Doğru Kulaklık Seçimi Nasıl Yapılır? Kulaklık Rehberi

Avatar for Harun Aslan

Son güncelleme:

İhtiyacınıza Göre Doğru Kulaklık Seçimi Nasıl Yapılır?

Salgın, çoğu insanın yaşadığı çevrede, evcil hayvanları ve sevdikleri gürültüsü arasında çalışmak için eve kapattı. Dışarıdaki inşaat sesi, sürekli havyan ya da çocuk sesleri içinde online derslere katılmak durumunda kalındı.

Bu nedenle sağlam bir çift kulaklık, dış gürültüyü ve müziğinizi dışarıda tutmanın harika bir yoludur. Ve gürültü önleyici kulaklıklar dikkate alınması gereken önemli bir seçenektir.

Gürültü izolasyonu ve gürültü önleyici arasında büyük bir fark vardır. İkisini karıştırmak kolay olabilir ve hangi türe gerçekten ihtiyaç duyulduğunu bulmak zor olabilir. Gürültü İzolasyonu, kulağa giren ekstra ses miktarını en aza indirir. Gürültü önleyicinin ise arkasında ciddi bir teknoloji vardır.

Doğru Kulaklık Nasıl Seçilir?

İhtiyacınıza Göre Doğru Kulaklık Seçimi Nasıl Yapılır?

Gürültü İzolasyonu Ve Gürültü Önleyici Kulaklıklar Arasındaki Fark Nedir?

Gürültü yalıtımlı kulaklıklar; harici gürültüyü fiziksel yollarla engeller. Bu pasif gürültü iptali olarak da adlandırılabilir. Temel olarak, bu modeller kulak ve kulaklık arasında iyi bir sızdırmazlık oluşturarak gürültüyü engeller. 

Gürültü yalıtımlı kulaklıklar, sıkı bir uyum ile harici gürültüyü engeller. Kulağınıza tam olarak uyan kulak üstü modeller, mümkün olduğunca fazla dış gürültüyü engellemek için tasarlanmış kalın yastıklara sahiptir.

Amaç kulakların veya kulak kanalının etrafında en güçlü rahat birleşimi yaratmaktır, böylece duyulan tek şey müzik olur. Bu noktaya kadar, gürültü yalıtımlı kulaklıklar genellikle diğerlerinden daha düşük hacimlerde çalışacak şekilde tasarlanmıştır çünkü dış gürültü boğuk olacaktır. Benzer şekilde, çevre yeterince duyulamayacağı için kulaklıkları dışarıda takarken dikkatli olunması gerekir.

Gürültü önleyici kulaklıklar; ses dalgalarını ortam gürültüsünden aktif olarak iptal etmek için dijital sinyal işleme (DSP) teknolojisini kullanır. Aynı zamanda aktif gürültü önleyici de denilir. Kulaklıkların çevredeki sesi dinleyen ve önlem etmek için zıt bir ses çalan dahili bir mikrofon ve ses işlemcisine sahip olduğu anlamına gelir.

En iyi modeller sabit, ortam gürültülerini (konuşmalar, Klima Üniteleri, jet motorları vb.) engelleyebilir. Fakat birinin bağırması ya da bir kapının çarpma sesi gibi keskin değişikliklere ayak uydurmak zordur. 

reklam

En iyi kulaklıklar, koltuğa otururken müzikten başka bir şey duymamayı kolaylaştırır veya daha da iyisi, müzik çalmasa bile biraz huzur ve sessizlik sunar.

Ek olarak, bunlar dışarıda olunduğunda dikkatli bir şekilde takılması gereken kulaklıklardır. Çünkü amaç çevrenizdeki gürültüyü ortadan kaldırmaktır. Güvenlik için çevre dinlenmesi gerekiyorsa, gürültü önleyici kulaklıklar kötü bir fikir olabilir.

İhtiyacınıza Göre Doğru Kulaklık Seçimi Nasıl Yapılır?

Gürültü Önleyici Kulaklık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gürültü önleyici kulaklıklar için alışveriş yapmak kolay bir iş değildir. Birçok model gürültü izolasyonuna veya aktif bir önlemeye sahiptir ancak bazı kulaklıklar bunu diğerlerinden daha iyi yapar, bazıları ses kalitesi pahasına yapar ve bazıları gürültüyü bastırmak için ses seviyesini biraz arttırmaktan biraz daha fazlasını yapar.

Alışverişe başlamadan önce hangi tür kulaklıklara ihtiyaç olduğuna karar vermek:

Gürültü önleyici ve gürültü izolasyonunun yanı sıra, mevcut kulaklık türlerini de öğrenilmelidir.

Bunlar; kulakiçi kulaklıklar, kulaküstü kulaklıklar, kablosuz kulaklıklar veya tam boyutlu kulaklıklardır. (dairesel kulaklıklar) hangisinin kişi için uygun olduğuna karar vermelidir.

Kulaklık Bütçesini belirlemek

Üst düzey gürültü önleyici üst düzey bir fiyat anlamına gelir. Aktif önleyici kulaklıkların kendi ses işlemcileri olduğundan, bu işlemcinin kalitesi (ve devresi) cihazın fiyatını büyük ölçüde etkiler. 

Benzer şekilde, yapı kalitesi, dahili sürücüler, boyut ve şekil tüm maliyeti değiştiren etmenlerdir. Mükemmel ses ve mükemmel gürültü önleyici isteniliyorsa, bunun için yüksek ödeme yapmaya hazır olunmalıdır.

Kulaklığı mümkünse yerinde gidip denemek

Böyle bir seçenek varsa, satın almak istenilen kulaklıkları denemek çok önemli bir etkendir. Pasif bir kullanım için kulaklara iyi bir uyum sağlayan kulaklık seçmeye çalışılmalı. 

Eğer aktif bir kullanım için ise mağazanın ortasında kafaya takılması ve müzik açılması gerekir. Çevredeki gürültüyü ne kadar iyi engellediğini görmek için müzik çalmadan önce çevreyi dikkatlice dinleyip daha sonra müzik çalıyor vaziyette dinlenilmesi gerekir.

Ayrıca uyuma dikkat edilmesi gerekir çünkü uzun bir süre için bunlar kişinin hayatında bulunacak. Alışveriş yaparken bir karar vermeden önce mümkün olduğunca çok model denemek önemli olabilir.

reklam

Kulaklığın pil ömrünü, garanti süresi  ve kullanıcı yorum istatistikleri kontrol etmek

Aktif bir gürültü önleyici kulaklık satın alıyorsa, mevcut bir ses işlemcisi olduğunu ve buna karşılık enerjiye ihtiyacı olduğu unutulmamalı. Elektroniklerin bileşenleri bozulduğunda tamir etmek veya değiştirmek ihtiyacı doğmakta. Bu durumda fiyatlar, gerçekten yüksek kaliteli ve pahalı modeller için iki katına çıkmakta.

Garanti kontrol ve kulaklık kullanıcı yorumları dikkate alınmalıdır. Ancak daha sonra şirketin müşteri hizmet politikalarını inceleme de es geçilmemesi gerekir ve her ihtimale karşı şirket ile nasıl iletişim kurulacağı belirlenmelidir.

İlginizi Çekebilir

PS5 Aldığınızda Yapmanız Gereken 8 Şey

DDoS Nedir? DDoS Saldırısı Nasıl Yapılır? Telefondan Mümkün Mü?

Dikkat! Yanlış Vida Seçimi Evinizin Yanmasına Neden Olabilir

Elektrikli Wingsuit 186 MPH Hızla Uçmanızı Sağlıyor

Apple Store’dan iPhone 12 Satın Almak Bu Yıl Farklı Olacak


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.