Roleplay Terimleri

Avatar for Kerem

Son güncelleme:

Yazar:

Roleplay Terimleri

Roleplay Terimleri nelerdir? Roleplay Terimlerinin anlamı nedir? gibi soruları bu yazıda ayrıntılı bir şekilde cevaplayacağız.

GTA 5 olarak bilinen Grand Theft Auto 5, rol yapmak için oluşturulmuş bir oyun sunucusunda oynamanızı sağlar. Oyunu oynamadan önce Fivem rol yapma şartlarını öğrenmeli ve oyunu bu şartlara uygun olarak oynamalısınız.

Geçtiğimiz yıl oyun pazarında oldukça popüler olan FiveM’i deneyen oyuncular, eğlenceli sunucular ve çeşitli rol yapma oyunlarına rastlarken FiveM‘i çok sevdi. Sonsuz rol modelleriyle birbirleriyle sürekli temas halinde olan oyuncular, sabaha kadar her türlü eğlencenin dibine vuruyor.

Roleplay Terimleri

GTA 5 Hileleri PS3
Fivem Roleplay Terimleri

1×1

1-1, OneOne, 1on1 vb. Bu yazı yalnızca iki oyuncunun olduğu rol oyunlarını ifade eder.

A4A

Any for Any. Ortak arama terimidir. Genellikle oyuncu oynamaya istekli olduğunda ve partnerinin ne oynamayı seçeceği konusunda herhangi bir tercihi olmadığında kullanılır.

Advanced

AdvLit, Advanced Lit. Bu terim, yazarların rol oyunlarının ayrıntılarına gitmekten zevk aldıkları ve uygun gramer, noktalama işaretlerine değer verdiği rol oyun türünü ifade eder.

Anthro / Furry

Anthropomorphic. Bu terim hem hayvansal hem de insani özellikleri paylaşan bir karakter, genellikle: İki ayaklı, kürk / tüylerle kaplı, hayvan kulakları gibi diğer uzantılara sahip rol oyun türünü ifade eder.

Fivem Roleplay Terimleri

Roleplay Terimleri
Roleplay Terimleri

METAGAME (MG)

Oyunda yeni bir karakter iseniz. Genellikle yapmanız gereken, yeni insanlarla tanıştığınızda isimleri öğrenmektir. Biriyle tanışmadan önce biriyle telefon görüşmesi yapmak kurallara aykırıdır.

reklam

POWERGAME (PG)

Seçtiğiniz karakterin efsanevi özelliklere sahip olması gerekir. Sıradan insanlar birinin beynini kolayca sökemez. Bunu yapmaya çalışırsanız, kuralları ihlal etmiş olursunuz.

MIXING IC-OOC

Rol yapma oyununun In Character ve Out Of Character kısımları vardır. In Character yani IC, oyundaki karakterlerin rolüdür. Out Of Character yani OOC kısmı ise oyun dışı karakterinizi yani sizsiniz. IC’yi OOC ile karıştırırsanız, kuralları çiğnersiniz. Oyunda karakterinize normalde karakterinizde bulunmayan özellikler eklerseniz bu bir kural ihlalidir.

BUNNY HOPPING

BUNNY HOPPING yani tavşan zıplaması gerçek hayatta gerçek dışı olduğu için oyundada kullanmamalıyız.

RETARTED ROLEPLAY

Rolünüzün bir nedeni olmalı. Birine durduk yere zarar verdiğinizde hiç bir yalan sizi kurtaramaz. Tıpkı gerçek hayat gibi, yaptığınız eylemlerin de bir nedeni olmalı. Hiçbir şey yapamayız. Halk arasında bu ihlal “aptalca rol oynama” olarak da bilinir. Bu ihlale halk arasında “salakça roleplay” deniyor.

SMILEYS IC

Oyun kelime yazarak çalıştığı için “xd, tm, mrb” gibi kısaltmalar kullanarak işlem yapmak bu kurala aykırıdır.

BUG ABUSE

IC karakterinizin yararına oyun hatasını kullanmak kurallara aykırıdır.

NON-RP

Roleplay yapmama.

DEATHMATCHING (DM)

Durduk yere birilerine zarar verme, öldürme.

REVENGE KILL (RK)

Biri sizi öldürürse, yeni bir karakter ortaya çıkarıp intikamını alamazsınız. Yeni açılan karakter bağımsızdır.

CAR SURFING

Araçların tepesinde seyahat etme.

reklam

CAR RAMMING

Araçla durduk yere insanlara ve araçlara çarpma.

NINJA JACKING (NJ)

Rolsüz olarak araç çalma.

REFUSE ROLEPLAY

Rol yapmayı reddetme.

Character Bleed

Bir oyuncunun gerçek duyguları karakterleriyle iç içe geçtiğinde veya karakterlerine bağımlı hale geldiğinde oluşur. Character Bleed yaygındır ve tüm rol oyuncularının dikkat etmesi gereken bir durumdur.

Closed

Roleplay’in kapandığını ve şu anda birisinin katılamayacağı anlamına gelir.

DM

DM, “Direkt Mesaj” (özel mesaj / PM) veya “Dungeon Master” (GM’ye bakınız) referans olarak kullanılabilir.

GM

Gamemaster anlamına gelir. DM (Dungeon Master) olarak da anılır. Bu terim, 1 veya daha fazla Roleplay katılımcısı için hikayeyi yazmaktan sorumlu kişidir.  

DnD

DnD veya D&D. Günümüzde pek çok yazılı rolü büyük ölçüde etkileyen orijinal masa üstü rol yapma oyunu.Diğer GTA 5 Rehberlerimiz

GTA 5 FPS Gösterme

GTA 5 Telefon Açma

GTA 5 Paraşüt Nasıl Açılır?

GTA 5 Telefon Hileleri

GTA 5 Hileleri


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.