GTA 5 Altyazı Açma Rehberi

Avatar for Enes Sağlam

Tarih:

GTA 5 Altyazı

GTA 5 gibi hikayesi geniş bir oyun için sahneler ve diyaloglar önemlidir. Oyunun dili ne olursa olsun GTA 5 altyazı açma ile kendinizi hikayenin içinde hissedebilirsiniz. Tabii ki bizler için GTA 5 Türkçe altyazı yapma da oldukça önemli. Bu yazımızda genel olarak altyazı ayarlarından ve oyunu Türkçe yapma konusundan bahsedeceğiz.

Grand Theft Auto V oyununun kendisinden Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Bundan dolayı direkt olarak oyun içerisinden oyunu Türkçe yapamıyoruz. Haliyle altyazıyı açsak bile varsayılan ve desteklenen dillerde olacaktır ancak yazının sonunda Türkçe yamalarla ilgili açıklamamız ve rehberimiz de olacak.

GTA 5 Altyazı Açma

GTA 5 Türkçe Altyazı

Altyazı seçeneği GTA 5 oyununda varsayılan olarak açık bir ayar değildir. Bu nedenle oyun ayarlarından kendimiz aktif etmemiz gerekiyor. Yukarıda da dediğimiz gibi altyazıyı aktif etsek de varsayılan ve desteklenen dillerde olacaktır. Varsayılan olarak da eğer dili değiştirmezseniz İngilizce dilinde altyazı görülecektir.

GTA 5 altyazı nasıl açılır sorusunun cevabı şu şekilde:

 1. Öncelikle GTA 5 oyununu açın.
 2. Ayarlar (Settings) kısmına girin.
 3. Soldaki seçeneklerden görüntü (Display) sekmesine tıklayın.
 4. Çıkan seçeneklerden altyazılar (Subtitles) seçeneğini açık (on) haline getirin.
 5. Oyuna girerek herhangi bir sahne ve diyalogda altyazıyı görebilirsiniz.

Eğer altyazı dilini değiştirmek isterseniz ayarlardan desteklenen diller arasından seçebilirsiniz. Tabii bu diller arasında Türkçe bulunmamakta. Oyunu Türkçe yapmak için oyun yamalarını kullanıyoruz. Gelin biraz bahsedelim.

GTA 5 Türkçe Altyazı Yapma

Oyunda açtığımız altyazının Türkçe olabilmesi için oyuna yama kurmamız gerekiyor. GTA 5 popüler bir oyun olduğu için birçok farklı kaynaktan Türkçe yama bulunmakta. Bu yazımızda sizlere bir yama önerisinde bulunmayacağım ancak bazı konulara dikkat çekmek istiyorum.

Oyunun hikaye modu için internette birçok kaynak bulunmakta. Eğer hikaye modu oynayacaksanız güvenilir bir kaynaktan Türkçe yama kurabilirsiniz ancak eğer GTA 5 Online oynayacaksanız Türkçe yamayı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun nedeni ise hileciler için Rockstar‘ın getirdiği önlemler. Eğer oyunda yabancı bir değişiklik görülürse otomatik ban atma uygulanıyor. GTA 5 ban süreleri ise 1 aydan permaya kadar uzayabiliyor.

GTA 5 Türkçe altyazı açma işlemi aşağıda anlatılmıştır;

reklam
 1. OpenIV adlı oyun modlama programını bu linke tıklayarak indirin.
 2. Programı açın ve Windows sürümü olan GTA 5‘i seçin.
 3. GTA 5’in bulunduğu dizini sorduğunda GTA 5’in kurulu olduğu dizini seçin.
 4. OpenIV açıldığında tepede bulunan menü kısmındaki Tools sekmesinden ASI Manager‘a tıklayın.
 5. Açılacak sekmede ASI Loader ve OpenIV.ASI‘nın kurulabilmesi için Install butonuna tıklayın ve ikisini de bilgisayarınıza kurun.
 6. Önceden de bahsettiğimiz Tools sekmesine geri gelin ve Package Installer‘a tıklayın.
 7. Çeşitli yama sitelerinden indirmiş olduğunuz .oiv uzantılı yama dosyasını seçin ve Install‘a tıklayın.

Bu yazımızda sizlere GTA 5 altyazı ve Türkçe altyazı nasıl açılır, anlattık. Sitemizdeki benzer GTA 5 rehberlerimize göz atabilir ve sorularınızı yorumlar kısmında belirtebilirsiniz, umarım bu yazı işinize yaramıştır.


Bu bilgileri kaybetmemek için CTRL + D tuşuna veya URL kısmında yer alan yıldız işaretine tıklayarak sayfaya yer işareti ekleyebilirsiniz.

1 Yorum

 1. Avatar for Mehmet

  Mehmet

  23 Ocak 2022 00:58

  Çok iyi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hypasos, yüksekte anlamına gelen “hypsos”un Türkçeleştirilmiş versiyonudur.