Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
z

NASA Ve Nokia Ay’a 4G İnternet Ağı Kuruyor

Avatar for Kerem

Tarih:

Yazar:

NASA Ve Nokia Ay'a 4G İnternet Ağı Kuruyor

Nasa bir Ay üssü inşa etme ve sonunda Ay’da bir insan varlığını sürdürme 2028 hedefine ulaşmak için teknolojiyi Ay yüzeyine yerleştirmeleri için bir düzineden fazla şirkete 370 milyon dolar verdi. 

Bu yenilikler arasında uzaktan güç üretimi, kriyojenik dondurma, robotik, daha güvenli iniş sistemi ve 4G yer alıyor çünkü astronotlar Ay golfü selfilerini ve ay gezgini özçekimlerini başka nasıl tweetleyecek?

NASA, 4G’nin Aydaki mevcut radyo standartlarından daha güvenilir, daha uzun mesafeli iletişim sağlayabileceğini söylüyor. Dünya’da olduğu gibi, 4G ağı sonunda 5G’ye yükseltilecek.

Nokia’nın Bell Labs’ı proje için 14.1 milyon dolar kazandı. Daha önce AT&T tarafından işletilen Bell Labs , 4G-LTE ağını oluşturmak için uzay uçuşu mühendislik şirketi Intuitive Machines ile ortaklık kuracak.

John Oliver, CNN ana şirketi AT&T hakkında şaka yapıyor, 4G muhtemelen Ayda olduğundan daha iyi çalışacak, 4G sinyalini engelleyecek ağaç, bina veya TV sinyali olmayacak. 

Ay’ın hücresel ağı, Ay yüzeyinin özelliklerine (aşırı sıcaklık, radyasyon ve uzay boşluğu) dayanacak şekilde özel olarak tasarlanacak. Roketler ayın yüzeyini önemli ölçüde titretmesine rağmen, Ay iniş ve fırlatmaları sırasında da işlevsel kalacaktır.

Bell Labs, astronotların kablosuz ağını veri iletimi, Ay gezicilerini kontrol etme, Ay coğrafyası üzerinde gerçek zamanlı navigasyon (Ay için Google Haritalar’ı düşünün) ve yüksek çözünürlüklü video akışı için kullanacaklarını söyledi. Bu bize Dünya’da takılıp kalmış astronotların Ay yüzeyinde zıplayıp dururken çok daha iyi bir görüntüsünü verebilir.

Dünya üzerindeki 4G ağı, muazzam güç jeneratörleri ve radyoları olan dev hücre kuleleri tarafından desteklenmektedir Ancak Bell Labs, menzil açısından daha sınırlı ve geleneksel baz istasyonlarından çok daha az güç kullanan ve bir roket gemisine paketlenmesi önemli ölçüde daha kolay olan küçük hücre teknolojisinin oluşturulmasına yardımcı oldu. Bu küçük hücre teknolojisi şu anda dünya çapında 5G ağları için kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir

Google Ay İçin Çiftlik Robotu Yapıyor

Rusya Uzayda İlk Film Çeken Olmak İstiyor

SPACEX’in Starlink Uydularının %3’ü Öldü

SPACEX Uzay Limanının Komşularıyla Sorun Yaşıyor

Kaynak: edition.cnn.com/2020/10/18/tech/4g-network-moon-trnd/index.html

Sizin düşünceniz nedir? Sizce başarılı olur mu? Düşüncenizi yorumlarda belirtin

Yorum Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.