patlamalar ve sözde temas ama Greenewald veri tabanını kamusal öneme sahip bir konu olarak çerçevelendiriyor. Greenewald, insanlar uzaylılara inansın ya da inanmasın, konuyu doğrudan CIA‘nın ağzından okuyabilmeleri gerektiğini söylüyor.

Greenewald, düşüşteki en ilginç belgelerden birinin Bilim ve Teknoloji Müdür Yardımcısının 1970’lerde bir UFO hakkında bazı bilgilerin elden teslim edilmesini içerdiğini söyledi . 

FOIA yasalarına göre sınıflandırılan ilk UFO bilgileri 1970’lerde ve 1980’lerin başında geldi. Bundan sonra Greenewald, dünya dışı olaylarla ilgili olarak hükümetten bilgi almanın son derece zor olduğunu söyledi. 

“Açık ve basit, halkın bilmeye hakkı var!” Greenewald dedi. “Yaklaşık 25 yıl önce 15 yaşında araştırmaya başladığımda, bu konuda bir şeyler olduğunu biliyordum. Viral internet aldatmacaları yüzünden değil. 

Size kim olduğunu söyleyemediğim arka kapı toplantıları yüzünden değil, ama söz veriyorum akıllara durgunluk veren bilgiler. Hayır, hiçbiri. Doğrudan CIA‘dan aldığım kanıt yüzündendi.

İlginizi çekebilir: Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Kaynak: futurism.com/cia-ufo-documents-available-online

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook  ●  Instagram  ●  Twitter  ●  Google News  ●  Kayıt Ol  ●  Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Bilim

Bir Girişim Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

,

Yazar:

Bir Girişim Bu Yıl Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmayı Planlıyor

Maryland merkezli biyoteknoloji şirketi United Therapeutics, genetiği değiştirilmiş domuzlardan insanlara organ nakline başlamayı planlıyor.

Domuzdan İnsana Organ Nakli Yapmak Planlanıyor

United Therapeutics’in yan kuruluşu Revivicor‘un CEO’su, “önümüzdeki bir veya iki yıl içinde insanlarla tanışmak istiyoruz” dedi.

Amaç hayat kurtaran organ nakli talebinin bir kısmını karşılamaktır. Her gün, nakil için bekleme listesinde olan 17 Amerikalı ölüyor. ABD Sağlık Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi’ne göre.

Bilim adamları 10 yıllardır, diğer türlerden alınan organların, ksenotransplantasyon olarak bilinen, insanlarda hatalı olanların yerini almak için kullanılabileceğinden umutluydu. Ancak hayvan organları, insanlara nakledildiğinde ani ve şiddetli bağışıklık reaksiyonlarını tetikler. 1984’teki ünlü bir vakada, Kaliforniya’da “Bebek Fae” olarak bilinen bir bebek, babundan bir kalp aldı ancak vücudu organı reddettiğinde bir aydan kısa bir süre sonra öldü.

Revivicor‘daki bilim adamları, 2003 yılında bu bağışıklık reddini engellemek için ilk adımları attılar, domuzlarda alfa gal olarak bilinen bir şekeri yapan bir geni yok etti. Domuz hücrelerinin yüzeyinde bulunan bu şekerin hastalarda reddedilme nedeni olduğuna inanılıyor. 

Ayares, “Bir kalpte veya böbrekte ksenotransplantta göreceğiniz hiperakut red denen erken reddinin çoğu, o alfa-gal şekere karşı insan bağışıklık tepkisinden kaynaklanıyor” dedi.

Yıllar sonra araştırmacılar, insanların yediği diğer hayvanlarda bulunan bu şekerin de nadir görülen kırmızı et alerjisinden sorumlu olduğunu keşfettiler. 

Alfa gal sendromu olarak bilinen bu durum, genellikle bir Yalnız Yıldız kene birini ısırdığında ve kişinin vücuduna alfa gal ilettiğinde başlar. Bu, daha sonra sığır eti, domuz eti ve kuzu eti gibi kırmızı ete alerjik reaksiyon üreten bir bağışıklık tepkisini tetikler.

İlginizi Çekebilir:  Türk Hackerlar Çinli Aşı Üreticisi Sinovac'in Sitesine Doğu Türkistan Bayrağı Koydu
Alfa gal

Ancak Ayares, “GM domuz eti üretmek yerine şirketin çabalarını sınırsız organ tedariki yaratmaya odaklıyor” dedi.

Şimdiye kadar, şirketin mevcut test domuzu on genomik modifikasyona sahip ve yakında yapılacak klinik deneylerin bir parçası olacak.

İlerlemelere rağmen, insan hastalarda domuzların organlarını kullanmanın fizibilitesi hakkında – ahlaki ikilemlerden bahsetmiyorum bile – birçok soru var.

Ancak Ayares, United Therapeutics‘in yakın zamanda alerjisiz domuz eti üretmeye başlamayı planlamadığını söyledi. Bunun yerine FDA onayını, insan organ donörleri olarak kullanılabilecek daha kapsamlı şekilde genetiği değiştirilmiş domuzlara doğru bir adım olarak görüyor.

ABD‘deki organ nakli sayısı 2019‘da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, çoğu insan hala zamanında organ nakli yapamıyor. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına göre Amerika Birleşik Devletleri’nde 109.000‘den fazla hasta şu anda bir organ almayı bekliyor.

Alfa gal sendromlu kişiler ise, alerjisiz domuz eti için biraz daha beklemek zorunda kalabilir. Ayares, United Therapeutics’in GalSafe domuzlarından domuz eti geliştirme ve pazarlamayla doğrudan ilgilenmeyeceğini, ancak eti müşterilere ulaştıracak üçüncü taraf bir distribütör bulmakla ilgilendiğini söyledi.

Domuz organlarını insanlara nakletmek şüphesiz riskli olacaktır ancak işe yararsa, nakil hastaları için yıllarca süren beklemeyi sona erdirebilir ve potansiyel olarak hayat kurtarabilir.

İlginizi Çekebilir

2 Adımda Telefon Kameranızı Termal Kameraya Çevirin

İngiltere 2 Kilometre Üzerinde Yolculuk Yapabilen Casus Dronları Tanıttı

Marriott Milyonları Vuran Veri İhlali Nedeniyle 18,4 Milyon Sterlin Para Cezasına Çarptırıldı

Kaynak: futurism.com/startup-planning-pig-to-human-organ-transplants-this-year

Sorunuz olursa yorumlar kısmında belirtin

Bizi Takip Edin
Facebook  ●  Instagram  ●  Twitter  ●  Google News  ●  Kayıt Ol  ●  Yazar Olmak İster Misiniz?

E-mail Haber Bültenine Abone Ol

Okumaya Devam Et

Popüler