SPACEX’in Starlink Uydularının %3’ü Öldü

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Yeni iPad Air Ön Sipariş İçin Hazır (599$)

Şimdiye kadar SpaceX Starlink ağındaki uyduların yaklaşık yüzde üçü başarısız olmuş görünüyor.

Astronom Jonathan McDowell, Business Insider’a verdiği röportajda, uyduların onları gelen uzay enkazı gibi tehlikelerden uzaklaştırabilecek iticilere sahiptir ancak uyduların sadece yüzde 97’si üzerinde çalışıyor gibi görünüyor.

SpaceX şimdiye kadar yaklaşık 775 Starlink uydusunu fırlattı ve görev tamamlandığında 42.000 uydusuna sahip olmayı planlıyor. 

McDowell, “Başarısızlık oranlarının çok kötü olmadığını söyleyebilirim” dedi . “Başkalarının başarısızlık oranlarından daha kötü değil fakat endişem şu ki, bu kadar büyük bir takımyıldızdaki normal bir başarısızlık oranı bile çok sayıda uzay çöpüne yol açacak. “

Beklenmedik Türbülans

SpaceX, Business Insider’ın yorum talebine yanıt vermedi ancak daha önce Federal İletişim Komisyonu’na yüzde birden daha düşük bir uydu arızası oranı görmeyi beklediğini söyledi. Hız ne olursa olsun, herhangi bir çarpışma yörüngeyi daha tehlikeli bir yer haline getirebilir.

İlginizi Çekebilir

SPACEX Uzay Limanının Komşularıyla Sorun Yaşıyor

Google Ay İçin Çiftlik Robotu Yapıyor

Uzayda Tuvalet Nasıl Yapılır? Banyo Nasıl Kullanılır? (Video)

reklam

Rusya Uzayda İlk Film Çeken Olmak İstiyor


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.