Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z

Alibaba Çin’deki Çevrimiçi Marketlere Hakim Olmak İçin 3 Milyar Dolardan Fazla Harcıyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

Alibaba Çin'deki Çevrimiçi Marketlere Hakim Olmak İçin 3 Milyar Dolardan Fazla Harcıyor

Alibaba hızla büyüyen çevrimiçi bakkaliye sektöründe rakibi JD.com’u savuşturmaya çalışırken Çin’in önde gelen süpermarket zincirlerinden birinin hissesini aldı.

Şirketin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Alibaba, Sun Art Retail Group’taki hissesini %36’dan %72’ye çıkarmak için 28 milyar Hong Kong doları (3.6 milyar $) harcıyor. Şirket daha sonra perakende şirketinin geri kalanını satın almaları için hissedarlara genel bir teklifte bulunacak.

Alibaba’nın Hong Kong’da listelenen hisseleri yaklaşık %1 arttı. Alibaba, Çin’in çevrimiçi gıda pazarı için rakibi JD.com ile şiddetli bir savaş içindedir. JD, Haziran ayında yıllık bir satış baskını sırasında, çevrimiçi bakkal satışlarının geçen yıla göre ikiye katlandığını söyledi.

E-ticaret devleri, alışveriş yapanları kazanmak için hem fiziksel süpermarketlerden hem de çevrimiçi platformlardan oluşan bir karışım kullanıyor. 

Çin’deki Walmart ve yerel market zinciri Yonghui ile olan bağları sayesinde JD, ülke genelinde depo ve ikmal merkezleri olarak ikiye katlanan bir tuğla ve harç mağaza ağına sahip. Alibaba da, Freshippo market zincirini ve Sun Art mağazalarını çevrimiçi yiyecekleri depolamak ve teslim etmek için kullanan benzer bir operasyona sahip.

Jefferies analisti Thomas Chong’a göre, Sun Art’taki payını artırmak, Alibaba’nın pandemi sonrası Çinli tüketicilerin “hızlandırılmış dijitalleşmesi” için bastırdığını gösteriyor. 

Sun Art, Çin genelinde yaklaşık 500 hipermarket ve süpermarket işletmektedir. Chong Pazartesi günü yaptığı bir notta, “insanların yaşama ve çalışma şeklini değiştirmek için dijitalleşmenin en büyük fırsat olduğunu vurguluyor” ve ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik gibi sorunları çözerek “geleneksel perakendede fırsatlar” aradığını yazdı.

Analiz şirketi GlobalData‘ya göre, Çin’in çevrimiçi market sektörü “patlayıcı bir büyüme için hazır”. Şirketin Haziran ayında yaptığı bir raporda, Çin bu yılın başlarında Covid-19 kısıtlamalarından çıktığı için alışveriş yapanların %56’sının internetten gıda ve market alışverişlerini eskisinden daha sık aldığını söyledi. 

GlobalData, Amerika Birleşik Devletleri’nde alışveriş yapanların yaklaşık %30’unun internetten gıda ve bakkaliye alışverişlerini eskisinden daha sık aldığını buldu.

İlginizi Çekebilir

Jack Ma – Alibaba’nın Kurucusunun İlham Verici Hikayesi

Büyük bir Çinli teknoloji şirketi 20 yıl sonra Wall Street’ten ayrılıyor

Alipay’in Kullanıcıların Borçlarını Ödemesine Teşvik Eden Komik Puan Sistemi Nedir?

Singapur, Çin’in Teknoloji Devleri İçin Merkez Oluyor

Çin’in En Büyük 5 Yazılım Şirketi

Kaynak: edition.cnn.com/2020/10/19/tech/alibaba-sun-art-online-groceries-intl-hnk/index.html

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.