NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

ABD uzay ajansı NASA, Perşembe günü dört şirkete, özel sektör tarafından uzay kaynaklarının gelecekteki kullanımı için bir emsal oluşturmayı amaçlayan, 1 ila 15.000 ABD Doları arasında en düşük fiyatlarla ay örnekleri toplamak için sözleşmeler verdi.

NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

NASA, 2024'e Kadar Ay'a Astronotların İniş Yapamayacağını Kabul Etti
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

NASA’nın Ticari Uzay Uçuşu Bölümü yöneticisi Phil McAlister, “Ay regolitini dört şirketten toplam 25.001 $ ‘a satın alabilmemizin şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kontratlar 1$ ‘a Kolorado’daki Lunar Outpost of Golden ile; 5.000$ ‘a ispace Japan of Tokyo; 5.000$ ‘a ispace Europe of Luxembourg; ve Masten Space Systems of Mojave, California, 15.000$ ‘a.

NASA, 2024'e Kadar Ay'a Astronotların İniş Yapamayacağını Kabul Etti
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

Şirketler, koleksiyonu 2022 ve 2023’te Ay’a yapılacak önceden planlanmış insansız görevler sırasında gerçekleştirmeyi planlıyor.

Firmalar, Ay’dan regolit olarak bilinen az miktarda ay toprağı toplayacak ve koleksiyonun ve toplanan malzemenin görüntülerini NASA’ya sağlayacak.

Ay toprağının mülkiyeti daha sonra NASA’ya devredilecek ve “NASA’nın Artemis programı kapsamında ajansın kullanımı için tek mülkü” olacak.

NASA Ay'a Nükleer Reaktör Kuracak Birini Arıyor
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

Artemis programı kapsamında NASA, 2024 yılına kadar Ay’a bir erkek ve bir kadın indirmeyi ve sürdürülebilir keşif ve nihai bir Mars görevi için zemin hazırlamayı planlıyor.

NASA’nın uluslararası ve kurumlar arası ilişkiler müdür yardımcısı Mike Gold, “Emsal, bugün yaptığımız işin çok önemli bir parçası,” dedi.

reklam

Özel sektör kuruluşlarının bu kaynakları çıkarabileceği, alabileceği emsali oluşturmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz , ancak NASA bunları yalnızca NASA’nın faaliyetlerini değil, aynı zamanda tamamen yeni dinamik bir kamu ve özel geliştirme ve keşif çağı için de satın alabilir ve kullanabilir. Ay, Altın” dedi.

NASA Ay'a Nükleer Reaktör Kuracak Birini Arıyor
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

“Kendi suyumuzu, havamızı ve hatta yakıtımızı üretmeyi öğrenmeliyiz” dedi. “Arazi dışında yaşamak, hayranlık uyandıran bilim ve benzeri görülmemiş keşiflerle sonuçlanacak iddialı keşif faaliyetlerini mümkün kılacaktır.”

Ay’da öğrenilen herhangi bir ders, nihai Mars görevi için çok önemli olacaktır.

Gold, “Mars’taki insan görevi, Ay operasyonlarımızdan daha da zorlu ve zorlu olacak, bu yüzden Ay’daki deneyimlerimizden ders almak ve bu dersleri Mars’a uygulamak çok önemli,” dedi.

Yaklaşan Görev İnsan Kalıntılarını Ay'a Uçuracak
NASA 1 Dolara Ay Tozu Satın Alıyor

“Çıkarabileceğinizi, kaynakları kullanabileceğinizi ve bu faaliyetleri Dış Uzay Antlaşması’na tam uyum içinde yürüteceğimizi açıkça göstermek istiyoruz” dedi. “Önemli olan emsal bu. Amerika’nın sadece teknolojide değil, politikada da liderlik etmesi önemlidir.”

Amerika Birleşik Devletleri üzerinde uluslararası konsensüs bulunmuyor çünkü emsal kurmak için çabalıyor mülkiyet hakları içinde uzay ve Çin ve Rusya bu konuda ABD ile bir anlayış ulaşmamıştır.

1967 Dış Uzay Antlaşması belirsizdir ancak dış uzayın “egemenlik iddiasıyla, kullanım veya işgal yoluyla veya başka yollarla ulusal el koymaya tabi olmadığını” kabul eder.

İlginizi Çekebilir

Çin “Yapay Güneş” Füzyon Reaktörüne Güç Verdi

Avustralya’da Ada Satın Alan Çinli Şirket Avustralyalıların Oraya Girmesini Yasakladı

Amazon Çalışanlarına 500 Milyon Dolarlık Tatil İkramiyesi Verdi

reklam

Politikacılar Jeff Bezos’un Vergi Kaçırdığını Öne Sürdü

ABD Eyaletleri Facebook’a Dava Açmayı Planlıyor

Kaynak: phys.org/news/2020-12-nasa-moon.html


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Avatar for dağ

  dağ

  29 Ocak 2021 18:30

  Bizde Ay tozu ne arasın

 2. Avatar for Şahin k

  Şahin k

  30 Ocak 2021 21:02

  Ay tozu yerine beyaz kum satsak?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.