Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
eTail.com.tr

Politikacılar Jeff Bezos’un Vergi Kaçırdığını Öne Sürdü

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Politikacılar Jeff Bezos'un Vergi Kaçırdığını Öne Sürdü

34 ülkeden dört yüzden fazla politikacı, dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos‘a işçi ücretlerini artırması ve daha fazla vergi ödemesi için baskı yapıyor.

Politikacılar Jeff Bezos’un Vergi Kaçırdığını Öne Sürdü

Dünya çapında 400 politikacı, daha fazla vergi ödemek ve ücretleri artırmak için Amazon CEO'su Jeff Bezos'u yazdı
Politikacılar Jeff Bezos’un Vergi Kaçırdığını Öne Sürdü

Politikacılar, Amazon‘un işçilere, toplumlara ve devletlere olan borçlarından kaçtığını ve ödemediğini söyledi.

Politikacılar, 56 yaşındaki Jeff Bezos‘un özellikle koronavirüs salgını sırasında, alışveriş yapanların çevrimiçi satın alma işlemlerini artırmasıyla servetini önemli ölçüde artırdığını belirtti.

Amazon‘un tüm depolarda çalışanların ücretlerini artırması, daha fazla vergi ödemesi ve 2030’a kadar sıfır emisyon taahhüt etmesini istiyorlar. Amazon‘un karbon ayak izinin “dünya ülkelerinin üçte ikisinden fazla” olduğunu iddia ediyorlar.

Amazon'da Grevler Durmuyor, Tam Zamanlı Çalıştırmaya Devam Ediyor
Politikacılar Jeff Bezos’un Vergi Kaçırdığını Öne Sürdü

Rapora göre mektupta, “Küresel vergiden kaçarak, sağlık, eğitim, barınma, sosyal güvenlik ve altyapı kamu hizmetlerine zarar veriyorsunuz” diyor.

Ayrıca Amazon‘dan, müşterilerinin verilerinin gizliliği ve kullanımı konusunda şeffaflık sağlaması için çağrıda bulundular.

Rapora göre Amazon‘un çalışanları “tehlikeli çalışma koşullarına giriyor, maaşlarında çok az artış var.”

Mektubu imzalayanlar arasında ABD‘li kongre kadınları İlhan Omar ve Rashida Tlaib, Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Heidi Hautala ve Birleşik Krallık’tan bir kaç milletvekili bulunuyor. Diğerleri arasında Türkiye, Fransa ve Yunanistan’dan liderler var.

Amazon Çalışanlarına 500 Milyon Dolarlık Tatil İkramiyesi Verdi
Politikacılar Jeff Bezos’un Vergi Kaçırdığını Öne Sürdü

Amazon, son zamanlarda çalışanlardan artan eleştirilerle karşı karşıya.

“Virüs yükseldikçe, giderek daha fazla sipariş alıyoruz ve Amazon bizden insanlık dışı ücretlerle çalışmamızı bekliyor, Courtenay Brown, New Jersey’de bir Amazon Fresh depo çalışanı ve United for Respect‘te lider, bildirildiğine göre “İnsanlar işte çok fazla yaralanıyor, insanlar hastalanıyor, insanlar COVID kapmaktan korkuyor ve Amazon hayatımızı korumak için yeterince önlem almıyor” dedi.

The Independent‘a yaptığı açıklamada Amazon;

Amazon'da, 'Black Lives Don't Matter' Rezaleti

“Büyük bir şirket olarak politika yapıcıların incelemesini memnuniyetle karşılıyor olsak da, bu mektupta dile getirilen konular, yanlış bilgilendirilmiş veya çıkarcı grupların bir dizi yanıltıcı iddiasından kaynaklanıyor.”

Amazon, güvenli çalışma koşulları, rekabetçi ücretler ve büyük faydalar sağlamak, 2040’a kadar net sıfır karbon olma taahhüdü ile iklim değişikliğine liderlik etmek ve ödeme yapmak dahil olmak üzere çalışanlarımızı, müşterilerimizi ve topluluklarımızı destekleme konusunda güçlü bir geçmişe sahip. küresel olarak milyarlarca sterlin vergi. Bu konularda ilgili taraflarla diyaloğumuzun devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Amazon Çalışanlarına 500 Milyon Dolarlık Tatil İkramiyesi Verdi

3 Aralık 2020 itibarıyla 187 milyar dolar net serveti ile dünyanın en zengin adamı olan Bezos, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi olan Seattle merkezli Amazon‘un kurucusudur.

Amazon, web sitesi amazon.com aracılığıyla kitap, ev eşyası ve diğer ürünleri satmaktadır. Ayrıca Whole Foods market zincirini de kontrol eder ve bulut bilişim, video akışı hizmetleri sunar. Teknoloji devi, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 6,3 milyar ABD doları kar ve 96,1 milyar ABD doları gelir bildirdi.

İlginizi Çekebilir:

Amazon Çalışanlarına 500 Milyon Dolarlık Tatil İkramiyesi Verdi

Amazon’da Grevler Durmuyor, Tam Zamanlı Çalıştırmaya Devam Ediyor

Amazon, Yaklaşık 20.000 İşçinin Koronavirüs Kaptığını Söyledi

Kaynak: mazech.com/2020/12/400-politicians-worldwide-write-amazon-ceo-jeff-bezos-to-pay-more-taxes-increase-wages/

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.