Bilim Adamları İki Yıldızın Birbirine Çarptığını Gördü

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Bilim Adamları İki Yıldızın Birbirine Çarptığını Gördü

Mayıs ayında gama ışınları gökbilimcilerin teleskoplarına ulaştıktan sonra iki nötron yıldızının birleşmesi olduğunu düşündükleri şey hakkında daha fazla bilgi edinmek için acele ettiler.

Bilim Adamları İki Yıldızın Birbirine Çarptığını Gördü

Bilim Adamları İki Yıldızın Birbirine Çarptığını Gördü

Ortaya çıkan patlama beklediklerinden on kat daha güçlüydü. Northwestern Üniversitesi liderliğindeki araştırma, astronomların magnetar adı verilen bir tür ölü yıldızın çok nadir doğumunu gözlemledikleri sonucuna varıyor.

Olağan Dışı Füzyon

Nötron yıldızları, bir süpernovada patlayan ancak yeni bir kara deliğe çökecek kadar büyük olmayan ölü yıldızların son derece yoğun kalıntılarıdır. Magnetarlar bir nötron yıldızının ürettiği bilinen en güçlü manyetik alandır.

Baş araştırmanın yazarı ve Kuzeybatı gökbilimci Wen-fai Fong, “Magnetarların var olduğunu biliyoruz çünkü onları galaksimizde görüyoruz” bir basın açıklamasında söyledi. “Bunların çoğunun büyük yıldızların patlayıcı ölümlerinde oluştuğunu ve mıknatıslanmış nötron yıldızlarını geride bıraktığını düşünüyoruz.

Bununla birlikte nötron yıldızının birleşmesinde küçük bir fraksiyonun oluşması mümkündür. Bırakın kızılötesi ışığı, bunu daha önce hiç görmedik. “

En Hızlı Silah

Bilim adamları aletleri sayesinde son derece hızlı harekete geçti. Daha yavaş olsalardı şovu tamamen kaçırmış olabilirlerdi. “Şaşırtıcı bir şekilde Hubble, patlamadan üç gün sonra görüntü çekebildi”.

İlginizi Çekebilir

İnsanlar Karaborsada Negatif COVID-19 Testleri Satın Alıyor

“Bana Koronavirüs Enjekte Edin” Diyen Trump Destekçisi, Covid’den Öldü

reklam

Doğru Kulaklık Seçimi Nasıl Yapılır? (Daha İyisi Yok!)

Japonya Tsunamiden Zarar Gören Nükleer Reaktörlerinden Birini Tekrar Çalıştırıyor

Sony, PS5’in Web Tarayıcısı Ve 1440p Desteğini Kaldırıyor

Kaynak: futurism.com/stars-crash-into-each-other


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.