Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z

İtfaiyeciler Ateş Topu Fırlatan Dronelar Kullanıyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

İtfaiyeciler Ateş Topu Fırlatan Drone'lar Kullanıyor

National Geographic raporlarına göre, Batı Kıyısı’ndaki itfaiyeciler, alışılmadık derecede şiddetli bir orman yangını sezonunu kontrol altında tutmak için dronelardan özel ateş topları bırakıyor.

“Ejderha Yumurtaları” adı verilen masa tenisi topu büyüklüğündeki yangın söndürücüler yere çarptığında patlar ve geri tepme olarak bilinen küçük yangınlar başlatır. Bu mantığa aykırı görünse de amaç yakınlarda yayılan daha büyük yangınlar için olası yakıt kaynaklarını ortadan kaldırmaktır.

Drone Amplified adlı bir şirkette çalışan itfaiyeci Simon Weibel dergiye, “Bir bonus, gece operasyonları yapabilir, dumanlı koşullarda çalışabilir ve bir drone düşerse kimse ölmez” dedi.

Büyüyen Bir Sorun

NateGeo’ya göre tek bir insansız hava aracı birkaç dakika içinde yaklaşık 450 yangın çıkarıcı cihazı serbest bırakabilir ve bu sezon Batı eyaletlerinde yaklaşık 30 pilot, geçen yılın iki katı olan yaklaşık 20 dronla uçuyor.

Ulusal Park Servisi’nde drone uzmanı olan Joe Suarez, NatGeo’ya “Bu yıl taleplerde önemli bir artış elde ediyoruz fakat şu anda ihtiyaçları karşılayacak pilotlarımız veya uçağımız yok” dedi.

İHA’ların yanı sıra itfaiyeciler, yangınların hareketini izlemek için dumana nüfuz eden termal görüntüleme kameraları kullanmaya ve yüksek teknolojili aleve dayanıklı giysiler giymeye başvurdu.

İlginizi Çekebilir

SPACEX’in Starlink Uydularının %3’ü Öldü

Microsoft Yapay Zekasının Görüntüleri İnsanlarda Daha İyi Tanımlayabileceğini Söylüyor

Microsoft Yapay Zekasının Görüntüleri İnsanlarda Daha İyi Tanımlayabileceğini Söylüyor

SPACEX Uzay Limanının Komşularıyla Sorun Yaşıyor

Google Ay İçin Çiftlik Robotu Yapıyor

Kaynak: futurism.com/the-byte/firefighters-drones-drop-fireballs

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.